Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

eu

Multumesc frumos draga Cara.
Am sa le incerc, si sper sa-mi reuseaca la fel de bine ca la tine  :D

alina1313

Nu va imaginati ce foame mi s-a facut cu toate retetele si pozele astea!!!  :'(
Am vazut cateva retete cu spanac. Imi place foarte mult spanacul, insa n-am descoperit inca o varianta "comestibila" pe timpul iernii. Am incercat si la borcan, si o varianta de spanac congelat... da' parca n-au niciun gust. E cineva care a gasit spanac congelat/conservat care sa aiba gust de-adevaratelea?

gabriela jalba

Trebuie sa te dezamagesc...nu!!!! Nici eu nu am fost multumita de spanacul congelat..
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

alina1313

Vorbeam mai devreme cu o colega care mi-a spus ca ea il cumpara in sezon, il curata si il pune la congelat... Poate o mituiesc sa imi dea si mie o punga-doua  ;)

gabriela jalba

Pentru prima data,ieri am facut sushi.Nu e greu si puteti incerca cu curaj!!!

[attachment deleted by admin]
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Myrela

Gabi eu am curaj da' n-am reteta.Te rooooooooog ,imi lasa gura apa
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

floare mica

Vreau si eu retetaaaaaa... :P trebuie sa-mi pun iar poza ?  :D :D :D

carmenn

fetelor, spanac gasiti inca in piata dc dati o fuga, si timpul va permite...
cat despre sushi...reteta, reteta...arata grozav  ;D

gabriela jalba

In primul rind trebuie sa ai"carpetica" aia de rulat sushi.Apoi,foile de alge. In pachetul care l-am avut eu,au fost parca 11-12 foi...Spalat,fiert ,spalat, scurs ,cam 150gr. orez. Dupa atita spalare!!! nu ingrasa si nici boabele nu se lipesc.Ies cam 2 suluri de sushi.Am avut si un borcanel de ginger murat. In mijloc:somon afumat sau un file de peste fara oase,fiert..,sau...eu neavind niciunele,am pus cabanos la un sul,iar la celalalt un salam de piept de pui.
      Orezul se asezoneaza dupa gust cu sare(vageta;magi secretul gustului;knor...),piper.Apoi pe carpetica ,asezati foia de alge,cu marginea la marginea dinspre voi.Intindeti in strat de aprox 1cm orezul,dar lasati ultimii 4 cm de foaie neacoperiti. Peste orez am pus ginger,dupa care in marginea dinspre mine,am pus mezelul si fisii de ardei gras crud rosu,galben,verde. Am inceput rularea cu grija si presind usor. Carpetica va conduce !!!.Nu va mai ramine decit sa-l taiati !!!Merge mai bine taiat cu un cutit cu zimtisori.
   Asa am procedat pt primele doua rulouri;apoi am adaptat gustului meu cu chestii ceva mai picante !in loc de ardei crud-gogosar in otet sau castravecior;nu am mai avut ginger,am dat cu un mustar cu boabe, iute. A iesir OK!!! si s-a topit urgent!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

dupa explicatii e mai greu de facut sushi daca n-ai incercat niciodata, asa ca va pun niste poze, ca sa va usurez munca daca chiar vreti sa incercati.
deci aveti nevoie de

Makisu, adica acea "carpetica" din bambus de care va zicea gabi, pentru rulat:

[attachment deleted by admin]

cara

urmeaza orezul, care se pregateste cum a descris gabi.
peste el eu pun un "sirop" de otet:

2 linguri de otet de orez (sau otet comun)
1 lingurita zahar
1/2 lingurita sare

pe makisu se aseaza foaia de nori apoi orezul, in strat de cca 1 cm.
se "zgarie" orezul cu o scobitoare in linii paralele orizontale si verticale si se toarna otetul. (santurile acestea ajuta la dispersia otetului)
apoi se umple cu ce vreti voi.
eu cel mai des fac sushi vegetarian, caci ai mei asa vor, adica umplu cu fasii de ardei, de castravete, de morcov, etc.
pentru ei stropesc cu sos de soia iar pt mine cu wasabi. un sos foarte iute din mustar si hrean, caci adevaratul, originalul wasabi e atat de scump incat putini l-au gustat vreodata!

