Ghislaine de Feligonde

Started by einsteinitza, June 25, 2010, 08:58:30 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Un rambler florifer, parfum mediu spre puternic, flori piersicii care se deschid aproape sprea lab, mici, dar in buchete mari, care umplu de parfum discret zona inconjuratoare.Din pacate, pozele sunt cam aiurea, dupa ploi nu mai e nimic cum trebuie.
  Frunzis verde mediu, semilucios cu noua foliole
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Asa arata
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

De unde ai facut rost de minunatia asta?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia


einsteinitza

Lns e un producator renumit de trandafiri. Din punctul meu de vedere, are cam cei mai frumosi trandafiri, ma refr la calitatea plantelor pe care lee trimit, nu la soiuri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Foarte frumos! E chiar interesant asa, in doua culori. Eu ma feream de trandafirii a caror floare se decoloreaza puternic, dar constat ca au un farmec al lor.  +apl

einsteinitza

Acoperit de flori, ramurile curg frumos. Valul doi nu e chiar asa de bogat, insa e bogat totusi, si e interesant ca e mai multa culoare.Portocaliul sta mai mult pe floare toamna.
Imi plac enorm trandafirii care au ramuri mai moi, arcuite, si se umplu de flori pe toata lungimea ramurii. Nu ii leg, nu prea ii tai, nu au nevoie de ingrasari dese, una pe an si ei se descurca. Asa sunt trandafirii mai apropiati de specii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Es, la tine cum s-a comportat Ghislaine in primul an? A crescut mai greu la inceput?
La mine nu vrea sa creasca deloc, abia a ajuns pe la 50 cm cred. Si nici n-a vrut sa infloreasca a doua oara. Asa merge ea mai incet la inceput sau nu-i convine ceva la mine?
Si chestia asta am observat-o si la hibrizii de mosc (asa se traduce??  ???) abia abia misca, uneori imi vine sa-i trag de ramuri sa creasca mai repede

einsteinitza

Toti trandafirii vechi au nevoie de timp sa se aseze, sa-si gaseasca locul. Am patit cu multi asa.
Valul doi nu-i asa spectaculos, dar la mine este, si nu e slab.
De-asta se si zice sa nu-i tai in primii ani, sa-i lasi sa le vina cheful de crescut.  La mine de abia anul trecut s-a imbracat in flori, dar cand l-am vazut l-am iubit imediat.
Este ceva de genul care construieste ramuri arcuite una peste alta, un fel de morman , ca o fantana artesiana indesata, batuta cu flori. Iar cand bate vantul si se mai misca ramurile alea moi, e atat de elegant si gratios de mor dupa el.
Cred ca singurii care s-au dezvoltat de la inceput asa viguros, cu ramuri lungi au fost Veilchenblau si Apple Blossom, cei doi monstri rambleri.
Uite am un butas de Kiftsgate de doi ani, din Austria. Nici anul asta n-a facut floare si nici nu pot spune ca a cescut prea mult. A facut un lastar de vreo doi metri, subtire fara flori fara nimic. Si cat voiam eu sa-l vad inflorit, cat mi-am dorit eu trandairul asta, sa-l pun pe terasa de la lac, opus cu glicina.
Da-i pace, si cand va avea radacina fixata bine o sa te uimesti cum creste dintr-o data.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Fata asta e complet nebuna! Are miliarde de boboci, incepe acum sa se deschida, va fi o nebunie. Albinele sunt puzderie, e tot un zumzet acolo. Mor dupa florile astea portocalii, cared evin ca mierea si apoi albe, e un joc de culoare cald si dulce, un efect extraordianr. Am facut poza pe soare-impardonabil! 8) :D- dar nu puteam sa ma abtin, va fi o nebunie. Nu a avut nici o problema in iarna, desi arata fina si cu ramurelele alea elastice, ai fi zis ca nu mai scoate capul din zapaa, insa ea nu si-a uscat nici macar un varf de ramura. Si mai e si pe malul apei, unde vin curentii reci, habar n-are Are 3 x3 m e ca un munte de boboci!Cand va fi inflorita va fi superba.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Si eu mor dupa fata asta! :D
E pe suport cumva sau sta fara propteli?

einsteinitza

Ea sta si fara propteli, ramurile se arcuiesc frumos si construieste un delusor :D. Eu insa am mai bibilit-o, e la inceput, am facut pegging in fata si in spate are gardul, i-am pus niste ramuri prin plasa sa faca o cascada. Dar asta doar ca sa fie chiar ca o bila, ca mergea si lasata liber.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

e de vis +apl ,dar ii trebuie loc ca sa se vada frumusetea si cum locul la mine se cam termina  ::)

anasstasia

Cred ca si al meu s-a prins. Abea astept sa-l vad maaaaaaaaare! +dns


Dalia

Es, pur si simplu trandafirul asta iti taie respiratia! De la tine stiu de el, si l-am plantat si eu in toamna.  :x

adrianam

La mine nu s-a prins cel comandat in primavara trecuta la sarb! Si nu l-am mai prins in alta comanda, dar e tare frumusel!  +apl

einsteinitza

Nu vrei butasi, se prinde destul de usor? Hai sa te mai tentez ;D Ultima pentru Domnul Paraschivv
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Splendid!  +apl
Cu toate ca sotului vad ca ii plac trandafirii cu flori mari, pe asta trebuie sa-l iau ca este prea frumos si am vazut ca ajunge si la dimensiuni mari. Multumesc, ES pentru oferta!  +hug
Imi trebuie 4 trandafiri care sa creasca mari chiar 4-6 metri si sa nu fie char foarte greu de mentinut in forma, cu spini cat mai putini. Cred ca un candidat este Veilchenblau, mai trebuie sa-i gasesc pe ceilalti trei. Ma gandesc ca Ghislaine s-ar potrivi cu Veilchenblau.

paunita

un trandafir superb , iar pozele de revista !

cristinaf

Vai, Es, ce-mi faci  +hypno si eu tocmai ma convinsesem ca nu-mi trebuie, ca o am pe Buff Beauty si ca nu ar fi prea diferiti.
Foarte frumos!

Dalia

Cand vezi asa ceva, ramai fara cuvinte!  :x

anasstasia

Dumnezeule mare, cit e de frumos! +hypno

anasstasia

Ghislaine de FĂ©ligonde al meu a supravietuit. Mi-e tare drag de el, cu toate ca acum nu ma impresioneaza deloc florile lui.


free picture hosting

upload images

free image hosting

Toate pozele aici:
http://anasstasia.sunphoto.ro/Ghislaine_de_Feligonde