CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

zici ca este o crizantema mare .. foarte aparte

sandaveturia

La clematite se taie floarea dupa inflorire (adica dupa ce se scutura petalele)? Unica mea clematita e tanara, de anul asta , si vreau s-o fac mai viguroasa. O intaresc daca nu o mai las sa faca seminte?

claude

Poti si sa tai floarea, dar nu stiu cata relevanta are. Din cate stiu eu, clematitele tinere - indiferent de grupa de taiere din care fac parte- se tund minim 2 ani la o inaltime de 40-50 cm, in felul asta ea lastareste si din mjugurii de sub pamant si se ramifica mai bine la suprafata. Daca lasi clematita asa cum ai cumparat-o, te trezesti eventual peste 2 ani cu o baza formata din 1-2 firicele fragile, daca s-au rupt s-a dus si clematita. Eu am cumparat acum 3 ani o clematis montana si nu stiam treaba cu taierea de formare si am recurs la marcotare ca sa o indes la baza. Sigur ca, mai ales la astea de grupa 1 te cam lingi pe bot de flori, dar daca vrei sa ai in viitor o planta frumoasa...rabzi si astepti  ;D
Uite aici un link cu informatie buna legata de taieri la clematite:
http://clematisnursery.com/Pruning.aspx
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sandaveturia

ok, anul asta am cumparat-o  si ori o tundeam atunci ( ceea ce n-am facut, i-am taiat doar bobocii la plantare),  si oricum nu mai era chiar primavara, ori o las asa pana la anul si o tai prin martie. E din grupa C ( Nokolai Ru...sknov , nu stiu , un rus pe care niciodata nu-l tin minte).  nu e asa firava, uite-o aici:
Sau e?

geodezia

pentru 1 an er bine la mine unele arata asa in anul 2

claude

daca-i din grupa C oricum o tai scurt in fiecare primavara, asa ca n-ai ganduri...

Geodezia, foarfeca-n ele la primavara!  :-bd
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

pai eu le tund si acum .. da unele au fost firave deabia s-au inaltat cite un fir .. asa ca tund tund da ce ? isi revin ele important a fost sa se prinda

sandaveturia

Eu nu am cumparat-o de la supermarket sau praktiker, am luat-o de la florarie si a fost din start mai maricica, avea ghiveciul adanc si parea mai sanatoasa decat de la supermarket. Dar a fost si ceva mai scumpa. Anul trecut mi-am cumparat prima mea clematita tot de la florarie, nici aia n-a fost ieftina si arata bine , dar n-am stiut eu s-o plantez si si-a dat obstescul sfarsit dupa ce s-a chinuit sa faca o floare.
Asa ca ma feresc de metro,praktiker etc. De acolo iau cel mult muscate, petunii, lobelii, adica nepretentioase.

geodezia

lasa ca am luat eu de la sieberz si bakker toate minunile alea si mi-au inflorit cu totul altceva .. si cu aia de la sierberz am mai tras si o muma ce cearte .. vad ca mai imi trimit revista n-or avea cleinti... ma gindesc ...

sandaveturia

Stiu cum sunt Baker si Siebertz, am luat si eu de la ei, parca de la bakker a fost mai bine. Ma pregatesc si eu sa-mi vina o comanda de la Bakker cu crini, lalele si  narcise dar eu am vrut anume culori, daca nu-mi dau culorile ce le--am cerut am sfeclit-o, imi strica " amenajarea peisagistica"...
Adica o sa le plantez acum in toamna si pana ies stau pe ghimpi...o fi...n-o fi ce vreau eu...
Cu cei de la Siebertz ... mai buni si sanatosi au fost rizomii de canne de la Kaufland decat ai lor care au iesit pricajiti... si apoi au murit...
Revin la clematite, mi-au placut cele de la floraria de langa mine si am cumparat, a iesit culoarea de pe poza, e sanatoasa si la primavara o sa chelesc la ea. M-am chinuit eu sa prind din butasi... dar nimic... pana n-am dat cu banu' n-a iesit nika...

adrianam

Eu am tuns clematitele de pe balcon dupa inflorirea din iunie si acum au lastari noi si plini de boboci!  ;)

flordel

Complicat cu clematitele astea, unele trebuie frezate, altele nu... Mie mi-ar fi greu sa tin minte pe care s-o tund.
N-am decat Ernest Markham si Polish Spirit. Asta din urma am plantat-o in primavara, are flori mult mai mici, dar o culoare superba, un mov foarte intens si inchis. Pare viguroasa si chiar azi dimineata ma uitam ca a inflorit din nou. Va pun si-o poza, c-am imortalizat-o cu tel. mobil cand ieseam pe poarta.

geodezia


claude

Flordel, chiar ca-i fain movul ala asa inchis! Cat despre taieri pana la urma eu am priceput ca de fapt nu-i nici o filozofie, doar pare complicat, dar nu e. Pana la urma, le tai pe toate scurt in primii 2 ani macar iar apoi cele de grupa C se taie scurt primavara, iar cele de grupa A si B doar pentru forma  :-bd
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

In weekend era o lumina cetoasa de toamna, si dealurile luceau ca argintul de la clematita vitalba, de fapt de la capatanile de seminte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Sunt superbe, toamna, maciuliile cu seminte ale clematitelor.

Daca cineva isi doreste o clematita de incredere, fara fite, ii recomand cu caldura Clematis Tangutica. Eu am plantat una in primavara, era doar un betisor, peste vara a ajuns la peste 2 m si a inflorit de 2 ori, erau minunati clopoteii aceia galbeni care se iteau printre frunzele prunului in care s-a catarat. Se vedeau bine, e un prun cu coroana rara
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Hai sa v-o arat pe cea care imi place mie, Clematis viticella Purpurea Plena Elegans, dar n-o am inca.

einsteinitza

 +hypno +hypno +hypno +hypno +hypno
Vrei cumva sa treci si la comenzi de clematite?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Am vazut-o disponibila si pe la noi, nu-mi mai aduc aminte acum, dar la o firma din asta cu catalog on-line.
Nu prea am unde sa pun plante cataratoare, gardul este deja ocupat.
Am plantat in primavara pe gard 2 clematite Polish Spirit, pe asta am descoperit-o ulterior. :-\
Si mai am pe gard si lonicera.

marirogo

Flordel, nu cred ca poza reda culoarea reala. Si eu mi-am luat Royal Velors, sperand ca e rosie ca pe site-ul de unde am luat-o, dar de fapt e un violet inchis.

Pentru la anul mi-am propus sa-mi cumpar Tangutica. Claude, cam cat e de mare floarea, sa stiu la ce sa ma astept, si sa nu fiu dezamagita.
Culoarea e galben intens sau mai spalacit?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Aia-i culoarea, am vazut-o initial intr-o poza pe un forum strain.
Site-ul trebuie sa-l caut, dar sigur am vazut-o la noi de vanzare.

flordel

Gata, am gasit-o la Bakker, dar sigur am mai vazut-o undeva.

marirogo


einsteinitza

Culoarea seamana, doar ca nici poveste ogatia de flori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro