Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Quote from: gentiana on March 14, 2010, 01:11:57 AM
pene la tine in padure sunt cumva branduse/crocusi?
Nu, n-am văzut decât ghiocei, viorele, leurdă şi o bulboasă care seamănă puţin cu zambilele (la frunze, în mod special).

În altă ordine de idei, mulţumim pentru toate recomandările referitoare la stropiri şi unelte de lucru dar,  fiecare alege variantele convenabile .... din mai multe puncte de vedere.
Important e că avem de unde alege. :)

mihail

Am subliniat ieri fara echivoc,fiecare isi alege ce "reteta" de tratamente prefera.
Am precizat si pe care palier ma pozitionez,chiar am si motivat.Nu cred in tratamentul cu tot felul de gaselnite neoase.
Daca esti serios bolnav nu te rezumi la un tratment cu ceai de codite de cirese.
Mai este o chestie tare importanta,succesul tratamentului va fi puternic diminuat ,daca vecinul nu procedeaza identic.

penelopa

Quote from: mihail on March 14, 2010, 09:01:58 AM

Mai este o chestie tare importanta,succesul tratamentului va fi puternic diminuat ,daca vecinul nu procedeaza identic.

De acord cu tine! De aceea,  eu stropesc şi pomii vecinilor din vecinătatea gardului meu. :)

einsteinitza

Sigur fiecare alege, de-asta e bine sa fie mai multe variante postate, ca fiecare sa aleaga. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Vecinii astia,termina prin a se obisnui cu acest narav.Sau mai rau,risti ca sa-ti spuna ca i-ai omorit bunatate de planta.

Mihai

Quote from: mihail on March 14, 2010, 09:13:27 AM
Vecinii astia,termina prin a se obisnui cu acest narav.Sau mai rau,risti ca sa-ti spuna ca i-ai omorit bunatate de planta.
Cata dreptate ai!
La mine e ciudat rau si sa va spun de ce:vecinii din spatele gradinii mele nu fac tratamente la pomii fructiferi(vezi doamne pomii lor s-au"autoimunizat"si
nu mai este necesar sa-i stropeasca),desi am vazut ca au la omizii........puzderie.
Ma gandesc ca tot ce le prisoseste lor in materie de "lighioane" migreaza la mine.
Nu stiu cat este de adevarat,dar imi fac griji.

stefana

Parca vad omizile lor "migrand" incolonate spre pomii tai ;D
Eu zic sa le oferi din fructele obtinute de tine, or intelege cat de buna e o imunizare corecta. Si poate nu cunosc cum se face.

penelopa

Sau, Mihai, pune  lozinci pe gard, din loc în lc, cu "PE AICI NU SE TRECE!"  :D
Să vezi cum fac omizile stânga'mprejur.  ;D

Şi ce, Mihail, prefer să-mi învăţ vecinii cu nărav decât să mişune omizi prin pomii mei   ;)............... nu de altceva, dar o teamă "genetică" de omizi  >:(

Ionela

Quote from: penelopa on March 14, 2010, 11:16:10 AM

Şi ce, Mihail, prefer să-mi învăţ vecinii cu nărav decât să mişune omizi prin pomii mei   ;)............... nu de altceva, dar o teamă "genetică" de omizi  >:(

Si eu! Orice, numai sa nu le vad!  >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Dar fluturii, nu va plac? Cand trece o coada de randunica, mare, alb cu negru, primavara, peste un cires sau un coacaz inflorit, nu e poza perfecta?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Daaaa' de Casa Fluturilor,din Viena  ce zici ?

gentiana

da ' de omizi la varza ce ziceti? ;)
eu iubesc fluturii ,drept care le las libertatea sa fie omizi in alta parte! :D
Mihail sa inteleg ca si tu esti fan Fiskars?
deja punem de un club si cerem un 3-5% reducere pt reclama
Gardena e doar firma (mult mai scumpa decat alte produse si din pacate cam apa de ploaie),produsele ce se gasesc la noi sunt nasoale

penelopa

Şi eu iubesc fluturii  :) ............... la fel ca Genţiana. ;D

mihail

Eu nu sint fan Fiskars,mai mult...le folosesc produsele rau de tot.Pt. partea de taiere,toate foarfecile sint de la ei.Ii respect foarte mult.
Imi place si Gardena,dar la sculele de mina,au o culoare frumoasa care ma destinde,se disting bine atunci cind le ratacesti prin gradina.Si conectorii si furtunile sint de la ei.

gentiana

adica orange-ul de la fiskars nu-l distingi?
si la mine toate foarfecele sunt de la ei,am si o maceta si un fierastrau

mihail

Toate foarfecele sint negre cu ceva portocaliu,iar cazmaua este neagra in intregime.

Mihai

Intrebare:
Aceste unelte de firma lucreaza in locul vostru sau va usureaza munca?
Care e varianta corecta?
Stiu si eu cum arata dar in afara de foarfeca nu am luat altceva,mi se par tare scumpe.

mihail

Depinde ce doresti ca sa faci cu ele.Este aiurea ca sa intrebi daca lucreaza in locul nostru.
Dar,atunci cind ai de taiat citeva sute de trandafiri,nu poti ca sa o faci cu o foarfeca de o anumita calitate.
Sint sigur ca stii,cit de importanta este calitatea lamelor,unghiul de ascutire,dar si tipul de foarfeca pe care-l alegi functie de planta asupra caruia actionezi.
De exemplu,trandafirii nu se taie cu o foarfeca nicovala,ni-cio-da-ta.
De asemeni alegi foarfeca la cumparare si functie de diametrele pe care le vei sectiona.Indicatia o vei gasi inscriptionata pe eticheta produsului.
Eu am un set de 4 foarfeci (toate Fiskars) pe care la folosesc in gradina functie de planta pe care o "operez"
Nu poti taia toata gradina cu o singura foarfeca/cleste.

Mihai

Aiurea ,ce?Poti pune o poza cu foarfeca de taiat trandafiri?

gentiana


einsteinitza

  Si eu am tot asa, patru tipuri Cu o lama, cu doua lame taietoare, cu manere lungi, apoi cea telescopica.
Cel putin doua sunt absolut necesare, cu o lama si cea cu doua.
Mihai, sunt scumpe pentru ca merita. Nu as mai lua altceva.
Am avut diverse experiente.
Am luat intai NO Name. Unelte oarecare. Foarfecile de gradina au tinut un an, apoi a trebuit sa le arunc, lama ciobita, arc defect sau piersut, sistem de siguranta blocat

Apoi  a aparut Gardena. Mai bune, dar tot cam de sezon, cam de doua de fapt. Majoritatea sunt made in China.
Am dat la ei o caciula de bani pe o foarfeca de gradina cu manere mai lungi, pentru ramurile groase de trandafiri. S-a ciobit toata, desi o folosesc strict pentru trandafiri.Nu se atinge nimeni altcineva de ea si, eu nu sunt un Hercule. Deci, marfa medie.Mai am de la ei diverse scule, taote cam pe duca.
Fiskars. Am primit intai un fierastrau din ala curbat, pentru ramurile pomilor. Are patru ani, e la fel de ascutit, te taie daca te atingi cu mana de el.
Nu am inteles, m-am incapactanat, si mi-am luat si o foarfeca din aia telescopica de pomi, tot Gardena, ca doar n-am inebunit sa dau atata la Fiskars. E drept e mai usoara, dar nu mai taie, si e incomoda, iti trebuie atata forta cata e pentru  o foarfeca scurta. Seara esti om mort ;D
Sotul meu , enervat de vaicarerile mele, m-a dus la magazinul Hornbach anul trecut. Uite draga, aici, foarfeca desteapta, nu porcarie cum ai luat tu, daca vrei scule, vin cu tine, tu nu te pricepi. Si imi arata o Fiskars lunga, cu un lant ca de bcicleta care nu stiu cum face, da nu necesita forta mare pentru taieri. Taie foarte usor, fara efort, chiar si ramuri groase. Si nu s-a ciobt, nu s-a gripat, nimic.
Acum am si foarfeci de gradina, si de ramuri groase, cu doua lame, si de tije verzi, cu o sngura lama. Sunt minunate. Sunt facute sa tina o viata.
In momentul de fata mai este o firma foarte buna, destul de recent aparuta, de vreo doi ani, Wolf. Scule nemtesti, pret rezonabil. In Germania sunt foarte laudate, se pare ca sunt de incredere.
Nu da banii pe scule ieftine. Vei munci pana la batranete cu ele, trebuie sa fie comode, rezistente, sa nu le injuri la fiecare ramura.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


gentiana

de ce nu la reprezentanta unde sunt mai ieftine  si la comenzi mari se da si bonus
la mine comanda a fost de 14 mil si am achitat dupa negociere 11 si am primit bonus un tricou si un cutit de altoit

Mihai

Sa stii ca de la Wolf am cateva scule ,printre care si o "chestie",interesanta tare........prin rasucire poti scoate radacinile
buruienilor.

myosotis

Sunt foarte bune si Wolf. Fiskars e foarte scump. Isi cumpara cine isi permite. Eu am mai multe unelte Wolf si sunt multumita de ele. Asta e al doilea an cand le folosesc.