pentru cultura noastra generala, asa arata wasabi japonica:


[attachment deleted by admin]

cara

pe urma aveti nevoie de nori, foile acelea de alge deshidratate cu care se inveleste ruloul:


[attachment deleted by admin]

myky

si putin somon fume sau crud .
si daca nu aveti de unde sa faceti rost de chestia aia verde (care mie nu-mi place) puteti sa rulati in lipie libaneza.

cara

puteti sa nu puneti foaia de nori daca nu va place, si atunci pe makisu puneti o folie, pe folie un strat de susan, peste susan puneti orezul si rulati. e foarte bun si asa.
sau pe jumate puneti susan si pe jumate boia de ardei (iute! :D) (pe lungime, in sensul de rulare, ca sa iasa bicolor)

Myrela

prin fundatura asta de tara sigur nu gasesc nori, dar e bine ca se pot inlocui,la nevoie.
multumesc fetelor,va raman datoare
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

floare mica

Multumesc si eu pentru reteta.  :-*
Cite foi sunt in pachetul de Sushi nori si cit costa ?

cara

plicuriel pozate de mine au unul 10 buc si celalalt 5 bucati. dar de pret habar nu am.... ::)

gabriela jalba

Super ideea cu bradutul din kiwi!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

tortul buturuga din noaptea Anului nou


[attachment deleted by admin]

Nicol Caloian

Ca sa intelegeti de ce vreau si eu sa ma laud trebuie sa va spun ca sunt o adevarata catastrofa la facut prajituri. Cu toate astea m-am straduit si i-am facut fetei mele (cea mica), pentru ca o cheama Ioana, un tort de ftucte. Cer ingaduinta pentru aspect care nu este chiar asa cum mi-am dorit!

[attachment deleted by admin]

vernil

Arata super si in mod sigur este si bun, racoros! Mi-ai facut pofta, ar trebui sa fac si eu unul ... dar mi-este lene ... mare ... Rusinica  ::)

Nicol Caloian

Vernil, daca mie mi-a reusit la tine probabil ca va fi exceptional. Reteta este din "Practic in bucatarie".
Floare mica, sunt convinsa ca cel cu piersici are o savoare deosebita.  In curand va vi si ziua fetei cele mari si am sa incerc sa-l fac si cu piersici (reusita m-a stimulat).

gabriela jalba

cred ca nu am sa mai deschid topicul asta!!! Ma ingras numai uitindu-ma!!!!!...si as minca dulciuuuri!!!!! Spor fetelor,si reusite!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

floare mica

Quote from: Nicol Caloian on January 06, 2008, 05:44:40 PM
Vernil, daca mie mi-a reusit la tine probabil ca va fi exceptional. Reteta este din "Practic in bucatarie".
Floare mica, sunt convinsa ca cel cu piersici are o savoare deosebita.  In curand va vi si ziua fetei cele mari si am sa incerc sa-l fac si cu piersici (reusita m-a stimulat).
Tortul asta l-am facut de mai multe ori cu ananas din conserva apoi am incercat cu portocale proaspete, piersici, ma bate gindul sa-l incerc doar  cu kiwi  :P :) si eu sunt fana Practic in bucatarie si Carticica practica  ;)

Nicol Caloian

Quote from: floare mica on January 06, 2008, 09:33:27 PM
Tortul asta l-am facut de mai multe ori cu ananas din conserva apoi am incercat cu portocale proaspete, piersici, ma bate gindul sa-l incerc doar  cu kiwi  :P :) si eu sunt fana Practic in bucatarie si Carticica practica  ;)
Am sa-i spun fiicei mele, Ioana, ca mai exista un fan al acestor publicatii  ;) Ea are oarece legatura cu aceste publucatii.