Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Trofin Petrina

 
Quote from: gabriela jalba on April 25, 2007, 12:53:47 PM
  NINUTZ, mie mi-ar trebuii citeva camioane de salata de-a ta ca  sa ma urnesc numai! putin de la sol...
:-* Eu nu am mai facut pana anul asta astfel de salata si am fost incantata de ea. Mi-a placut si gustul si cum m-am simtit dupa ce am macat-o  ;) ........adica usoara.
Eu sparanghel nu am gatit niciodata. Pe net sunt o multime, dar daca nu le-am incercat.....mai bine tac :)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

myky

nu stiu daca ea pune da io pun, si mai fac si un sirop cu cacao si insiropez
eu am facut azi ceva foarte nesanatos dar ffffff gustos, aripioare picante  si ca sa fie tacamul complet + cartofi prajiti

cara

Quote from: myky on April 26, 2007, 11:48:46 AM
nu stiu daca ea pune da io pun, si mai fac si un sirop cu cacao si insiropez
eu am facut azi ceva foarte nesanatos dar ffffff gustos, aripioare picante  si ca sa fie tacamul complet + cartofi prajiti

hmmmmm....cred că am să-l invit pe colegul meu de cameră la KFC azi! la exact acelaşi meniu!  :D :D :D

diana

Quote from: myky on April 26, 2007, 11:48:46 AM
nu stiu daca ea pune da io pun, si mai fac si un sirop cu cacao si insiropez
eu am facut azi ceva foarte nesanatos dar ffffff gustos, aripioare picante  si ca sa fie tacamul complet + cartofi prajiti
Mai pun si eu insa pentru ca evit sa-i dau Alexiei -inca- frisca, renunt ;) Mie ce-i drept imi place varianta cu sirop si frisca ;D

myky

pai io tocmai daia le fac, ca sa nu ajungem la KFC, cand incep ai mei sa mormaie ca vor  junk food le trantesc dastea si ii rezolv, bai da sunt asa de bunee de ma si enerveaza, io le fac morala da salivez de nu mai pooot

cara

dragele mele (şi dragii mei, dacă vreunul din baieţi are curaj sa intre la "papa bun"!)  :D
azi m-am întrecut pe mine, am gătit juma' de zi.  ;D
şuncă gratinată cu spanac:

                                           

[attachment deleted by admin]

cara

"tartă" de roşii:



[attachment deleted by admin]

cara

negresă:

[attachment deleted by admin]

myky

DOOOAAAAMNE da' ce-ai avut maiculita, de ce ai gatit atata, mai ai musafiri"s....a"

cara

 :D :D :D
"s----a" am trimis-o-n excursie două zile!
în ceea ce priveşte cantităţile de papa prestate azi, cred că mi-am pierdut uzul raţiunii!  ;D când a venit colegul meu acasă m-a-ntrebat dacă avem musafiri sau dacă sărbătorim ceva şi el a uitat!  :D :D
nici, nici! dar uneori nu-mi pot învinge impulsul culinar!  ;D

simona2

Adevarul este ca ai un adevarat talent in arta culinara . Jos palaria .

myky

Quote from: cara on April 27, 2007, 07:17:26 PM
:D :D :D
"s----a" am trimis-o-n excursie două zile!
în ceea ce priveşte cantităţile de papa prestate azi, cred că mi-am pierdut uzul raţiunii!  ;D când a venit colegul meu acasă m-a-ntrebat dacă avem musafiri sau dacă sărbătorim ceva şi el a uitat!  :D :D
nici, nici! dar uneori nu-mi pot învinge impulsul culinar!  ;D
asa patesc si eu cateodata, sunt zile cand ai mei se uita la frigiderul gol si  ( e ceva de mancare da 1 fel si zic ca e gol) si zile cand ma apuca damblaua gatitului si ma enerveaza de mor ca mananc pana crap si m-am ingrasat

gabriela jalba

Cara,iti multumesc pt sfaturi. Eu am facut sparanghel in tinerete o singura data,tras in unt,ca garnitura. Acum un sfat de la mine: daca o sa-ti exersezi mult talentul culinar,o sa va faceti ca bilutele!!! Si dupa aia...,greu te mai faci ca firul!!!Ti-o zic din experienta !!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

ai dreptate, si eu sunt o"biluta" in devenire o "biloaie"

cara

Quote from: gabriela jalba on May 01, 2007, 06:00:43 PM
Cara,iti multumesc pt sfaturi. Eu am facut sparanghel in tinerete o singura data,tras in unt,ca garnitura. Acum un sfat de la mine: daca o sa-ti exersezi mult talentul culinar,o sa va faceti ca bilutele!!! Si dupa aia...,greu te mai faci ca firul!!!Ti-o zic din experienta !!!!!

draga mea, iţi trimit PM cu adresa de mail a colegului meu de cameră să-i aduci la cunoştinţă riscurile la care mă supun gătind, ca să ştie de ce nu mai intru de azi înainte în bucătărie!  :D

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

duamna cara ,da' cara si mata ceva bun aici la fete.cate poezii ti-am facut sunt degeaba?
vezi daca iti ramane vreo ceva dupa ce-ti pleaca musafirii si nu le pune si tu platourile prea pline.fa-le din alea mari,mari cu ceva mic in mijloc si in rest ornate cu picaturi de sos....in rest mai completezi cu fason ,mult fason!eu te scutesc de fason ,poti sa-ti relaxezi mushchiulatura ,si de picaturile de sos si nu vreau decat restul...nu resturi.hai,toarna aici sa vedem ce-ai produs cu labutele alea doua de furnica.(sau cu piciorusele?cum e mai corect?)

cara

iaca ceva din ce-am păpat aseară:

[attachment deleted by admin]

cara

sushi:

[attachment deleted by admin]

cara

şi tortul:

[attachment deleted by admin]

myky

sa inteleg ca a fost o masa cu iz de "chinezisme"  dupa aspect, m-am gandit la asta cand am vazut cum ai ornat aperitivele, cand am ajuns la sushi am fost s-au confirmat banuielile, da cum ai facut sushi cu alge din alea(ueah) nu reusesc sa ma obisnuiesc cu ele, da' continutul, mama,mama.
acu sa trec la tortul vitraliul, astept reteta cu modificarile (adaptarile) tale ca tre' sa fac si io unu saptamana viitoare si am nevoie de impresie buna, acum cate zile a fost "manufacturat"?
nu prea sunt coerenta da intelgi tu ca esti fata desteapta

cara

deci, la noi sushi e la mare căutare!  ;D    de gustibus....
în privinta tortului l-am luat de pe net, cine vrea link-ul i-l dau.  ;D

penelopa

Mie sa-mi dai reteta , nu link-ul. E unul din putinele "modele" de tort pe care le
agreez.  Sau, da-mi ce vrei,  numai da-mi!

Si n-am intrat pe aici pana acum nu ca n-as gati dar .. n-am incotro! Prefer sa jumulesc o buruiana decat sa gatesc. Dar sa stiti ca sunt o buna  ... gospodina!

myky

draguta io stiu de unde ai luat reteta, mie sa-mi spui modificarile, ai facut jeleurile ca acolo

myky

pene, te apuca durerea de cap cat trebuie sa lucrezi la el, de aia am intrebat-o cand l-a facut