Crisanteme si tufanele

Started by penelopa, August 21, 2007, 04:38:41 PM

Previous topic - Next topic

IONUT

Mihai in primul rand La multi ani pentru ieri si in al doilea rand stiu ca anul trecut ai pierdut ...trenul,deci daca te intereseaza crizantema multiflora(tufa scunda cu flori multe) da mi adresa si am rezolvat o
gabi cu siguranta tot ca la mine vor arata,nu stiu insa de ce n au inflorit si anul acesta

gentiana

Quote from: IONUT on November 08, 2010, 08:04:54 PM
lastarii lacomi apar la speciile lemnoase,ceilalti se numesc copili si apar la subsioara frunzelor,fie rosii fie crizanteme fie alte plante,indepartarea lor este obligatorie pt a obtine rosii sau crizanteme mari
Am incercat sa-i explic Codrutei cum m-am priceput mai bine si se pare ca am avut succes ........a inteles
Asta-i important nu?

Codruta

Quote from: gentiana on November 08, 2010, 01:43:54 PM
Vino in tara la anul in iunie si iti promit ca iti dau din "taietura" mea

Gentiana, multumesc mult dar daca e vorba de tufe chiar nu am unde sa le pun. Am loc doar pentru lungane, care ocupa putin loc pe pamant si mai mult pe gard ;D
De inteles am inteles acum sa vedem cum e si cu practica. Eu le-am lasat toti lastarii in ideea ca vor acoperi gardul. Daca e obligatoriu sa ii tai nu stiu cum va fi. Voi vedea la anul.

gentiana

pai io le tai ca sa nu fie lungane,unele soiuri daca le lasi ajung la peste 1,5m(arata urat si se cocarjeazain partea de jos)

Codruta

Din soiurile care ajung la 1,5m imi doresc si eu. Vedem la anul daca ajung in iunie in tara.

gabi_gabriella

Ionut, nu au inflorit, adica nu s-au deschis bobocii inca si nu stiu daca se vor mai deschise
Vreo 2 crengi le-am adus in casa si alea dau semne ca vor sa se deschida
Din pacate din 4 doar 1 a rezistat si nu-mi dau seama de ce .Dar oricum ma bucur si pt asta

IONUT

Gentiana poti sa te albastresti cat vrei dar copilii sunt una,copiii sunt alta si lastarii lacomi altceva
precizarea mea se adresa celor ce doresc o informare corecta,daca te a deranjat promit sa ma abtin pe viitor

einsteinitza

Ionut, cum sa te abtii sa scrii???? Mie mi-a prins bine explicatia, ca nu stiam exact. +apl +apl +apl
Nu ne arati nite tufanele frumoase de la tine?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Am luat si eu astazi trei tufe si le-am pus deja la gradina.
Am stat de vorba cu vanzatoarea si am rugat-o sa-mi dea doar soiuri care raman pitice.
Erau doua soiuri care la floare pareau exact la fel-galben viu, floare mica dar tufa deasa. una din ele avea insa frunza mai mare si mi-a zis ca aceea va creste mai inalta la anul. Eu am luat-o pe cea cu frunzele mai micute pentru ca  aceea va face o tufa compacta, rotunda, nu se inalta prea mult (daca va fi asa cum a spus vanzatoarea).
Sper sa se prinda.
Mai am trei soiuri de tufanele - doua roz pal si una grena inchis pe care nu m-a lasat inima sa le tai primavara. Acum cele alb-roz sunt cam inalte, iar cele grena sunt lungite pe pamant.

paraschivvvv

Astazi am pus si eu in album http://popescugp.sunphoto.ro ultimele flori din exterior si interior inflorite in octombrie-noiembrie 2010 incepand cu pagina26, iar la paginile 28 si 29 sunt crizantemele mele;

gentiana

Quote from: IONUT on November 09, 2010, 07:56:13 PM
Gentiana poti sa te albastresti cat vrei dar copilii sunt una,copiii sunt alta si lastarii lacomi altceva
precizarea mea se adresa celor ce doresc o informare corecta,daca te a deranjat promit sa ma abtin pe viitor
Ba nu m-am suparat de loc,eu am spus cum m-am priceput
Uite habar n-aveam care e diferenta si am recunoscut
Nu vad de ce trebuie sa ma albastresc eu personal ,ca n-am de gand sa joc in nici un film SF
Poate in gradina daca imi povestesti cum sa conving gentienele albastre sa se pastreze de la un an la altul si sa si inmulteasca

einsteinitza

Genti, Ionut a explicat unde ai gresit in explicatie, doar atat.  +rsp

Deci copiii sunt una-sau mai multi-,copilii sunt alta :D

Ionut,pot sa poftesc si eu , bineinteles contra cost?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Ionut si eu poftesc ,contra cost, la o  multiflora ! Se poate ?

einsteinitza

Ionut, poate poti sa ne explici cum le deosebim.Uneori am cumparat bile din astea pitice si s-au facut mari, inalte,trebuiau sprijinite.Cum stiu eu cand cumpar care sunt pitice? Exista posibilitatea diferentierii?
Mi-e frica sa cumpar de pe la comercianti, sa nu se faca tot uriase in timp.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: einsteinitza on November 10, 2010, 11:27:14 AM
Genti, Ionut a explicat unde ai gresit in explicatie, doar atat.  +rsp
Deci copiii sunt una-sau mai multi-,copilii sunt alta :D
Atat m-am priceput eu
Ionut foarte bine ca a explicat,am invatat cu totii

sicamin

Ionut ,am primit pachetul cu crizanteme si iti multumesc mult . +rsp  . Au ajuns foarte bine si le-am si plantat deja.Sant foarte frumoase TOATE  +apl
Promit sa le ingrijesc bine si anul viitor sa-ti arat poze cu ele.

flordel

Succes cu crizantemele plantate!
Gradina mea este in plina floare, am lipsit cateva zile, dar voi incerca sa pozez sa va arat cat de multe flori sunt inca!

