De unde procurati trandafiri

Started by einsteinitza, September 16, 2010, 05:20:49 PM

Previous topic - Next topic

Carina

Claude, daca te hotarasti in primavara sa comanzi la oldroses trage-ma si pe mine de maneca, am vazut niste trandafiri care ma inspira   ::)  ;D

claude

 :-bd  Dar esti hotarata sau e doar un gand trecator? Ca poate ar fi bine sa comandam din timp, daca au ce vrem ii platim, ca sa-i rezerve si precizam ca-i vrem livrati la primavara. Eu as fi vrea sa ma inteleg cu ei sa-i trimita doar la sfarsitul lui martie, la incheierea sezonului de livrari, ca eu sunt iar plecata la iarna si n-are cine sa se ingrijeasca de ei pana ajung acasa  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Mai, ce faceti, iarasi? De abia ziceam ca am incheiat...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Pai ce sa fac, Es, am vazut ca au Eyes for you si nu l-am gasit in alta parte. Din primavara mi s-a pus pata pe trandafirul asta, are floarea ca un bujor arbustiv in miniatura, sau asa mi se pare mie  ::) Si inca vreo 2 acolo, sa nu calatoreasca singur  ;D
Claude ma gandesc bine noaptea asta si maine-ti zic sigur. Si eu cred ca ar trebui facuta comanda de acum, vad ca multi deja nu mai sunt pe stoc. Si livrarea neaparat la primavara, iarna asta e mai grabita ca de obicei si eu deja nu mai am nervi sa astept trandafiri prin nameti...

claude

 :D  si eu tot de la Eyes for You am plecat si Allisar, Princess of Phoenicia, ca altii mai gaseam prin alte parti, mai ieftin, la Lottum  

Chiar asa graba ma gandesc ca nu e, sa trebuiasca sa decizi pana maine, dar in cateva zile ma gandesc ca ar trebui sa ne hotaram daca s-o facem  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Incep sa cred ca are dreptate Geodezia, mai lasati-o incolo de treeeeaaaaba! +ham +ham +ham +ham +ham +ham +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 =)) =)) =)) =))  De ce, te starnim???  Pai vin Mosii, cum ziceai   ;D ;D     Pe mine ma sperie doar faptul ca probabil va trebui sa ma apuc de defrisat salcamii de langa gard ca sa mai fac loc, ca nu mai este nici o vie pe care s-o pot jumuli  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Quote from: flordel on September 12, 2011, 12:30:47 PM
Am mai dat peste site-ul asta, n-am studiat inca dar preturile mi se par suspect de mici. Poate gresesc. ???

E vorba de www.tuincentrumlottum.nl   Flordelo, au sosit trandafirii si arata foarte bine, tipul a fost serios, mi-a mancat nervii mai putin decat sarbul si preturile sunt bune, deci merita comandat l ei!  :-bd   Ce regret e faptul ca are putini trandafiri vechi

Maine va pun ceva pozici, sa va lamuriti  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Ei, bravo! Ma bucur pentru tine! +dns
Si ce daca are putini din aia vechi, ce astia noi nu-s frumosi? ;D

claude

Ba da, dar cred ca m-am molipsit e la Es, cu aia vechi...dar oricum am mai ochit la el cativa de-astia noi care ma gandesc ca n-ar strica sa le ofer cazare  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Mai, dar a mai luat cineva totusi de la Lottum asta?
Stiu ca ai zis ca-s frumosi, dar ma macina daca chiar or fi ce scrie pe eticheta....
As incerca si eu la primavara.
Pe mine mai putin ma intereseaza cat sunt de dezvoltati trandafiri, chiar daca sunt mai amarati se prind, dar in schimb as turba sa nu fie ce vreau.
Mai are cineva informatii despre furnizorul acesta, stii tu Claude?

einsteinitza

Si noi, si vechi, si aia vechi unii sunt nebunie, dar si din cei noi. Iar aia vechi, alesi bine, nu au nevoie de nimic, nu ingrasare, nu taiere, ce-ti mai trebuie?
http://la-gradina.blogspot.com/2011/06/mme-pierre-oger.html
http://la-gradina.blogspot.com/2011/06/paul-lede-clg.html
http://la-gradina.blogspot.com/2011/07/souvenir-de-la-malmaison.html

Asa, sa va aduceti aminte ;D

Glumesc, sunt o gramada de trandafiri noi foarte deosebiti si rezistenti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Flordel, am luat eu in primavara 10 trandafiri si toti au fost ce scria pe eticheta, s-au prins si au inflorit frumos
E destul de serios doar ca nu prea actualizeaza pe site ce are si ce nu are disponibil, am facut o comanda si acum in toamna (trimisa din iulie de fapt)
si cand am primit factura am constatat ca lipsesc mai mult trandafiri, cica nu-i mai are desi pe site sunt disponibili.
La ce preturi are e bombardat de comenzi si cred ca nu mai face fata  :(

flordel

Merci Carina! +hug
Dar cand ai constat ca lipsesc, factura ti-a trimis-o in toamna sau imediat dupa comanda?

