Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

...poate se prinde Pene.....
Acuma,fara gluma;sint pomide-ai nostri,chiar de-s crescuti in pepiniere. Se invata cu de toate.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

Pene i-a scuturat de drag si din dorinta de a le fi bine
Eu care nu locuiesc zilnic in curte ,n-o fac din lipsa de timp si din lene(la mine se ocupa ciurda de pisici sau caini cu scuturatul)
oricum se anunta ger si gerul rece face cel mai rau la copaci

Mihai

Astazi am facut comanda la Rona Land(cred ca pot spune asta) pentru 10 bucati de
Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue',pe care vreau sa le plantez in dreptul trandafirilor......

gentiana

a oricarui trandafir sau le pui si tu la culoare
stii cat de mari or sa fie ?
cam la ce pretz?
(imi spui in pm)

mamaruta

Mihai, si eu as fi vrut lavandula (1 sau 2 buc.). Poti sa imi spui si mie cat au costat (nu pentru mine, pentru sefa mea).

Mihai

Costa 7 lei bucata si deocamdata au cam 20 cm inaltime,am inteles ca nu cresc mai mult
de 45 de cm.
Nu le-am ridicat inca.......am preferat sa le las la doamna respectiva(conditiile de depozitare sunt mult mai bune
la dansa,decat la mine).
Si in primavara,asta ca o noutate, va avea multi,multi trandafiri.

gentiana

aia din mosilor?
sau e de pe net?

gabriela jalba

Mihai(eu care iubesc muult lavanda!! ) ,zic sa n-o pui in zona cu trandafiri.Ea are un miros deosebit si e pacat sa-l amesteci cu cel al trandafirilor. Trebuie pusa intr-un loc in care nu mai umbli veci.Ceva mai rara,si an de an o tunzi,si ea devine mai ramuroasa,mai robusta si mai infloritoare. Poti obtine ca un minigard viu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

Din cate stiu eu lavanda ,printre alte beneficii pe care le are,alunga si paduchii ce ataca trandafirii.
Din acest motiv vreau sa le plantez pe langa trandafiri.......slava Domnului am loc suficient sa le plantez oriunde in gradina.
Multumesc pentru sfaturi!

gabriela jalba

Poate de pe trandafiri;eu am avut in preajma ei niste crizanteme si au facut purici. Ma gindeam ca daca o pui linga trandafiri,toamna la musuroit o strici,si zau ca-i pacat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

lavanda se pune la distanta de trandafiri,ca sa ascunda tulpinile trandafirilor batrani(care nu-s foarte aspectuase)
a fost o moda acu cativa ani la  concursurile de gradinarit din lume
are farmecul ei combinatia
are si GJ partea ei de dreptate,o sa-tzi fie mai greu sa sapi trandafirii ,mai ales cand lavanda se va intinde si va trebui mutata
ai variantele si poti alege singur
eu personal am preferat lavanda ca "lan" si in spate am agrisi

penelopa

Mai nasol e cand lavanda e lavandula, adica gen arbust si, in timp, se lemnifica tare urat la baza. Am eu o tufa/arbust langa un trandafir si este pe jumatate  lemnificata si nici la trandafir nu pot sa mai umblu ca s-a intins peste el. Ceva trebuie sa-i fac in primavara asta fiindca, pe frigul asta, catelusa mea husky n-a gasit alt culcus decat peste ea. Acum arata  oribil ....... cu crengile rupte la mijloc.  :(   Statea Tara mea in levantica ca in cuibar, la clocit.  :D

gentiana

cica lavanda alunga puricii
oricum Tara ta stie sa foloseasca parfumurile "frantuzesti" in stare pura ;)(are si lavanda si trandafir.....iasomie ii mai lipseste si deja are casa bourjois la picerele ei! :D

penelopa

Hai să devastăm şi grădina lui Mihai.  :D

Mihai, ce intenţionezi cu lavadulicele alea mici să faci? Le plantezi separat (câte una/căciulă trandafir) sau faci un lan de lavandă?

gentiana

bre io nu devastez nika,e viitoarea casa a "copiilor" mei(io imi ador micile blanoase si le vreau tot binele din lume),drept care astept cu nerabdare sosirea "noilor locatari" si dupa aia vin cu harletul si incep dupa  principiul rusesc"una tie ,doua mie,2 tie,4 mie si tot asa :D)


gentiana

cioc -cioc
bing-bang e cineva acasa?

Mihai

Eu am alt principiu........una mie,alta tot mie si numai mie....pana la final ;)
Levantica o voi planta asa ca un covor la picioarele trandafirilor(bineinteles ca voi respecta o anumita cromatica).....cam atat!

gentiana

lavanda o faci covor intre trandafiri sau pt trandafiri?:D
principiul tau e foarte nesanatos pt mine
si cum sunt si fetita si mai mica..........ma astept sa imparti cu mine! :D....altefel te spun lu  madam Pene(si cica le are cu sagetatu)

penelopa

Oi fi tu fetiţă mică dar cam ..... răsfăţată.  ;)
Pentru tine, pe Mihai nu-l "săgetez". :) Chiar îi dau şi un pont:
Mihai, la Sieberz, este un nou soi de levănţică. Se cheamă "Kew Red" şi face nişte flori interesante (cel puţin, aşa se văd în poză):mov+roz+alb.
Costă mai multicel (11,50 lei) dar  merită. Eu am să comand una.  ;)

ps.Dacă vrei să faci comandă la Sieberz, poţi să te cuplezi cu noi (eu, Zambilica, Corcodel şi poate Genţiana).

gentiana

adica l-ai sagetat cu un cadou!
bineeeeeeeeeee!
luati voi lavanda si io ma ocup de inmultirea ei
ps.ia zi si mie unde gasesc lavanda aia minunata ca sa o vaz la fata(ca s-ar putea sa vreau si io vreo 2 ghivece)
dupa aia navalim pe capul  sa ne-o luam
crezi ca putem sa facem in asa fel incat sa ne-o trimita prin aprilie casn se poate planta(ca sa nu mai vb de faptul ca la transport poate ingheta)

penelopa

Nici eu nu vreau să comand chiar acum, din acelaşi motiv. Cred, însă, că nici ei nu trimit acum.
Levănţica o găseşti în catalogul Siebers la pag.  38, colţ dreapta sus.
Au şi busuioc sălbatic cu flori mari, albe. Îmi iau şi din ăsta. ;)

gentiana

nu te sfatui sa iei busuioc,mai bine iei rasad sau pui din seminte(fiind planta anuala e foarte dificila la transplantare si transport)
anul trecut am avut busuioc obisnuit,busuioc grecesc cu frunze de crete si busuioc grena(toate au suferit cand le-am transplantat din paharele in pamant);le-am pus sticle cu apa si "parasolar" ca sa-si revina;ce imi iesise din seminte a fost mult mai viguros
anul asta mi-am cumparat seminte  si-mi voi face propriile rasaduri

Mihai

...."imi fac propriile rasaduri".......da' ce ai asa mult timp liber?
Daca da ,fa niste rasaduri si pentru mine........iti lansez o comanda in curand ;)

gentiana

ia sa vedem ce mai e prin gradina lui mihai?

gentiana

da ce tie iti cade coada daca pui niste seminte intr-un ghiveci?