IONUT

Sica ma bucur ca totul e ok si astept poze la anu'
preiau si ultima comanda :D
deci Es si Rux,repet,eu nu comercializez flori pe forum,daca doriti sa acceptati cate un cadou din partea mea lasati mi adresa si placerea va fi de partea mea
despre diferentierea crizantemelor multiflora de cele cu flori mari pot spune ca in faza de butasi multiflorele au frunzele mai mici si tulpina subtire si tendinta naturala(sau genetica)de a ramifica de la baza pe cand celelalte au frunze mari,tulpina groasa si ramifica de la jumatatea tulpinii in sus
de retinut ca si multiflorele au nevoie de ciupit (indepartarea varfului lastarilor) pentru a forma tufa rotunda perfecta,lucrare ce se face cand lastarii au 3-4 internodii,se ciupesc lastarii de ordinul 1 si 2

Claudiu

Buna Ionut

Am tot citit pe for despre problemle cu crisantemele ca nu apuca sa infloreasca.
Ai facut cumva ceva experiente cu reducerea duratei zilei eventula cu acoperire cu o folie opaca?
Cred ca stii ca prin jocul controlat al duratei zilei firmele mari au crizanteme inflorite in orice perioada a anului.
Sigur acoperirea trebuie facuta fara a atinge plantele cu folia, deci pe un schelet ma gandesc.

Ma gandesc ca unele soiuri pot avea probleme din astea la noi.  ???

Scuze de mesajul telegrafic ca-s grabit dar am profitat sa te intreb ca te-am vazut. Poate se poate face ceva pentru la anul sa nu mai apara problemele astea.

einsteinitza

Ionut, dar in faza de inflorire, la ghiveci, nu pot sa ma lamuresc?

Iti multumesc mult Ionut, ce pot sa-ti trimit in schimb?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Ionut,ce inseamna "internodii" intre 2 randuri de frunze
Intreb pt ca la mine tufanicile au luat-o razna desi initial au fost pitice si "bile"
Am io ambitia tampita ca voi putea reusi sale fac "bile"(despre gentienele de munte /scabra poti sa-mi spui ceva?)

IONUT

internodiile reprezinta distanta dintre noduri sau cum ai zis tu Gentiana,dintre doua frunze stiut fiind ca acolo unde creste o frunza este si un nod
Es in faza de inflorire e foarte simplu de recunoscut,multiflora poate avea 3-4 sute de flori pe cand cele cu floare mare pot avea maxim 10 flori(nu mi ai lasat adresa vad)
Claudiu crisantemele fiind plante de zi scurta infloresc atunci cand ziua scade,stiu despre scurtarea zilei in mod artificial ca se foloseste in mod frecvent pt a obtine flori in extrasezon dar se foloseste in spatii protejate si intunericul facut trebuie sa fie total pt a obtine rezultate,ma gandesc ca in gradina nu se poate aplica
eu m am specializat (ca sa zic asa)in a mari ziua pt a obtine begonii inflorite primavara devreme(aprilie-mai)
sunt treburi foarte interesante in lumea plantelor

gentiana

Am inteles
Si totusi dace eu le tai in mai-iunie la jumatate ,de ce nu isi pastraza forma si se fac palalai?
E adevarat ca daca vreau la crizanteme ,flori mari,trebuie sa le tai si fiecare fir il sustin sa fie drept si las maxim 3 boboci pe tulpina si toate crengutele de pe tupina le ciupesc?
Begonii cu bulb sau fara(alea olandeze sunt fara bulbi,la sfarsitul infloririi pier,de aia intreb)
Le pui in sera si le luminezi?(scuze nu trebuia sa intreb secrete de productie)

IONUT

Gentiana,daca vrei la crizanteme flori mari iata cum faci,cand lastarul ajunge sa aiba 4 noduri il ciupesti,adica deasupra celui de al 4 lea nod il rupi,ca urmare a acestei lucrari planta va emite 3-4 lastari pe care ii palisezi sa creasca drepti,cand incep sa apara copilii(am vb despre ei)ii rupi(copilit)cu cat mai mici cu atat mai bine,in felul acesta vei obtine 3-4 flori dintr o planta
begoniile sunt obtinude din seminte unele si din butasi altele,cu ajutorul unor lampi cu descarcari in vapori de sodiu le maresc ziua dupa un orar ce l am scris intr un caiet(daca ti trebuie ti l dau desigur)

gentiana

Multumesc de lamuririle cu crizantemele
Ionut,spre deosebire de tine eu sunt gradinar de placere,imi inmultesc pt mine plantele
Orice reusesc sa inmultesc e o victorie personala(de aia n-o sa mai am in curand loc in gradina)
Eram curioasa pt ca imi plac la nebunie begoniile si m-am chinuit sa le inmultesc din butasi(vorbesc de cele mari  de bulb)
Cumpar bulbi mari de aceia olandezi si pot sa spun cu mandrie ca am unii care au aproape 5 ani si am reusit sa-i pastrez
Ma interesa metoda de inmultire si cum as putea sa-i fac sa infloreasca mai devreme,ca sa nu le prinda canicula cu boboci si sa-i avorteze
Asta e motivul pt care am intrebat