Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

mamaruta

Corcodel, esti mancat! Te-am parat lui penelopa cum ii sabotezi gradina si acum Florin conduce ca leul turbat pe soselele moldave! Nu stiu unde te ascunzi, zau, bre...mi-e mila de tine.   :'( ;D

vernil

Codruta, draga, ce minunatie de copac! Daca s-a adaptat la clima de acolo, merita sa-ti plantezi unul in gradina. Nu pare a ocupa prea mult spatiu.

Codruta

Mai ca as schimba sailx-ul meu cu un astfel de copacel :D Dar ramane copacel sau se face ditamai pomul? Am sa-l urmaresc in continuare. In fata aceleasi case e si un palmier mare. Iarna trecuta a rezistat bine dar dupa cum arata acum cred ca iarna aceasta (care a fost mai rece) i-a fost fatala. Pacat de el ca e mare si frumos.

vernil

Codruta, am vazut si eu cativa copacei din astia prin diverse gradini din cartierul meu, dar nu i-am vazut crescand foarte mari. Acum, nu stiu daca or fi aceeasi cu cei din poza ta. Sunt superbi! Apoii, cred ca pot fi tunsi periodic, si s-ar forma un copacel cu tufa. Daca nu-s prea scumpi, incearca.

cara


mirelush


Codruta

Ma duc maine cu hartie si pix si notez numele complet.



vernil

Splendide, mai ales primulele, sunt topita dupa ele ... Daca am timp, fac o poza cu o gradina de bloc, plina de primule. Este un vis!

Codruta

Minunat :)
Ce planta e in penultima poza?


mirelush

Gabi_ gabriella, foarte frumoase toate. In cat timp a crescut gutuiul japonez asa mare ?
Si kerria aia a ta , ce mi-a furat inima,  ti-a inflorit ? ::)

gabi_gabriella

Quote from: mirela_ on April 15, 2009, 08:52:19 AM
Gabi_ gabriella, foarte frumoase toate. In cat timp a crescut gutuiul japonez asa mare ?
Si kerria aia a ta , ce mi-a furat inima,  ti-a inflorit ? ::)

Acum incep sa se deschida florile la kerria. Gutuiul are cred peste 10 ani , poate 15 . dar intre timp vecinul a pus foarte aproape de el un nuc si poate de aia ceste asa incet

mirelush

Quote from: gabi_gabriella on April 15, 2009, 09:00:29 AM
Acum incep sa se deschida florile la kerria.

Astept fotografii neaparat !!! ;)

mihail

Gabi traitz-ar opelul,de unde ai gutuiul ?


gabi_gabriella

Mersi Mihail :)),
Luat subtil din curtea uzinei , acum multi ani .
De ce n-ai zis ca vrei ca iti aduceam si tie , desi nu prea am reusit sa scot cu radacina, dar sper sa se prinda si asa .

mirelush

Am vazut gutui japonez la Hobby Garden ( Floraline )  - in Bucium. Saptamana trecuta aveau ( alb, rosu, roz ) .
Rosu aveam doua nuante, mi-am luat  alb si roz.

Cel alb :

georgette

Frumoase Gabi! vezi poate pui un semn la narcisa cu mijloc roz in caz de schimb ;) :-*  ale mele s-au cam trecut..mai le stiu pe cele micute si batute(vezi la mine in album daca vrei, sa pun si eu semn ;) )

georgette

Quote from: mirela_ on April 15, 2009, 09:24:49 AM
Am vazut gutui japonez la Hobby Garden ( Floraline )  - in Bucium. Saptamana trecuta aveau ( alb, rosu, roz ) .
Rosu aveam doua nuante, mi-am luat  alb si roz.

Cel alb :

Superb Mirala_ !Nici n am stiut ca este si alb! ce delicat este...poate apare si pe la noi secolul asta :D
pentru tine am insa o intrebare:lalele apricot din avatar ..le ai si in curte?imi plac muuuult de tot!

mirelush

Georgette,
:D :D :D Lalele Apricot Beauty ar trebui sa am. Cel putin asa am comandat. :o Sa vad cand infloresc daca nu am parte de o alta " surpriza ". Deja am patit-o ( adica am comandat un anume soi si a iesit altul ).

Daca-ti place gutuiul japonez alb, am sa pun butasi la prins pentru tine. Dupa inflorire se tunde si incerc, de ce nu ? ;)

myky

chiar georgette, la tine a aparut ceva din ce am luat noi doua, ca la mine nu se vede nimic din culorile alea.

Codruta

Am fost si m-am uitat la eticheta Prunus-ului a carui poze le-am pus cu cateva pagini inainte. Il cheama Prunus Serrulata. Pe net scrie ca ajunge la 10m si ii place ca planta solitara asa ca nu e pentru gradina mea :(

gabi_gabriella

Quote from: georgette on April 15, 2009, 09:46:08 AM
Frumoase Gabi! vezi poate pui un semn la narcisa cu mijloc roz in caz de schimb ;) :-*  ale mele s-au cam trecut..mai le stiu pe cele micute si batute(vezi la mine in album daca vrei, sa pun si eu semn ;) )

O sa pun semn .Sper sa se inmulteasca , ca doar din toamna le am .Acum au inflorit prima data .
Mie mi-ar palce aia cu multe flori pe tija .Asa iese mereu ? sau poate P4070965