Hemerocallis

Started by lovetulip, September 16, 2009, 08:27:33 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Quote from: emilia68 on March 02, 2011, 08:00:52 AM
Anasstasia, chiar ca sunt foarte frumoase floricelele tale +apl
Poate te gindesi si la mine daca vrei sa-i raresti?  :x

Emilia, daca va fi cazul, o voi face cu tot dragul. Deocamdata doresc sa mai aduc si alte culori.

emilia68

Multumesc, esti draguta!
Pina acuma eu nu am avut, acest fel de crin...dar vazind in unele albume m-am indragostit de ea =))
Am cumparat  galben si mai am promisiuni....abia astept sa le vad la mina in gradina,


Carina

Oare toate soiurile de hemerocallis sunt invazive sau doar fulva, adica cel portocaliu comun? Eu mi-am luat in toamna de la anthesis vreo 6 soiuri, plus vreo 4 de la eurobulb, deci e grav daca ma invadeaza  :-\

anasstasia

Eu nu-i vad pe ai mei invazivi. Stau cuminti pe linga gard fara sa faca nimic.
Emilia, e frumos tot ce ai cumparat. Sa te bucuri de floricelele lor.

penelopa

Carina, eu cred că doar fulva portocalie e invazivă (nu-mi place hemerocallis-ul ăsta încă din copilărie fiindcă, la noi, îl vedeam peste tot în cimitir  :()
Nu bag mâna în foc nici pentru ceilalţi dar, până nu văd, nu mă pronunţ. Mi-am plantat şi eu astă toamnă câteva soiuri. Voi vedea cum evoluează. ;)

flordel

Si eu mi-am luat o gramada. Face frunze OK si infloreste destul de bine (depinde de soi). Este bun pentru gradinari lenesi, de aia imi place de dansul.
Nu este invaziv, anumite soiuri se inmultesc mai mult, atata tot, dar nu la genul ca se imprastie prin gradina.

sicamin

Cel portocaliu "invaziv" nu miroase dar cel galben (din poza Emiliei) are un miros foarte placut .Am si eu din cel galben si nu este invaziv,desi as vrea.

emilia68

Ce ma bucur..e frumos si mai si miroase placut! +dns

sandaveturia

Vreau sa-mi cumpar si eu hemerocallis galben. In oferta la Anthesis apare acum toamna. Pe multe site-uri scrie ca se planteaza primavara. Cand e mai bine? Voi cum i-ati plantat?

Codruta

Eu i-am plantat primavara.

flordel

Eu i-am pus si toamna si primavara.

penelopa

Am fost destul de deazamagita de hemerocallisii plantati acum 2 toamne. :( Ori asa cresc ei in primul an  (adica, nu prea cresc), orin nu le prieste unde i-am plantat. :( Cert e ca, anul acesta (primul an) au fost anemici rau si, abia am apucat sa vad cum infloreste fiecare. Doi chiar n-au inflorit  :(

anasstasia

Hmmmm, pacat. Sa ne le convina ceva?
Ai mei probabil se descurca atit de bine tocmai datorita faptului ca sint specia comuna care s-a dezvoltat cel mai bine, fiind foarte putini pretentiosi. Pene, mie imi par frumosi si acestia din specia comuna. Inteleg asocierea cu cimitirul, insa mi s-ar fi parut un cimitir spectaculos sa-i vad crescind peste tot.

anasstasia

Inca o poza draga mie. Probabil comparativ cu ceilalti sint banali, insa cind ii ai doar pe acestia......

claude

anastassia, sunt frumosi, nu-i face banali ca nu-s, noi banalizam de fapt unele flori, dar, toate sunt frumoase, doar noi oamenii de multe ori alergam dupa himere    ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Claude, asa este. Mie imi plac oricum, insa este greu sa numesc o floare care sa nu-mi placa. Am o atractie speciala pentru trandafiri, insa ma fascineaza orice floare.
Pentru ca mi-am dorit foarte mult casa la curte, am jinduit dupa flori NU in ghiveci, ci in mediul lor natural si poate de aceea chiar nu pot fi pretentioasa. Dumnezeu a fost bun (asa cum e mereu, chiar si cind nu obtinem cea ce ne dorim pentru ca dorim ACUM si nu stim sa avem rabdare), mi-a oferit o curte si o casuta la tara mai mult decit modeste, insa eu sint multumita pentru ca sint atitea persoane care nu se pot bucura de ce ma bucur eu din primavara pina in toamna. De doar 2 ani, este adevarat insa si acesti ani sint multi cind inainte nu aveai nimic.
Scuze de off-topic.

claude

Asa este, Anastassia, ai dreptate, de aceea spuneam si eu ca nici o floare nu este banala, natura in sine nu poate fi banala. Sa te bucuri mereu de casuta si gradina ta si sa nu spui nici despre ele ca sunt banale si modeste, pentru ca iti aduc fericire in suflet si atunci sunt pretioase, nu modeste!  :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Hai, mai fetelor, nu mai dramatizati atat!!! ;D
Normal ca toti iubitorii de NATURA iubesc tot ceea ce ofera NATURA!!
Dar, asa cum se intampla in VIATA asta, avem grade diferite de perceptie a frumosului si, pentru asta, nu trebuie nimeni pus la zid.
Imi plac hemerocallisii in totalitate lor, dar daca am de unde alege ... de ce sa nu aleg ?!!! ;)
Iubesc toate plantele din natura  ... inclusiv buruieile, dar asta nu inseamna cu nu jumulesc buruienile din straturi, sau ca nu las buruieni in portiunile de gradina unde nu incurca cu nimic!!!! ;) 

Codruta

Oare chiar e iarna? ??? Unul din hemerocallisii e acum asa cum a fost si in decembrie, pregatit sa infloreasca http://codruta.sunphoto.ro/hemerocallis/pagina2

einsteinitza

Codruta, cat de cald e aum la tine? Nu s-a simtit valul de frig?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Pana acum a fost una sau doua nopti cu -1, -2 grade. Ziua temperatura e in jur de 7 grade, uneori chiar 10.
Si galbenele mai am inflorite in gradina iar unele dintre zambile au inceput deja sa rasara, ba chiar sa aiba flori http://codruta.sunphoto.ro/zambile/58588334

cristinaf

Am o capsula cu seminte de hemerocallis care astept sa se coaca. Oare or avea ceva cerinte speciale pentru germinare? Aveti ceva experienta in acest sens? ???

sandaveturia

Si eu voiam sa intreb acelasi lucru. S-au copt. Sa le pun deja in pamant in ghiveci si sa astept?si sa astept....si sa astept....

claude

Eu as zice sa puneti o tura in ghiveci pe care il ingropati in pamant, iar o parte le puneti la stratificat in frigider si le semanati la primavara  ;)   Nu ca as sti despre ce vorbesc, dar ma gandesc ca din moment ce sunt perene rezistente la ger o sa le priasca semintelor perioada de racoare  ???

Da' de ce vreti sa obtineti hemerocallis din seminte cand ei se multiplica asa bine din rizomi? N-aveti de lucru?  :D

am gasit si un material pe net:
http://www.gracegardens.com/ggseed.htm
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

De tentatie. Si eu am seminte  si ma bate asa un gand...