Permutari ,combinari si aranjamente ...in gradina mea

Started by Rux, June 07, 2010, 07:26:16 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Quote from: Rux on January 02, 2011, 11:05:06 AM
Postez aici oala cu sarmale si sarmalele ,pentru ca ele se fierb afara ,in cuptor.Ca sa zic asa  ,In gradina . :D
Cum am uitat  sa fac poze mai repede ,ceea ce vedeti este ceea ce a mai ramas din tot ce a fost anul trecut  numit  sarmale  facute pentru Craciun.
Eu de trei ani  fierb sarmalele in oala(ceea din poza)  si anul acesta am descoperit ca ele au un gust extraordinar servite din castronase  (cumparate (anul acesta de la Horezu).
In felul acesta simplu,am lamurit de ce erau asa de bune sarmalele mele : de la castronase.  ;D :D
Rux le fierbi?
cum
Am si eu o oala asemanatoare dar o foloseste mama sa faca iaurt
mai am una verde smaltuita si ar fi super pt sarmale(la cuptor)

gentiana

Ma disperati!
Eu gatesc doar cand ma paleste asa un soi de nebuneala
In materie de gradinarit sau bucatareala ,sigur o sterg la gradinarit
Dar si cand ma apuc de bucatarit..........

Rux

Gentiana ,da ,chiar in acea oala fac sarmalele ,nu-i gluma.
De trei ani ,asa le fac. Si crede-ma ies minunate. Incearca si o sa vezi diferenta.
Ideea mi-a venit de la soacra-mea ,taranca get be get ,harnica de numa numa .
Vedeam eu  ca in batatura lor se afla o serie de chestii faine facute chiar de tatal ei ,respectiv  butoaie ,oale ,ulcioare ,strachini ,cum zice Pene (mi-am amintit si eu de fapt ) si ca uneori ea face sarmalele intr-o oala nesmaltuita,pe soba din bucatarie ,din ceea cu plita.  Si m-am gandit sa incerc si eu . Am cumparat de la un targ ,oala ce o vezi in fotografie (dar am fiert sarmalele in cuptorul de  afara .)

Apropo de butoaie.M-am dotat si cu butoaie ,de diverse dimensiuni. Poze la  primavara ca amu...-i cam frig .

P.S. Cam asa este si la mine cu bucatareala . Ma mai apuca citeodata asa un val ...dar  trece !(ca doar este val ,nu ?)
P.P.S. Ei MIhai ce zici? s-a animat au ba  gradina mea?

gentiana

Deci pun oala direct pe plita
O tratez cu ceva inainte sa nu pocneasca?
sau o bag in rola(cuptorul de la soba)
Mi0ar trebui si mie niste butoaie,de alea mai mititele din dud
S-a animat de numa',numa'!
Eu ma gandeam sa-mi cumpar o oala de aia ovala din ceramica pt cuptorul cu microunde

Rux

Pai ,in calitate de expert la fiert sarmale  :D ;D,dupa  cum  apare treaba  ,trebuie sa vad ca sa-mi dau cu parerea, Ideea este ca la mine nu atinge flacare oala .IPentru exemplificare voi pune poze,cel mai bine ,nu ?

Si cred ca cel mai bine la faci in oala aia de care zici,din ceramica. Dar o intrebuintezi doar dupa ce o tii in pana  la 1/2 ora in apa  ca porii sa se imbibe bine de tot  ,si apoi poti sa o bagi si la cuptorul obisnuit . Eu gatesc asa puiul. Sarmale nu am facut ,ca-i masura mica la oala mea din ceramica  ;D

De butoaie putem vb  eventual  ca eu le-am comandat. Dar nu stiu din ce-s facute ,ca nu tin nimic in ele .  ;D(practic nu m-a interesat materialul )

gentiana

Eu vreau de dud(sunt bune pt tuica/palinca)
Adica le-ai comandat  si nu stii ce faci cu ele?
Am inteles cu oala,sa vad cum reusesc sa i-o smulg maica-mii de la iaurt ;D
Cealalta verde e mai mare,dar fiind smaluita si intern si extern ,contine plumb si ma termina familia ca-i otravesc

Rux


gentiana

dar de cantat stii? :D
Irlandezii canta la butoaie si la "oase" de Anul Nou cica atrage belsugul
Iar de Sf Ioan aprind focuri mari si la sfarsitul sarbatorii ,trec vitele cu copitele prin cenusa fierbinte ,ca sa le pazeasca de boli
Ma gandesc sa incerc si eu cu blanoasele
Cand s-a terminat focul cu totul cenusa se raspandeste pe ogoare ,ca sa fie recolta bogata

Rux

Au incercat unii ,dar cred ca  nu au ureche muzicala si s-au lasat pagubasi.
Dar pot incerca eu ..la primavara ! ;D :D

gentiana

astept "provincia"!
Sa nu te puna sfantul sa nu inregistrezi
(pt oase,folosestele pe ale dusmanilor;stii ce frumos "canta" cand ii altoiesti la turloaie? ;D)
In caz ca nu ai dusmani te cadorisesc eu cu unele,doar sa-mi spui daca  doresti masura S sau XXXL(si aci sunt foarte strangatoare)
oricum oricare le-ar fi dimensiunile gabaritice ,la ccreier tot 0 sunt  ;D

Rux

Ma gandeam eu ca esti "bogata " dar nici chiar asa .Da daca iti fac bine mutarile astea  accept . Din motive pur umanitare. (Ma gandesc ca te impovareaza... Cu turloaiele alea,pare interesant. Nu am "cantata niciodata " nici la ele ,dar s-ar putea sa am pe cineva in vizor...


gentiana

Stii ca eu dau intotdeauna sugestii minunate
Eu sunt un om "bogat" din toate punctele de vedere,n-as suporta sa am doar prieteni
Eu sunt convinsa ca nu poti avea prieteni buni si dragi fara de dusmani
E drept ca pe dusmani ii tratez cu dosul si  incerc macar sa-i fac melodici
Cand doresti iti pun la dispozitie "albumul" ;)
Pai ce farmec are sa ai dusmani daca nu-i imparti cu prietenii si nu se bucura si prietenii de "calitatile lor vocale"
Imi pare rau ca nu mi-a venit ideea sa ne prezentam la selectia pt Eurovision :D

myosotis

Nu-i timpul pierdut, va pregatiti pentru la anul  :D :D :D :D :D

Rux

Myo,daca vrei sa fi impresar ,s-a facut.
Repetam : butoaie sint ,Eurovizion este ,impresar este ,dusmani ( zic unii ca au prea multi si se inspira  la batut ) colcaie, inspiratie se gaseste ,ce mai lipseste ?
Spectatori ?



myosotis

Mai draga, ca sa citez un clasic in viata, eu la treaba cu dusmanii nu ma bag. Nu de alta dar eu n-am, sau cel putin asa imi place sa cred  +hypno

penelopa

Nu-i bai, Myo, îţi permutăm noi câţi duşmani doreşti! >:D

stefana

Ar fi bine sa-i poti transfera, mai Pene, ai scapa precis de ei si la Myo s-ar topi precum turturii la caldura soarelui  ::)

Rux

Daca Stefana vorbeste ,inseamana ca o fi ceva ,mai Pene.
Da, ce sa zic, ceva gilcevitori are cam toata lumea ,aia se pun la socoteala ?(cam de astia am si eu )

Pentru actualizarea gradinii va pun o poza de sezon .Daca este frig ,va invit in casa .

penelopa

Io leşin de cald la birou că Corcodel e în călduri şi pe mine mă trec apele. :(
Mai bine rămân afară. ;D

gentiana

Stefana dusmanii nu-i obligatoriu sa tii faci tu,apar ei singuri fara ca tu sa misti vreun deget
Cine are prieteni buni si dragi,are sigur si dusmani(macar din invidie si tot te dusmanesc)
Deci la anul ne prezentam in formatie de trio cu Rux si Pene
Cantam la butoaie si la oase
Imi vine in minte un cantec al Adei Milea,dar mi-e ca daca il citez iar se basica niscai
Impresar Myo,Consultant Stefana
Spectatori ....forumul?
Instrumente butoaiele lui Rux si "material didactic" >:D
Veniti lume de vedetiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!

Rux

Dupa discutia de mai sus ,am o oareceare aplecare spre ideea ca toate sunetele produse la "materialul didactic" vor fi mai placute pentru unii din membrii formatiei ! >:D
Asa butoaiele vor avea asigurate o  durata de amortizare mai mare ....

De spectatori sigur nu ducem lipsa ca ieri erau vreo doi guest prin gradina mea!
Poate doar se plimbau ,fara sa fie musai si " material didactic" ;D >:D

einsteinitza

Deci, venim sigur, chiar si eu.Genti, sa tii minte, la primavara venim deci la tine!
Nu stiu cum o sa o scoata Rux pe maneca, daca ea devine matrialul didactic. ::) ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Es gresit,butoaiele sunt la Rux ,deci la ea mergem(sunt cele mai greu de carat)
"Materialul didactic" vine singur,fluturam anumite plante si sa vezi cum da fuga(nu ca "oasele" n-ar cantari un kintal dar sunt "deplasabile")
Acu sa spuna repede si Pene cum si ce
Rux ,stai linistita ca pot sa-ti nominalizez guestii
Crapa de curiozitate ,dar n-au curajul sa-si foloseasca nickul sau sa se inscrie
Oricum or sa faca candva aluzie