Carina

Factura mi-a trimis-o acum, toamna. Eu m-am grabit sa comand din vara tocmai ca sa fiu printre primii si sa prind anumiti trandafiri pe care-i voiam musai. Mi-a confirmat comanda, toate bune si frumoase, n-a zis nimic de lipsuri pe stoc. Si acum 3 saptamani cand mi-a trimis factura am constatat ca lipseau destul de multi, mi-am facut un sac de nervi   >:(
Si uite-asa am ajuns eu sa cumpar Munstead Wood de la bijou si Cornelia de la Lens. Cred ca m-am ticnit definitiv  +ham

einsteinitza

De la Lens vei primi exact ce ai comandat de o calitate exceptionala. Dupa mine e unul din cei mai seriosi furnizori. Am avut mai demult o ocamnda mare de la Lens, a fost impecabila.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Carina, totusi la pretul respectiv chiar daca au mai lipsit, tot e OK.
Este neplacut atunci cand iti faci planuri de plantare dupa marime, dupa culoare si hop nu-i mai primesti. Dar au fost ieftini!

Lens este o firma mare si toate firmele mari si vechi se respecta...

marirogo




marirogo

Are cineva in gradina Charles Rennie Macintosh din englezesti? Pe asta chiar nu l-am vazut in gradinile de pe la noi ! Ar fi interesant de vazut cum a inflorit pe la noi.

geodezia

vreau un rambler puternic sa il catar pe bucatarie ...............................dati-mi pareri sa stiu ce sa comand cu flori mari si daca se poate buchetat  multam

einsteinitza

Geo, buchetar cu flori mari nu exista. Ori are flori mici buchete, ori flori mari singulare. Ramblerii nu au insa flori mari. Ramblerii sunt in general-nu toti- dar majoritatea, cu inflorire singulara. Fac o mare masa de flori, nu vezi frunzele, un munte de floare. De obicei fac puzderie de macese, daca au florile mai simple.
Ca sa se urce pe bucatarie iti trebuie sigur unul cu inflorire singulara, aia se fac uriasi.
Eu as putea sa iti dau butasi din Apple blossom sau din Veilchenblau.

Alte variante

Mother s Day Rose -Walsh- foarte parfumat, parum de mere, inflorire singulara depaseste 6m.
Adelaide d Orleans- Jaques- parfum mediu, 5m -inflorire singulara
Aksen Olsen-parfum foarte puternic dulceag-inflorire singulara -peste 7m
Albertine-parfum mediu spre tare-5m, inflorire singulara- asta e somon, nu e roz! :P
American Pillar-ciclam cu alb, mai mari, buchete, inflorire singulara, peste 7m, fara parfum
Astra Desmond- alb,peste 6m, inflorire singulara
Mountain Snow-alb floare simpla, parfum mediu, infloreste mai slab si in valul doi, 6m
Betty Serrif-alb parfum puternic, 6m inflorire singulara
Bleu Magenta-violet, inflorire singulara, parfum slab,6m
Bloomfield Courage- rosu inchis , grena, flori simple, fara parfum, peste 6m, are o remontanta dar mai slaba valul doi.
Blue Rambler-violet mai inchis, inflorire singulara,inflorire singulara, parfum mediu de lacramioare, peste 6m
Bobbie James- alb, macese minunate si enorm de multe,parfum puternic, inflorire singulara, 8m
Burgundy Rambler- rosu inchis,fara parfum, inflorire continua, 5m, trandafir nou 2007
Chevy Chase- rosu,parfum puternic, 5m, inflorire singulara
Debutante-roz tare, inflorire singulara, 6m, parfum puternic
Dorothy Perkins- roz somon, parfum mediu, are o oarecare remontanta, peste 6m
Eridion-rosu ciclam tare cu ochi alb- parfum puternic, peste 5m, inflorire singulara
Suzy-galben cu margini roz,parfum fructat-5m
Excelsa-cilam, inflorire singulara, 6m, fara parfum
Felicite et Perpetue- alb roziu, parfum puternic de mosc, peste 6m
Gardenia-crem, parfum puternic de mere,remontanta medie, 5m
Guirlande Fleurie- rosu intens, fara parfum, 6m, remontant
Hiawatha-ciclam intens, spre rosu, cu ochi alb si stamine galbene,fara parfum, peste 6m, inflorire singulara
Luis Rambler- alb, parfum puternic de mosc, inflorire singulara, peste 7m


Mai vin....dar m-am plictisit =))




www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

cred ca am sa impletesc 2 adica burgundi si ceva alb sau rose .. Multam Es

einsteinitza

Ai rabdare ca mai pun. Eu zic sa alegi parfumati, ca la bucatarie ai mereu geamurile deschise, si macar unul sa fie foarte mare, si sa faca macese. Asa, chiar daca rosul e mai mic si fara parfum, ceva parfumat mai mare asigura acoperirea si rosul contrastul, pata de culoare. Iar cel mare toamna face minunatiile de macese, nu arata chelios.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro