Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Mai sa fie ... dulceata de ardei iuti  +hypno Azi am prestat magiun, imi place tare mult, cu paine neagra si putin unt ...

penelopa

Să trăieşti, Es, azi  ţi-am mâncat budinca de dovlecei. ;D Bun, bun, numai soţul a simţit nevoia s-o foloseacsă ca garnitură la un sos. >:D
Nici dulceaţa de ardei iuţi nu-i placce , aşa că am scăpat anul ăsta de chin. ;)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

meniul de ieri :
aperitiv : icre ,chiftelute,snitele,urda dulce
fel I       : ciorba de curcan
fel II      : friptura de porc la tava
                salata asortata
bauturi  : visinata , murata,vin alb colectie 2007, pepsi
                cafea
                tort de fructe
:) :) :) :) :D :D :D :-* :-* :-* +apl +apl +ap

gabi_gabriella

Dorina, de ce n-o faci cu ardei ?
Ieri am facut zacusca si am pus "salata" de ardei iuti pt iarna .Urmeaza gogosari murati, ardei cu varza si poate ceva gogonele , iar mai incolo, varza

Codruta

Tare harnicute mai sunteti. Eu am pus doar niste vinete pe iarna, vinete aduse din RO ;D De obicei le pun in congelator dar acum am pus cateva si in borcane. Sunt curioasa cum vor fi. Cateva pungi de ardei copti si cateva borcane de castraveti murati e toata " rezerva" mea pentru iarna. Si cu castravetii am emotii pentru ca unele borcane sunt cu hrean congelat iar altele cu hrean ras, din borcan. Pe aici nu se gaseste hrean. Ieri am primit niste prune asa ca urmeaza sa ajunga si ele in congelator.

einsteinitza

Codruta, ce faci apoi cu prunele din congelator? Nu devin prea apoase?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Prunele le folosesc pentru gomboti (galuste) cu prune, cu toate ca nu sunt prunele cele bune pe care le folosesc mama si bunica. Dar altele mai bune nu gasesc pe aici. Vinerea trecuta am facut o portie de gomboti, ca sa ma scap de cele care erau in congelator de anul trecut. Au iesit foarte buni si prunele nu au fost prea apoase.
Cu primele prune puse anul trecut am gresit pentru ca le-am scos samburii si le-am pus imediat in congelator. Acum cred ca sunt bune doar pentru un chec. Nu am incercat inca. Apoi am gasit pe net ca pentru gomboti trebuie scos samburii, trebuie taiate in doua, pus zahar si scortisoara si asa date la congelator. Cand faci gombotii le folosesti asa inghetate, nu se descongeleaza.

sicamin

Codrutaaa  :-* ,la fix ai dat reteta de pus pune pentru gombotz la congelator ! Nu stiam ca dupa ce le scot samburii ,sa le pun zahar si scortisoara  +ham. Eu puneam asa ca si pe visine : le scoteam samburii si in punga cu ele  :D,apoi la congelator.

einsteinitza

Si eu multumescu, nu
stiam, imi prinde foarte  bine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Sica, si eu ma intreb ce sa fac cu cele puse fara zahar si scortisoara. Banuiesc ca la chec merg. Pentru gomboti sigur se moaie prea tare daca le dezghet si pun zahar.

gabriela jalba

Quote from: Codruta on August 26, 2010, 08:31:54 PM
Budinci si sufleuri nu am facut pana acum dar nici placinte...pana azi ;D Au iesit bune dar cam "imprastiate". Imi spuneti si mie care e secretul ca sa stea lipite? Mentionez ca masa de lucru am uns-o cu ulei dupa cum era specificat in reteta dupa care m-am luat dar cred ca tocmai uleiul nu a lasat aluatul sa stea lipit. E mai bine sa lucrez cu faina sau e un alt secret?

Codruta,banuiesc ca de placinte zici ca ti-au iesit imprastiate. Si eu cind am facut prima data,tot asa am patit.S-au latit in tava. M-am plins lui maica-mea,si mi-a zis ca placintele trebuie puse inghesuite in tava,nu cu loc intre ele. Am experimentat,si asa este. Inghesuite,ele cresc pe inaltime. Succesuri!!!!
Zacusca..Eu nu dau prin masina nik. Toc ceapa pestisorimarisori,fara pretentii(sau dau pe razatoarea aia....) si topesc in ulei pina devine sticloasa. Adaug ardeioasele coapte,jupite si tocate cu satirul si vinetele tot asa. Cind aproape zvirle uleiul,pun sucul de rosii sau bulionul,dupa gust. Tot atunci definitivez si de sare,piper. Marturisesc ca nu folosesc cintarul.Fierbinte,o pun in borcane si deasupra torn ulei incins. Inchid si le pun la nani. N-am avut niciodata esece. (poate m'oi invata sa vb asa pe bune... ;D)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Pufa

Mie imi place foarte mult dulceata de gogonele +dns +ham

sicamin

Pufa ,ai si o reteta la dulceata de gogonele? Nu am facut niciodata ,dar cum murate nu prea au succes,incerc dulceata  :D

Pufa


costieanuconstantin

meniu de la gradina !!!

penelopa

Măi, Costeo,  cu aşa meniu sănătos îi dai clasă şi Carei  ;D ................. că tot sunteţi vecini. ;)

einsteinitza

Pofta buna, cam tarziu, ca s-or fi terminat demult. +apl

In alta ordine de idei, pentru cei cu gradina de legume si fructe, care nu mai stiu ce sa faca cu productia.Nu poti face mereu conserve si tot felul de borcane, te cam saturi .
Eu m-am lovit de problema prunelor.Avem prune superbe, excelente calitativ, si nu stiu ce sa fac cu ele. Am facut silvoita, am facut prune in otet, am pus in congelator.Mai am o gramada, si mai vin din cei care se vor coace peste doua saptamani.Asa ca, mi-am luat un uscator .E grozav.Pana acum am facut prune uscate, prune uscate cu miere si scortisoara, prune uscate cu miere si cocos, felii subtiri de mere uscate-sunt ca chipsurile, grozave- vegeta din legume uscate, date prin masina de cafea, si mai urmeaza diverse.E o grozavenie, diseara va fac si poze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

 ""felii subtiri de mere uscate-sunt ca chipsurile ""
pe la noi astea se cheama " poame " +rsp
iti mai recomand sa faci si niste borcane cu prune +miez de nuca + miere si putina lamaie !!! +hypno

einsteinitza

Si cum le uscati?

Multumesc, voi incerca, orice, ce contine prune.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

 sotia a zis ca pe la ei - in moldova ,vaslui , ivanesti - se mai zice si scrijele.

insirate pe ata la  semiumbra, daca vrei le poti acoperii cu un tifon ,sa fie totusi un curent de aer  sau o afumatoare in care sa circule numai caldura fara fum

einsteinitza

Poate ar fi o solutie afumatoarea, ca daca stau sa insir pe ata, capiez. +ham Oricum, am alta metoda acum, voiam sa v-o divulg.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

uscator solar similar celui in care se usuca polenul !!! ;) :D

einsteinitza

Din pacate, la noi, pe cand se coc merele, dispare soarele ;D >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dorinas

No pai daca ai atatea solutia cea mai rapida e sa faci tuica. ;D