Crisanteme si tufanele

Started by penelopa, August 21, 2007, 04:38:41 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

Tot marca Ionut  :D
 

De anul trecut. Nu stiu ce sa le fac sa se inmulteasca ca tare imi plac. Au cate un singur fir la o radacina.

flordel

Nu mai spun nimic, sunt fara cuvinte. :-X

einsteinitza

Sunt splenide.Canta-le ,descanta-le inmulteste-le ca asa ceva e de vis.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Ar putea merge taiati butasi, dupa ce se trec florile, si pusi in casa la 20 gr.C in ghivece, cu pet in cap?

flordel

Afirmativ, din ce-am citit. N-am incercat.
Se pare ca se face totusi primavara-vara direct in gradina.

IONUT

Felicitari fetelor,sper sa va bucurati cat mai multi ani de ele,eu ma bucur ca mi ati dat posibilitatea sa va ofer o floare
imi pare rau insa ca am gresit adresa lui Rux si de o saptamana sta coletul la curierat,asadar Rux sa fim sanatosi si la anul sper sa ti scriu corect adresa

myosotis

 +hug  Ionut, te rog sa ne mai spui si cate ceva despre ingrijirea acestor crizanteme. Ce fel de pamant, lumina apa ? Vreun secret al inmultirii ? As vrea sa am un strat intreg cu ele. Ai avut si albe din modelul asta ?

IONUT

Myosotis,din modelul acesta sunt singurele culori ce le am avut,probabil exista si altele,anul acesta doar multiflore am cultivat pt ca au trecere mai mare
despre ingrijire am scris mai in fata,,pamant ingrasat cu mranita,sa nu sufere de seceta,nu le place soarele puternic,despre inmultire,se inmulteste prin butasire,primavara devreme dum apar primii lastari se ciupesc la 3-4 noduri pt a ramifica,din aceste ramificatii se recolteaza butasi care se pun la inradacinat ca orice butasi,nu in soare desigur,primele zile sunt tare suparati de zic ca niciunul nu se prinde,dar tinuti la umbra si umezeala isi revin si au procent mare de prindere,cu cat aceasta lucrare se face mai devreme cu atat mai bine intra in iarna noile plante-chiar daca nu inflresc in anul in curs

myosotis

Multumesc mult pentru raspuns.

gabriela jalba

Myo,sin surori cu ale mele. La mine au dat mai multe tije. Imi pare rau de aia de muri; cred ca era alba.
Eu am gresit ca le-am ciupit tare tirziu.Nici nu am crezut ca mai vad floare de la ele.
Ionut ,sanatate maxima!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

flordel

Bine c-a murit cea alba si nu alta. Aia alba la asiatici e de doliu.
Ciupirea se face pana maxim-maxim 15 iulie, de obicei pana la sfarsitul lui iunie. Se pot face mai multe ciupiri din astea...

claude

Voi cum  protejati peste iarna, in gradina, crizantemele cu flori mari? Ca mie in primavara mi-a ramas doar una si aia vai de viata ei, nici n-am crezut ca o sa mai rasara, a crescut pana la urma o tija. Eu le-am musuroit cu mranita, cam la 20 cm, dar se pare ca nu a fost suficient
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Crizantemele cu flori mari se scot si se pun in beci.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

asa mi-a spus toata lumea da' la cat am de munca toamna daca ma mai apuc si de racait dupa crizanteme ma predau :D  Eu am vrut sa vad daca rezista in gradina si sa stiti ca rezista, aveam 2 plantate acum 3 ani, doar sa nu apuce ierni cum a fost cea de anul asta...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Ionut ,multumesc de intentia ta .
Lasam pentru la primavara .Ti-am trimis un mesaj .

P.S. SPLENDITE crizanteme ai.

myosotis

Eu am o singura crizantema cu flori mari. Este de 3 ani in gradina si nu am scos-o niciodata toamna. Iarna a fost acoperita cu un strat gros de zapada (cam 50cm) si poate asa a rezistat inghetului.

penelopa

Am şi eu o crisantemă cu flori mari care a supravieţuit la 2 ierni fără niciun fel de protecţie.
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/HJZFBAYFKHWUPGBBHLR
Despre cele 2 crisanteme cumpărate acum de la Indagra, mi-a zis tipa de acolo că peste iarnă nu trebuie decât să le tai tijele şi să le acopăr cu muşuroi.
De una am scăpat cu tăiatul tijelor   :( ............ au avut grijă căţeii de ea.

flordel

Ai copilit-o de arata asa?

A mea asa arata acum si anul trecut era cu flori mari cand am cumparat-o. Nu i-am facut nimic peste iarna, n-am taiat-o, n-am musuroit-o, nimic.

penelopa

Nici eu nu i-am făcut nimic! Am lăsat-o de capu ei  :).

flordel

OK, citeste despre inmultirea lor atunci! ;D ;D ;D

myosotis

Ar trebui sa deschidem o lista cu schimburile de crizanteme, presupuse pentru la vara. Sa avem ce socoti toata iarna.  ;D Crizantema mea cu floare mare este grena.
Flordel, cred ca Pene are alt soi decat cea roz pe care ai pus-o mai sus.

penelopa

Ai "ochi" bun, Myo! ;) Cu siguranţă, este alt soi crisantema mea decât cea a Flordelicăi. :)
Vezi cum faci socotelile la crisantema aia galbenă de la Ionuţ. ;D

Rux

         Vreau sa-i multumesc lui Ionut ,pentru crizantemele trimise ,care ,au ajuns pana la urma la mine ,desi adresa era gresita. (Oare sa ma bucur ca sint asa de cunoscuta sau de laudat este  orasul care-i cam mic si lumea se cam stie ? Nu conteaza!
        Conteaza ca am gasit aici pe acest forum oameni de calitate ,oameni  care fac gesturi deosebite (vezi intimplarea nefericita petrecuta de curind )si care a aratat  ce legaturi s-au creat aici  intre membrii ei.
         Tuturor numai de bine !
       
 

IONUT

Rux totul e bine cand se termina cu bine,desi nu stiu cum aratau dupa doua saptamani sau cat a trecut.
acum cand iarna bate la usa e timpul plantelor de interior
succes

marirogo

Ionutz nu ne mai incanta privirile cu frumoasele lui crizanteme?