Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

stefana

Nicol, nu vrei din acela cu frunza variegata in locul celui portocaliu (poate sa am si din ala, acu' nu stiu care din ei e)? Mi-s tare dragi, dar nu mai am spatiu...

Nicol Caloian

Multumesc, Stefana, dar am si din acela unul mic, abia inradacinat. Mai am si alb si sper ca un butas de megapotamicum sa faca in sfarsit radacinute. Voi vedea, dar poti sa-mi tii pumnii ca sa se indeplineasca!  ;)

vivi23ro

as vrea eu un pui variegat, daca ai Stefana

Codruta


doina

Am facut si eu niste poze astazi  ;D
    
   
 
Codruta , sa stii ca si schlumbergera mea re bobocei  :D

penelopa

Doina, constat că ţi-ai învăţat aproape toate plantele să-ţi curgă! ;)

GetaV

Bravo ,Doina ,la mine numai achi. clasic este mare ,ceilalti infloresc timid +apl

vivi23ro

nu stiu din ce motiv la mine au ramas in stadiul in care erau in primavara unii la 2 cm . deci nici vb de flori

penelopa

Posibil să nu le placă în ghivece.

vivi23ro

daca nu pot sa ma laud ca voi pun si eu ce am ( nu e nici un emoti cu limba scoasa?)

Codruta

Doina, felicitari! Achi mei nu au reusit niciodata sa arate asa de bine. Pe ai tai nu-i bate ploaia si soarele? Ce floare e in a cincea poza, cea cu floare portocalie?
Vivi, cea din a doua poza e muscata? Tare frumoasa. Asta nu inseamna ca celelalte nu sunt frumoase :)

vivi23ro

cea de a 2 e muscata, cred ca am si butasi daca vrei, nu intleg intrebarea cu hibi, alta planta nu vad in poza
nu e roz cu alb e roz cu roz

Codruta

Vivi, nu te complic cu trimisul unui lastar de muscata. O admiram doar. Despre hibi nu am intrebat nimic.

Nicol Caloian

Doina, florile tale m-au imbolnavit. Esti de toata lauda.  +apl  Mai ales achi. La mine, la fel ca la Geta, doar cel mov are flori iar pulcherima e mare, dar bobocii inca nu se vad.

doina

Ma bucur ca va place balconasul meu  +hug
Cel mai harnic achi , am mai spus, este cel alb care l-am primit in primavara de le Sica  :-* .
Balconul are expunere estica , deci putin soare dimineata . Este inchis cu cornier , fara nimic in geamuri .
Codruta floarea de care ai intrebat este crossandra , este inflorita toata vara . Imi pare rau ca nu am comandat seminte de crossandra galbena ( nu mai stiu pe unde am vazut )
Quote from: penelopa on July 14, 2010, 10:08:36 PM
Doina, constat că ţi-ai învăţat aproape toate plantele să-ţi curgă! ;)
Mai am si cativa hibi ,carora nu le-a mers prea bine pana acum, doua suporturi cu diverse si pervazele geamurilor . :D


Nicol Caloian

Daca la toamna o sa-ti prisoseasca niste rizomi de la cel alb, te rog si eu pentru cativa.

doina

Quote from: Nicol Caloian on July 15, 2010, 07:08:42 PM
Daca la toamna o sa-ti prisoseasca niste rizomi de la cel alb, te rog si eu pentru cativa.
La toamna ? Eu tai achimenesii si-i pun la intuneric si frig toamna, mai umblu la ei prin februarie .
Daca n-ai rabdare pana la primavara pot sa-ti pun acum la inradacinat , sau cu prima ocazie cand vin la Bucuresti iti scot din ghiveci .

Codruta

Quote from: doina on July 15, 2010, 05:22:17 PM
Codruta floarea de care ai intrebat este crossandra , este inflorita toata vara . Imi pare rau ca nu am comandat seminte de crossandra galbena ( nu mai stiu pe unde am vazut )
Quote from: penelopa on July 14, 2010, 10:08:36 PM

Iar nu am avut de lucru si l-am intrebat pe domnul google despre crossandra. Dupa cum era de asteptat informatii contradictorii, ca cea de genul sa aiba pamantul mereu umed si sa fie stropita pe frunze dupa unii sau atentie la umezeala ca nu-i place, deci nu se stropeste pe frunze.  ??? Asa ca Doina te rog spune-mi tu cateva cuvinte despre planta. Ai obtinut-o din seminte? Ce conditii ii oferi? Daca bine am inteles este planta de interior dar banuiesc ca peste vara poate sta afara.

Nicol Caloian

Quote from: doina on July 15, 2010, 08:02:18 PM
Quote from: Nicol Caloian on July 15, 2010, 07:08:42 PM
Daca la toamna o sa-ti prisoseasca niste rizomi de la cel alb, te rog si eu pentru cativa.
La toamna ? Eu tai achimenesii si-i pun la intuneric si frig toamna, mai umblu la ei prin februarie .
Daca n-ai rabdare pana la primavara pot sa-ti pun acum la inradacinat , sau cu prima ocazie cand vin la Bucuresti iti scot din ghiveci .

M-am gandit ca scoti rizomii si-i tii "pe uscat", la rece  ::). Daca o sa poti sa scoti un fir, doua, cand vii prin Bucuresti, raman recunoscatoare.  :-*  :-*  :-*

doina

Nicol , sper sa-mi amintesc  ::)
Am si eu floricele la serviciu , afara in aer liber
   

Si azaleea n-a inflorit inca dar cred ca nu mai are prea mult

vivi23ro

am si eu belopronele inflorit dar e floarea mica ca e pui , de la Sica, as vrea si eu sa stiu cum reusesti sa scris pe poze DOINA ca m ar interesa si pe mine

doina

Scriu pe poze cu un program ACDSee 10 photo manager .

nico.agat

   cand am venit din concediu m-a astepta aceasta frumusete

http://nicoagat.sunphoto.ro/oxigenul_din_case_2010/18337656
  multumesc GetaV

ani

Nico, ma bucur pentru tine, este o harnica jacobinia.
Si pe mine m-au asteptat multi hibicusi infloriti, din care vi-l prezint pe Koenig. De asemenea a inflorit curcuma roscoeana, bulb de la Himalayangardens.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume