CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Pe mine acum ma streseaza movul. Una din violete are o floricica tare interesanta dar oricat o sucesc, oricat schimb pozitia ei la lumina tot nu vrea sa prinda camera culoarea reala.

marirogo

Quote from: marirogo on April 22, 2010, 05:53:27 PM
Mi-am cumparat si eu o clematita, dar n-o pot pune la loc definitiv, pentru ca vrem sa construim ceva, si abia pe la toamna as puteao muta la loc definitiv. Credeti ca ar rezista in toamna la o mutare in alt loc? Nu e sensibila la mutari?

Am plantat-o in gradina deocamdata.
Sper sa faca si flori sa v-o arat.

paraschivvvv


Eu am cam 16 feluri de clematis ,unele au bobocii mari altele sunt in crestere si altele par ca anul acesta nu au dat( alba); la fel  fara  boboci sunt si speciile viticela care sunt mai tarzii.Interesanta este culoarea aceea rosie pura pe care nu am vazut-o in nici-o reclama, dar sa mai fie si in natura;pera ca ar fi nenaturala.Eu caut de mult asa culoare si pe unfde am colindat si pe net nu am gasit o puritate mai mare de rosu;felicitari

vernil

Multumesc, Paraschiv! Imi place mult sa surprind florile. Mie, de exemplu, imi place foarte mult cum se reflecta auriul in petalele crinului.

einsteinitza

E foarte frumoasa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Frumoasa movulie :o !La mine alba a fost mai harnica.


einsteinitza

Maai ce ma enervati, putoroasele mele mai au o gramada, nici nu se vad bine bobocii :o :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV

Ce te intereseaza cat de repede infloresc?Cand le vine vremea ai sa te bucuri si tu de ale tale,Es

stefana

Le critica si ea, asa de ochii lumii, doar-doar s-or enerva sa ii arate ce pot :D

einsteinitza

Ma intereseaza, ca eu nu am rabdare ;D
Si pe trandafiri sunt putin cam suparata, frunze au, dar florile, sa vina mai repede, ca nu mai am rabdare. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Corina, eu ma invart pe langa clematite ... stii cum sunt bobocii de mari ? ca si maslinele .... si am vreo 5 clematite pline de flori

Mihai

Brrrr.......cand ma gandesc ca a mea clematita nu are decat 30 de cm :D.
Dar  i-am facut un suport pe care sa urce in voie,sa vedem de ce este in stare ;)

vernil

Au perioade cand cresc cu asa mare viteza, ca daca nu le vezi o saptamana nu le recunosti. :D

penelopa

Oare să plec o săptămână de acasă?!! ........ să le văd "măslinele" când mă întorc?!! ;D

myosotis

La mine Polish Spirit si Ville de Lyon sunt cele mai harnice. Au multi boboci si multe ramuri. Am vazut Ernest Markham in Hornbach cu 25 lei. Culoarea ei e o nuanta de rosu catifelat.

einsteinitza

Cum oare le merge asa de bine la ale voastre? Eu cred ca fac ceva gresit, sunt anemice, cu exceptia celor montana si alpina. ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Ernest Markham este violetspre grena la culoare, cel putin la mine ... Myo, l-ai vazut tu inflorit si era rosu ? Atunci era altceva ... zic si eu ...

adrianam

Eu nu am Ernest Markham dar citisem ca ar fi printre cele mai rosii.
Quote from: einsteinitza on April 28, 2010, 07:28:58 PM
Cum oare le merge asa de bine la ale voastre? Eu cred ca fac ceva gresit, sunt anemice, cu exceptia celor montana si alpina. ???

Poate nu au soare suficient.
Si debinde si de varietate.
Spre exemplu la mine, Piilu, are bobocei foarte mici inca. Si mai am cateva clematite de tipul doi care infloresc pe lemn vechi si care inca nu s-au deschis.

vernil

Azi dimineata am vazut ca au plesnit "maslinele" la cateva clematite. Aseara le-am udat, iar ieri a fost soare. Sper sa ajung acasa pe lumina, sa reusesc sa le pozez.

fdana

Si eu astept un "maslin" sa faca ceva.Stau asa mari; si eu ca si Vernil ma tot invart in jurul lor.Si al crinilor caci si aia au ditamai boboci dar ......stau.

vernil

Ce fel de crini, din cei de gradina ? Ca si la mine foarte multi au bobocii deja formati, cred ca in maxim 2 saptamani, daca e cald afara, vor inflori.

fdana

Da Vernil din cei de gradina,dar ai mei au bobocii mari ,ar trebui in cateva zile sa se "sparga" macar vreunul.Si asa ii astept mama-mama.

myosotis

Quote from: Vernil on April 28, 2010, 08:44:01 PM
Ernest Markham este violetspre grena la culoare, cel putin la mine ... Myo, l-ai vazut tu inflorit si era rosu ? Atunci era altceva ... zic si eu ...
Nu l-am vazut, dar de la Hertha stiam ca e spre rosu. Oricum, la clematite nu exista rosu, ca la trandafiri de ex. Numai nuante de rosu spre grena, spre violet, etc.

vernil

Asta, Ernest Markham e sigur rosu spre violet, e tare florifer ! Dintre toate clematitele, se pare ca mai aproape de rosu e Rouge Cardinal. Anul asta vor fi si la mine multe inflorite! Si am 2 Multiblue, manca-le-ar mama pe ele de albastrute  :D

einsteinitza

Bun, eu unde gresesc? De ce ale mele sunt anemice, fac cateva flori, si gata?Au umbra la picioare, soare sis, scarita, tot ce vor. ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro