Narcissus

Started by ati, March 27, 2008, 11:12:28 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Quote from: einsteinitza on April 17, 2012, 08:10:13 AM
Paraschiv, ti-a inflorit si Jasminum nudiflorum, la mine n-a rezistat. Ce varsta are?
Ne luam de-o mina!!! Eu mai am o crenguta cit un chibrit ,verde,si-o aveam si eu de 4 ani. :'( :'(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

DanaT

Cateva, cam pe trecute deja in gradina parintilor mei, la Galati. Cele albe cu mijloc mic potocaliu, clasice, cu miros puternic, nu se deschisesera inca. Oricum pentru alea imi rezerv o intalnire pe la munte, prin mai pe undeva...

einsteinitza

Acolo sunt intr-adevar adevaratele, parfumatele, abia astept pozele tale, si, bineinteles, povestea.... :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


popgeo


popgeo

Grupa 11 sau 2:






Grupa 2 si ceva  1




paraschivvvv

Geo tu ne inebunesti cu narcisele;sotia  mea este tare iubitoare de narcise,dar asa cum am spus din multitudinea de feluri ce le-am avut cu timpul au facut doar frunze,ba chiar unele au disparut.

popgeo

Pai na, e bine sa incerci diverse varietati si sa  incerci sa identifici care sint posibilelel cazue de ce nu o duc bine la tine.    De obicei cea mai comuna cauza e cantitatea de apa din sol in perioada de iarna, dar pot fi si altele.

Alea care au facut doare frunze la un moment dat pot fie sau prea dese sau s-au dus  prea adinc...e bine sa le desparti odata la 3-4 ani  si sa te asiguri ca nu sint deranjate de alte chestiii.. sa ca nu s-au adincit prea mult.. 

popgeo

Din asta m-ar interesa si pe mine daca s-ar putea....

Quote from: DanaT on April 19, 2012, 01:10:47 AM
Cateva, cam pe trecute deja in gradina parintilor mei, la Galati. Cele albe cu mijloc mic potocaliu, clasice, cu miros puternic, nu se deschisesera inca. Oricum pentru alea imi rezerv o intalnire pe la munte, prin mai pe undeva...

einsteinitza

Eu la alea le zic ochiuri, ca parca sunt oua ochi. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

DanaT

Quote from: popgeo on April 20, 2012, 03:41:03 AM
Din asta m-ar interesa si pe mine daca s-ar putea....
Avea mai multe tufe, intreb la mami daca poate renunta la una cand umbla la bulbii de lalele, ca anu' asta le-a pus gand de scoatere (si desigur completare cu modele noi...).
Altfel eu sper sa fiu pe faza in toamna si sa mai prind si eu ceva din surplus din larga paleta pe care o are mama ta...

popgeo

In principiu in toamna ar trebuie sa fie narcise in plus.   Ceea ce poti face e sa anunti printr-un email cit mai repede  ca doresti sa fii pusa pe lista de doritori pt narcise, si poti sa faci rezervari pt oricare iti plac. In momentul cind stim ce este in plus  si se nimereste pe ceea ce doresti tu, esti servita cu prioritate... e ca un fel de rezervare fara sa stii care exact vor fi disponibile toamna  asta.


Quote from: DanaT on April 20, 2012, 02:45:19 PM
Quote from: popgeo on April 20, 2012, 03:41:03 AM
Din asta m-ar interesa si pe mine daca s-ar putea....
Avea mai multe tufe, intreb la mami daca poate renunta la una cand umbla la bulbii de lalele, ca anu' asta le-a pus gand de scoatere (si desigur completare cu modele noi...).
Altfel eu sper sa fiu pe faza in toamna si sa mai prind si eu ceva din surplus din larga paleta pe care o are mama ta...

sicamin

Cele galbene au trecut deja ,dar incep albe simple.


einsteinitza

Sambata am fost la manastire la Crasna si erau narcisele in floare. Imi place enorm ,dar cu cateii nu sunt sanse de asa covor, ar fi la pamant cat ai clipi! ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Cit e de frumos...Superba imaginea.

Mihaelacph

Quote from: paraschivvvv on April 16, 2012, 07:01:53 PM
La mine din multitudinile de feluri de narcise an de an au inceput sa nu mai infloreasca facand doar smocuri de frunze;cateva din cele inflorite anul acesta in albumul meu:


http://popescugp.sunphoto.ro/flori_de_Aprilie_2012
Atunci cand nu mai infloresc e semn ca trebuie sa le raresti. Cand bulbul face multi pui nu mai infloreste.Nu astepta alt an, in vara scoate-i si separa-i . :)

popgeo

Superba poza Corina... dar

popgeo

A inceput spectacolul  pe 2013



anasstasia

Tu ai curaj sa postezi asemenea poze cind gradinile celorlalti sint pline de zapada??  ;D
Tare frumoase sint!

popgeo

Pozele sint facute miercuri .

Sper ca Banatul sa fie un pic  mai protejat, pina acum se pare ca nu s-a depus zapada  cu toate ca ninge de ieri seara.

sicamin

Geo ,poate la Caransebes nu e zapada ,dar la noi la Timisoara ,totul e acoperit cu zapada.Am si eu ceva narcise si zambile inflorite ,ba chiar si cateva lalele timpurii ,dar astept pe saptamana viitoare sa le pozez ,cand se topeste zapada. :D
Ale tale sant super frumoase ,mai ales cele duble . :-bd

popgeo

Daca nu le afecteaza zapada/frigul  or sa urmeaze  si altele care sint foarte noi  si deosebite.  Foarte probabil  zapada va veni inspre Caransebes  daca  la Timisoara e deja zapada.

popgeo

Culese  din gradina.... ca sa nu le prinda inghetzul(peste primul inghetz se pare ca au trecut  cu bine...



larisa

Minunate ,Geo.la mine de-abia  rasar ca eu am avut vecini grijulii  :D :D,au scapat de zapada din gradina lor si au aruncat-o la mine ,peste gard.La inceput m-am enervat si voiam sa ma duc la ei (e varul sotului meu)dar apoi m-am calmat ,ca ...zapada se topeste in gradina mea ,intra in pamintul meu ,pacat de munca lor,ca a trebuit sa o arunce peste gard.dar ,mai facem haz si de necaz