Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

mirelush

Codruta,
Prunus serrulata - in traducere libera " cires japonez ".
Sunt mai multe cultivaruri : Kanzan, KiKu-shidare, Shiro-fugen, Amanogava, Royal Burgundy, etc.
Dupa fotografie al tau pare altoit. Daca e asa, nu ai de ce sa te temi ca va creste.  ;)


Codruta

Mirela. Prunus-ul nu este al meu. Era in fata unei case si nu am rezistat sa nu-l fotografiez si sa nu vi-l arat si voua. Ma mai duc pe acolo... poate na aresteaza astia ;D... si ma uit pe eticheta sa vad ce scrie despre dimensiunile lui ;)

einsteinitza

Poti pune linistitita Codruta, un prunus Amanogawa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mirelush

Quote from: Codruta on April 15, 2009, 10:47:43 PM
Mirela. Prunus-ul nu este al meu. Era in fata unei case si nu am rezistat sa nu-l fotografiez si sa nu vi-l arat si voua. Ma mai duc pe acolo... poate na aresteaza astia ;D... si ma uit pe eticheta sa vad ce scrie despre dimensiunile lui ;)
Scuze, Codruta. Citisem ca nu e al tau, dar ... am uitat !!! ::)
Vorba lui ES, pacat sa n-ai macar unul in gradina. Tare sunt delicati.

mirelush

Ieri cand am ajuns acasa am descoperit ca incep sa se deschida " lalelele din avatar "  :D



Altele :
      
      
      

Codruta

Sunt de acord cu voi ca e pacat sa nu fie in gradina dar inca nu am reusit  sa etajez gradina ;D :D Salix-ul nu e asa de specatculos cum ma asteptam dar tot nu ma lasa sufletul sa-l arunc la gunoi. Hai ca l-as planta undeva in natura dar tare mi-e groza sa sap pe langa el deoarce roata sunt o multime de bulbi. Mai vad eu.
Mirela ai niste lalele superbe. Ale mele sunt tare rahitice si nu inteleg de ce.

Marmoset

mirela_ e o nebunie ce-i acolo la tine! Superbe flori, sa-ti traiasca! Iar lalelele din avatar m-au lasat ca la dentist!  :o

georgette

Quote from: mirela_ on April 15, 2009, 10:05:43 AM
Georgette,
:D :D :D Lalele Apricot Beauty ar trebui sa am. Cel putin asa am comandat. :o Sa vad cand infloresc daca nu am parte de o alta " surpriza ". Deja am patit-o ( adica am comandat un anume soi si a iesit altul ).

Daca-ti place gutuiul japonez alb, am sa pun butasi la prins pentru tine. Dupa inflorire se tunde si incerc, de ce nu ? ;)
Inghit deja in sec de mult ce mi place..am sa fac un "martisor" din cei doi impletiti unul alb si unul rosu ;)
(vezi,deja i am vazut infloriti! :D )
te pup ,multumesc mult pt oferta!

georgette

Quote from: myky on April 15, 2009, 10:56:28 AM
chiar georgette, la tine a aparut ceva din ce am luat noi doua, ca la mine nu se vede nimic din culorile alea.
Mai da ma crezi ca nu mai stiu CE am luat amandoua? ca unii i am luat singura iar altii (o gramada) ii am de la Vio  ;D

georgette

Mirela_...deci n ai scapare in cazul in care ..nu cumva le am deja si nu au inflorit  ;) :D

mihail

..adica "cum ca la dentist" ?...eu am stat ceva ani-npat cu una de asta....si nu am prins miscarea.E drept,mirosea al drakului eugenatul ala.Peste tot!
Iar la cite congrese de stomatologie am fost,eu sa fiu sanatos

georgette

Quote from: gabi_gabriella on April 15, 2009, 01:25:41 PM
Quote from: georgette on April 15, 2009, 09:46:08 AM
Frumoase Gabi! vezi poate pui un semn la narcisa cu mijloc roz in caz de schimb ;) :-*  ale mele s-au cam trecut..mai le stiu pe cele micute si batute(vezi la mine in album daca vrei, sa pun si eu semn ;) )

O sa pun semn .Sper sa se inmulteasca , ca doar din toamna le am .Acum au inflorit prima data .
Mie mi-ar palce aia cu multe flori pe tija .Asa iese mereu ? sau poate P4070965
Care din ele? caci si cele albe batute si cele mici galbene sint tot multe pe tija?Pun mai multe semne pentru siguranta.. ;) :D

gabi_gabriella

Quote from: georgette on April 16, 2009, 10:55:53 AM

Care din ele? caci si cele albe batute si cele mici galbene sint tot multe pe tija?Pun mai multe semne pentru siguranta.. ;) :D

P4090996 sau P4070965   astea mi-au palcut .Din alea mici galbene am si eu .

georgette

Quote from: gabi_gabriella on April 16, 2009, 11:51:59 AM
Quote from: georgette on April 16, 2009, 10:55:53 AM

Care din ele? caci si cele albe batute si cele mici galbene sint tot multe pe tija?Pun mai multe semne pentru siguranta.. ;) :D

P4090996 sau P4070965   astea mi-au palcut .Din alea mici galbene am si eu .
S-a marcat! cand ajung acasa pun semnele ....altfel ma iau de treaba si uit iar ele se trec repede acum de la caldura!

gabi_gabriella

Da, se trec foarte repede , aproape ca nici nu apuci sa le vezi ca lumea

mirelush

Georgette, am notat ! ;)
Marmoset, adica cu gura deschisa ? ::)  ;D :D :D Multumesc mult de aprecieri. Meritul nu-i al meu, e al florilor,  eu doar am dat banii . E singurul viciu care il mai am ... :)

Marmoset

Quote from: mirela_ on April 16, 2009, 12:38:26 PM
Georgette, am notat ! ;)
Marmoset, adica cu gura deschisa ? ::)  ;D :D :D Multumesc mult de aprecieri. Meritul nu-i al meu, e al florilor,  eu doar am dat banii . E singurul viciu care il mai am ... :)

Da, mi-a cazut falca in jos si-am ramas  :o :o :o Si eu am viciul asta, sa dau banii pe flori si zau daca-mi pare rau! Sa-ti incante ochii si sufletul multe zile floricelele! :-*

Mihai

Mirela daca incerci sa butasesti gutuiul alb poate ma ai si pe mine in vedere.Multumesc!
Ce a inflorit la mine:






mirelush

Mihai, cu mare placere ! te am in vedere, cum sa nu ;)

georgette

Frumos Mihai,gradina ta a prins viata!spor in continuare,sa ne mai arati poze cu ce ti infloreste!

Codruta

Gata, m-am lamurit cu Prunus Serullata... il cheama KiKu-Shidare si ajunge la inaltimea de 1.75. Cel fotografiat de mine are intre 1,6-1,70m. Pentru cei care aveti loc in gradina merita acest copacel sa fie acolo.


ozimandias

Popego, scriu mesaj, apoi sterg, apoi iar scriu... Nu stiu sa ma exprim sa ma pot face inteleasa... Cert e ca mi s-a umplut inima. Felicitari!

Mihai