Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Quote from: Nicol Caloian on May 10, 2009, 09:37:49 PM
Ionut, nu-i banala de loc. Mie-mi place tare mult si in fiecare primavara ma incanta cu revarsarea de flori. Pacat ca nu am gradina.

Vei avea gradina, Nicol, daca iti doresti atat de mult! E in legea firii! Mie imi place foarte mult mirosul florilor, de fapt, acum se amesteca mai multe, cel de salcam, de iasomie .... e asa placut sa te plimbi ...

ionut

este un arbust destul de raspandit se numeste spireea sp.
Vernil daca la miresmele diminetii mai adaugi  ciripitul pasarelelor , adierea vantului si rasaritul soarelui poti spune ceva despre rai,deseori insa nu l vedem...

popgeo

Quote from: ionut on May 10, 2009, 09:47:19 PM
este un arbust destul de raspandit se numeste spireea sp.
Vernil daca la miresmele diminetii mai adaugi  ciripitul pasarelelor , adierea vantului si rasaritul soarelui poti spune ceva despre rai,deseori insa nu l vedem...

Nu-l vedem pt ca astfaltul si cimentul alaturi de gazonul chimcalizat  s-a infiltrat in viatza noastra pina a ajuns sa devina obisnuit. Cind vad "brainwashed people" care scot cu insistenta papadiile din gazon  ma apuca groaza.

mihail


einsteinitza

Si eu, Popgeo,cand sunt atat de frumoase primavara cu galbenul lor pe verde.La mine cel mai reusit gazon a fost cel cu samanta de floare de fan. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ionut

Quote from: popgeo on May 10, 2009, 09:51:50 PM
Nu-l vedem pt ca astfaltul si cimentul alaturi de gazonul chimcalizat  s-a infiltrat in viatza noastra pina a ajuns sa devina obisnuit. Cind vad "brainwashed people" care scot cu insistenta papadiile din gazon  ma apuca groaza.
e adevarat ca vorbesc ca unul care locuieste in mijlocul naturii(la propriu)
Mihail nu stiu de unde ti ai dat seama ca sunt modest,nu esti primul care mi spune asta,pana la urma o sa cred ca e adevarat..

georgette

Quote from: Mada on May 10, 2009, 09:11:54 PM
Jorjeto, acum e timpul sa se prinda lastarii de clero. daca sora pene nu se invredniceste sa iti puna unul la prins, te rezolv eu, bre!
Ani, trag sperante ca si clero de la tine se prinde. Muah!
Multam Mada..o intreb si vedem  :-*

vernil

Stie cineva mai multe despre ingrijirea clematitelor ? Nu inteleg de ce unele infloresc abundent, iar altele abia misca cate o floare-doua ...

popgeo

Quote from: einsteinitza on May 11, 2009, 06:47:50 AM
Si eu, Popgeo,cand sunt atat de frumoase primavara cu galbenul lor pe verde.La mine cel mai reusit gazon a fost cel cu samanta de floare de fan. :)

Chestia e ca exista o asociatie intre plante...ca intre oameni cu diferite priceperi.. intre iarba si papadie exista in mod cert. Nu cresc ele impreuna pt ca nu au ce face ci pt ca e firesc, asa cum intr-un oras sint o diversitate de oameni cu diverse meserii ... La fel cum exista intre grau si albastrelele din lanurile de grau... Orice  planta are o seama de surate cu care se ajuta si intelege, dar industria  chimicalelor si a  gazonului nu vor sa se vada asta..

sicamin

Vernil,eu acum am al doilea an abia clematitele,dar am observat ca ,cea alba" Guernsey Cream" a inflorit mai mult decat celelalte. Toate le-am scurtat in toamna cam la 1m de la radacina dar cea alba avand doar un lastar mai micut ,l-am taiat la vreo 10 cm.Acum  este plina de lastari si a facut foarte multe flori.

mirelush


georgette

Quote from: Vernil on May 11, 2009, 09:00:33 AM
Stie cineva mai multe despre ingrijirea clematitelor ? Nu inteleg de ce unele infloresc abundent, iar altele abia misca cate o floare-doua ...
Si la mine e primul an cand imi infloresc clematitele..abia le astept..nici nu stiu daca sint identice cu cele d eetichete sau nu!
sa nu fiu off..
http://georgette.sunphoto.ro/trandafiri/RWWOBVJLBRZBBJBYLPH

mirelush

Vernil , clematitele sunt de 3 tipuri.
Tipul I nu necesita taieri decat pentru corectarea formei. ( aici intra Montana si alte tipuri care infloresc primavara devreme ). Tipul II sufera o taiere  "mai usoara "  lasandu-se doua trei ramuri pentru florile din prima tura. ( Nelly Moser ,The President ,John Paul II,Madame Le Coultre, Westerplatte, Miss Bateman, C. Warszawska  Nike, etc) Tipul III au nevoie de tundere drastica in fiecare an la 20-50 cm. ( Ville de Lyon, Hagley hibird, Jackmanii, Etoile Violette, Rouge Cardinal, Ernest Markham, Blue Angel, Margaret Hunt, etc.)
Daca nu se fac corect taierile atunci nu vor inflori la "capacitate " maxima.
Indiferent din ce categorie fac parte in prima primăvara de după plantare se taie scurt cca. 30 cm de la nivelul solului.

myky

au mai inflorit:
incarvillea

allium

   

cara

a inflorit la florarie si s-a mutat la mine in gradina   ;D



myky


cara

te-as eclipsa daca ar fi ibnflorit la mien in gradina. dar asa....abia ma zaresc de umbra ta!  :D

myky

lasati, lasati!
pai la primavara cine pune poza ca i-a inflorit rododendronu?
l-ai plantat in gradina?

cara

bre, inca n-am avut timp, ca am plecat la iasi cu pruncu. m-am intors azi pe la 14 dar ploua tare si nu ma duc amu la sapat.

numai ca tare ma tem ca n-am cum sa-i dau conditiile pe care le vrea....   :(

cam cat de mare sa fie groapa in care sa pun pamant acid? nu vreau sa stric gazonul prea tare...

myky

stiu sigur ca tre sa fie undeva la umbra, acum cred ca la tine la munte, poate sa stea si la semiumbra, nu mai stiu exact cat de mare in diametru tre sa fie groapa, parca atat cat e diametrul coroanei. daca nu apare cineva (cred ca myo stie), care sa te lamureasca, o sa caut eu in fisele mele.

cara

am unde sa-l pun la umbra, nu asta e baiul. baiul e pamantul si cum il iernez la frigurile de pe-aici  ::)

myky

pai, eu cred ca trebuia sa te gandesti inainte :D
pamant iei de conifere ca e super, eu am rezolvat toate acidofilele cu el. daca nu rezista la temperaturi negative ( ai denumirea lui?), am citit ca poti sa-l scoti si sa-l duci peste iarna in casa.

cara

tu femeie, l-am primit cadou de ziua mea, nu l-am cumparat eu!  >:( >:(

myky

Quote from: cara on May 12, 2009, 06:28:34 PM
tu femeie, l-am primit cadou de ziua mea, nu l-am cumparat eu!  >:( >:(

baai, si pe-asta?
nu cumva ai instaurat si tu legea aia cu 'nu primesc flori taiate" :D :D

cara

Quote from: myky on May 12, 2009, 06:39:05 PM

baai, si pe-asta?
nu cumva ai instaurat si tu legea aia cu 'nu primesc flori taiate" :D :D

am instaurat legea cu: nu primesc flori de ghiveci sau pentru curte fara consultare prealabila, dar vad ca n-am cu cine vorbi!  >:(

asa am primit si trandafirii, de bine ce hotarasem ca nu cumpar decat in toamna, dupa ce me documentez temeinic ce si cum....  >:(