Minunatii ciresi japonezi

Started by einsteinitza, March 15, 2010, 05:59:02 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Nu cred ca poate fi o gradina mai mare fara un Prunus.Din lipsa mare a varietatii, ne-am invatat sa gandim primavara in lalele. Sau poate, acum, cu o magnolie.Dar primavara poate fi spectaculoasa si pe etajele superioare ale gradinii, nu numai sa mergi cu capul in jos.
Prunusul a intrat mai greu in gradinile de pe la noi, dar este un spectacol.
Eu am cativa in gradina, din pacate nu am poze cu toti, faptul ca sunt gradinar de weekend isi spune cuvantul

Prunus Kiku shidare zakura

Port plangator, cu flori roz tare batute, florile au codita lunga si atarna putin, ca niste clopotei
Infloreste la sfarsit de aprilie inceput de mai. Desi este plangator, creste repede si devine ca o umbrela grea plina de flori. Frunzele tinere sunt bronzii, foarte frumos asortate cu florile
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Prunus  subhirtella Autumnalis rosea

Este un tip de prunus cultivat din vechime in Japonia, dar a ajuns tarziu in Europa.
Dupa mine, nu are egalm, desi la prunusi unu=i mai frumos ca altul.
Florile sunt un alb rozaliu, semi-duble, cam 20mm ca marime.Interesant este faptul ca poate inflori o data si toamna in zonele blande, cred ca prin zona Timisoarei ar fi inflorit si toamna. Inflorirea de baza e in aprilie, cand se umple de flor, foarte cautate de albine
Toamna, frunzele devin galben aprins si rosu, un adevarat spectacol. In timp, poate ajunge la 8-10m inaltime
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Primul Prunus descris de tine l-am vazut in toata splendoarea - ce-i drept, nu mi-am pus atunci problema numelui sau exact. Era (si probabil inca este) foarte prezent pe strazile Freiburgului si, mai ales primavara, ofera ochiului un adevarat festin estetic.
De la distanta vezi doar o cupola roz si te intrebi (ca botanistul incipient ce eram pe atunci) ce copac poate fi. Cand te apropii remarci si frunzele bronzii, catifelate, florile in buchete - corimbe. Iti pica fisa ca e un prunoideu, eventual un straniu cires exotic. Te minunezi si treci mai departe la urmatorul. Si iarasi te minunezi.

Acum stiu ca era Kiku shidare zakura. Multumesc, ES!   :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Prunus ko jo no mai

Din cate imi aduc aminte, traducerea numelui inseamna Dansul fluturilor.

Un prunus pitic, de tipul incisa, foarte decorativ.Ramuri in zig zag, interesante, de efect. Flori albe cu mijlocul roz zmeura, ca niste clopotei, uplu ramurile Infloreste foarte devreme.
In timp , poate ajunge spre 2m, dar creste incet.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Ionela, si mie imi place. Te invidiez ca ai vazut exemlare mari, cred ca sunt spectaculoase.
Te rog, daca poti, corecteaza numele topicului, este doar Prunus, dar m-am grabit si nu stiu cum sa modifc. Multumesc.
Am scris deodata. Bineintels, mult mai buna ideea ta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Prunus Amanogawa

Din pacate, aici n-am poze. Pacat, e mai special

E unul din prunusii care nu ocupa mult loc, pentru ca are crestere fusiforma. Are flori roz batut sau alb batut. E foarte elegant, inalt, zvelt, plin de flori. Am sa completez poza in primavara asta, are multi boboci de flori, m-am uitat.

Ps. Ionela, exista doua varietati de Prunsu asemanatoare, Prunus Kiku shidare zakura si Kanzan.
Primul are forma de umbrela cu multe straturi, plangator, al doilea de cires normal. Florile, frunzele, totul e la fel, doar portul difera.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

cred ca io posed Prunus surrulata "Kiku-shidare-sacura"/ in varianta roz si alba
la mine sunt tip arbust si sunt absoluti divini

einsteinitza

Genti, nu exista alb, ala e altceva, si nu exista arbust, astia sunt arbori, adica au o singura tulpina.
Mai sapa, fa o determinare corecta, ce faci?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Fiind eu mai modest din fire  ;),nu pot spune decat :sunt si eu umilul posesor a doi Prunus Nigra.
Flori roz primavara,simple si frunze grena pana tarziu in iarna.


gentiana

uitandu-ma pe net le-am vazut floarea si frunzele
acu scurm dupa poze sa va dati cu parerea
de fapt ma duc sa caut prunus si poate l-oi gasi
bine inteles ca daca isi baga un barbat coada in lucrurile tale nu mai gasesti nika
(n-am puterea sa ma cert cu el si sa aflu  unde a pus  albumele mele)
daca nu raspund sa stiti ca sap spre centul pamantului dupa prunusi ;)

gentiana

sunt cuminte,stau cu gura cascata si cu ochi mari si ma uit ca la cinema
prunus nigra mi-am adus aminte ca am si eu
mai am cevaq cu frunze rosii ,da e malus
acu stau si-mi scotocesc mintea ce prunus mai am (al mai fi piersicii si migdali)

einsteinitza

Sa pui poze cu triloba, am si eu, destul de mare, dar nu a inflorit pana acum.  >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

poze mai vechi sau astepti sa ma laud cu inflorirea de anul asta?
pe aia alba am luat-o de la reduceri de la romstal si era inflorita si era un copacel de vreo 80-90cm
acu arata ca o cascada
offfffff barbatii astia! ::)

Mihai


gentiana

Quote from: Mihai on March 15, 2010, 07:36:09 PM
Un rau mai mult decat necesar ;)
da cand stau in cutiuta lor si nu scotocesc in poze
acu se da de plin de intentii bune da nu-si aduce aminte unde sunt cd-urile pe care a stocat pozele

einsteinitza

La inceput de aprilie, probabil 15-20 aprilie, in Gradina Botanica din Bucuresti, puteti admira un arbore sakura in floare,adica un prunus serullata, un exemplar impresionant.
E pacat sa nu-l vedeti, este aproape de intrarea in sere.
Japonezii considera ca acesti arbori ascund zeitati benefice, si ii aduc ofrande, si pun biletele cu dorinte in arborii sakura. Un obicei similar exista si la noi in unele zone, oameni care leaga fir colorat in pomii infloriti primavara, sa aiba rod bogat.

Mihai, ce frumos frunzis are!
taie-l la fiecare ramura, sa lastareasca bogat, sa fie cu coroana plina.
Din cate stiu, asta al tau e un fel de corcodus. Fructele sunt cu miez rosu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Pe mine m-au incantat florile,sunt de un roz pur(hai ca devin romantic :D) si multumesc tare mult pentru sfat.
Fructe?
Deocamdata nu stiu,poate anul asta.

gentiana

 am si eu 2 si anul trecut nu i-am ciupit deloc,anul asta vreau sa le fac coroana
Es ce zici pot deja sa le formez coroana ,rotunda,globulara?

penelopa

Deci, mai pe romaneste, am inteles ca Mihai are 2 corcodusi rosii, decorativi. ;)

Am si eu un Prunus care creste sub forma de tufa (arbust) dar nu i-am retinut intreaga denumire stiintifica. :( Dar e minunat: pe toata lungimea crengilor face, primavara, adevarati "trandafirasi" batuti - roz. Ma oftic ca nici nu ma pricep sa-l tund.  :( Am impresia ca florile se fac pe crengile noi si eu nu sunt in masura sa le deosebesc  cand trec la "coafat". :(

gentiana

Pene e triloba
si se scurteaza crengiler dupa inflorire cam cu 1/3
eu asa am facut intr-un an cand mi i-a prapadit o ploaia cu kerosen
si anul urmator au fost mai frumosi si mai vigurosi(altfel n-as fi avut  inima sa-i tund)

penelopa

Merci, de-acum, dupa ce infloreste. :)

Ionela

Quote from: einsteinitza on March 15, 2010, 08:10:16 PM
La inceput de aprilie, probabil 15-20 aprilie, in Gradina Botanica din Bucuresti, puteti admira un arbore sakura in floare,adica un prunus serullata, un exemplar impresionant.
E pacat sa nu-l vedeti, este aproape de intrarea in sere.
Japonezii considera ca acesti arbori ascund zeitati benefice, si ii aduc ofrande, si pun biletele cu dorinte in arborii sakura. Un obicei similar exista si la noi in unele zone, oameni care leaga fir colorat in pomii infloriti primavara, sa aiba rod bogat.


ES, ma duci cu gandul departe.... De cand cu noul topic, incep sa pricep de ce au japonezii un festival al  florii de cires - Sakura Hanna parca ii zice.  Pentru ca au atatia ciresi cu flori neasemuite...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

stefana

Deci mergem in Gradina Botanica pe la mijlocul lui aprilie ?
Sorry pt off-topic, daca e cineva de aceeasi parere, continuam la Intalniri :D

gentiana

Es cred ca stie singur lucrul asta ,creste in lateral,cand e si inflorit crengile se arcuiesc si arata ca o cascada
doamne ce ma mai enervez cu domnu
cum micsorez niste poze sa le postez?
ura am gasit poze cu triloba
cum le postez?

Mihai

Hai mai repede ,ca sunt extrem de curios. Recunosc,nu-i frumos dar asta e :D