CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Piilu ar cam trebui sa infloreasca acum, dar Rouge Cardinal peste o luna. Asta e fitzoasa  ;D

adda2000

multumesc pentru raspuns ,o sa astept deja pillu are boboci mari si e plina

vernil

Quote from: adda2000 on May 09, 2010, 09:32:33 PM
multumesc pentru raspuns ,o sa astept deja pillu are boboci mari si e plina

Atunci, asteptam cu nerabdare impreuna! Sa faci poze cand se deschid complet. Iar Piilu are bunul obicei sa faca flori si duble si simple, in acelasi timp.

adda2000

sigur o sa pun poze si sunt curioas cum face florile e primul ei an,o am pe sunphoto cu boboci .dar boboci si atat deocamdata

adrianam

La mine azi-dimineata s-a deschis prima floricica de la Piilu.
Are o gramada de boboci, probabil ca se vor desface treptat, oferind o perioada mai lunga de inflorire.
Dar la mine a avut mereu doar flori simple, nu duble.

Multiblue deja si-a scuturat petalele mari, ramanand doar mijlocul tepos.

geodezia

Fetele paote imi spuneti si mie cum le zice la ale mele ca acum am si eu frumuseti din astea inflorite ....EEEEE ce ziceti nu-i asa ca sunt bellleeeee

penelopa

Da' unde's "belelele" tale, Geodezia??  Unde le văd?  :o

ps. La mine n-a înflorit nicio clematită. :(


Codruta

Stefana, eu vad numai niste X-uri rosii in loc de poze si sigur nu am baut nimic :D :D

stefana

La mine nu se mai vedea nimica :D (desi acum vreo 2 ore se vedeau imaginile). Acum am pus doar un link.

Codruta

Se pare ca nu e de nasul meu. Daca dau click pe link se deschide o fereastra unde imi spune ca e interzis :D Asta apare pe pagina: 403 - Forbidden

geodezia

Pene in sunphoto la capitolul clematite am pina cum 3 inflorite si o poza e cu calinul plin de flori .clematite mai astept 3 sa infloreasca  si 1 buc o am mica si pricajita da se face ea incet cu rabdare mare .Ma sa stiti ca daca nu le vedeti inflorite prin magazine sa nu va luati dupa etichete ca eu acum am 2 din alea roz .Da nu imi pare rau ca sunt asa frumoase da eu vroiam altceva si a iesit altceva .Ele asa sunt superbe ce sa va spun .pe la noi au pe linga case da din alea albastre simple si cum eu tin toata ziulica poarta deschisa mai ales asta albastra tarcata e pusa la coltul casii stau toti si se uita de imi e frica sa nu mi-o deoache sau sa se gaseasca vreunul sa mi-o jumoale cu tufa cu tot .Si sa nu ma certati ca tin portile deschise da noi asa le tinem ca baga scoate baga scoate d-l Costica toata ziua masina in curte de ma turbeaza de cap si asa mai bine tin portile deschise si face cite manevre vrea sufletul lui .nu stiu sa vi le pun aici (foto cu clematite )da daca ma invatati si tot nu puteti sa deschideti vi le pun aici direct da sa-mi spuneti cum


penelopa

Le-am văzut, Geodezia! ;)
Sunt frumoase dar eu nu te pot ajuta fiindcă nu prea le am cu denumirile. ;D

Ionela

Iata ca le-am vazut si eu in dimineata asta! Cel mai mult imi place "mireasa" :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

aia roz cu alb e piluu
iar aia alba ar putea fi un gladys picard,da nu-s sigura

geodezia

 e au inceput sa se scuture le astept pe celelalte sa infloreasca sper sa le mai prind inflorite cind ma intorc sa le pozez

vernil

inflorite acum


In ordine: Piilu, Mr. President, Rouge Cardinal, Crystal Fountain, Multi Blue, Ville de Lyon

adrianam

Sunt toate frumoase si le-ai prins foarte bine!
Vad ca Piilu nu prea este dubla nici la Bucuresti!  :)
Dar Cristal Fountain este deosebita!
La Craiova nu am vazut-o pana acum la vanzare.

vernil

Esti amabila, Adriana! Au petalele ciuruite de la ploaie si vijelie, dar sunt multumita cu ele. Toate au foarte multi boboci, insa din cauza temperaturii scazute, nu se deschid ...
Anul asta voi incerca toatele formele de inmultire, inclusiv prin seminte. Dar asta ar insemna sa nu mai bata vantul, am mai avut o tentativa acum 2 ani, dar a fost o vijelie si a zburat semintele inainte de a fi coapte. Voi incerca si marcotajul terestru si inmutlirea prin butasi, cu pet in cap.
Am incercat sa prind diferentele dintre clematite, mai ales in privinta motului si a culoriilor. Am uitat sa il postez pe Ernest Markham, el are cea mai mare floare, dupa care urmeaza Mr.President si Ville de Lyon. Cea mai prapadita e Piilu, dar are aproape 50 de boboci, ma intreb cand va reusi sa-i deschida pe toti ... ca prea mare ne e ...

geodezia

deci sa incercam si prin seminte inmultirea anul trecut la cea alba mi-a iesit un pui mic ,si spre toamna crescuse frumos ,dar o mina afurisita mi la luat acum vad ca a inceput iar sa apara unul sper sa mi-l lase in pace .Am sa adun seminte si sa le pun sa vad ce iese .multam de pont

myosotis

Semintele trebuie tinute la frig ca sa rasara. Cel mai bine ar fi sa le pui in toamna, intr-un ghiveci si a-l lasi undeva la rece, dar sa nu inghete.

einsteinitza

E o culoare superba, chiar daca nu stiu cine e.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Este cea cu frunza pigmentata . Este o nuanta foarte inchisa , poate mai inchisa putin fata de fotografie .

stefana

Aphrodite ?
Verifica pe siteul cel mai bine facut despre clematite (parerea mea :) ) http://clematite.e-monsite.com/rubrique,clematite-mov-3,86534.html
In stanga paginii ai la categoria Options, pagini intregi de clematite grupate pe culori (la mov sunt 5 pagini :D )

Schnuppe

Multumesc Stefana !  Cred ca Aphrodite este , o clematita japoneza ! Destul de putine informatii despre ea pe net .