Gradina lui Flordel

Started by flordel, September 18, 2010, 04:42:41 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Sint frumosi. Fiecare in parte este deosebit.

flordel

Tatal meu a fost harnic si a sapat deja 1/2 din gradina, yupeee!
Asta inseamna ca pot purcede la plantarea bulbilor de dalii si de tuberoze.
Si mi-a inflorit rhododendronul care l-am luat acum in primavara, este o frumusete. Mic dar frumos foc. Voi face poze dar nu promit cand, il astept sa infloreasca mai bogat. Deocamdata s-au deschis numai cativa boboci.

flordel

Oameni buni, azi am stat toata ziua afara...
Am  pus gladiole (nu prea ma omor dupa ele), tuberoze si dalii (dupa astea da).
;;)


flordel

Bate, dar nu tare, la mine gradina este ferita intre case. :D
Am fost foarte harnica, am scos afara toate ghivecele, am plantat hortensia, etc....
Poze de astazi...

Rux


flordel

Multumesc Rux.
Nu stiu daca v-am povestit dar am pus un Betula Pendula Purpurea si un Acer Negundo Flamingo.
Sa vedem ce-or face, s-or prinde? Acer-ul era cu radacina nuda dar viguros, celalalt inalt, la ghiveci dar cu trunchiul mai subtirel.
Iar am tabarat pe pisi catel ca mi-a mancat un mini Acer Palmatum, dar i-am gasit crengile ulterior la gunoi, deci nu fusese vina lui saracul.
Acer-ul fusese confundat cu o buruiana (asa de mic era), dar am sperante ca da din ciotul de tulpina care i-a ramas, l-am ingradit frumos. :-\

paraschivvvv


Mihai


flordel

Merci, merci, n-am un omulet care face o reverenta... ;;)
Ieri am mai luat cate ceva:
Hydrangea anomala petiolaris
Taxus baccata fastiegata
Kerria japonica
Cred ca voi ajunge rau de tot!  =))

claude

Vad ca ai maini lipicioase, una-doua ti se lipeste cate ceva de ele  :D Sa ai parte de ele...si poate dupa ce creste un pic iti vine cheful sa inradacinezi un butas de Hydrangea anomala  ;) Citeam pe undeva ca e un pic lenta la crestere si inflorire, in sensul ca in primii 2 ani lucreaza mai mult la dezvoltarea aparatului radicular, pe urma o ia in sus
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paraschivvvv

Sunt in asteptarea de fructe Goji;arbust Amelancher;Aroniu Nero;Schisandra,pentrua intregi plantele  producatoare de fructe din gradina,iar la interior Sugar Baby si Jiaogulan tot ca intaritoare a sanatatii.Tot gradina vrteau s-o completyez cu cateva clematite:Jerzy,Mazury.Solidarnosc si varitati de phlox.Sper ca imi ajunge pe anul acesta si pentru inca cativa ani daca voi reusi ,fiind spatiul cam mic al gradinii

flordel

Am pus si eu ieri semintele in minisera.
Gazonul tuns (nu de mine). Miroase a iarba...
Cine stie ceva de clematis Polish Spirit? Era intr-un loc de unde am mai luat eu plante. Asta era, Ernest Markham (o am), Piilu si inca una alba.
Ce sa iau? ::) La clematite nu ma pricep deloc.

Amelanchier Lamarckii mi-ar place si mie...Zau. ;D

adrianam

Pe site-ul polonez:
http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/
o descriu ca fiind foarte florifera si arata doua poze cu o planta plina de flori.
Nu stiu daca infloreste chiar asa cum zic ei, din iunie pana in octombrie dar eu zic ca merita sa o cumperi.
Din experienta mea cu clematite crescute in ghiveci, pot sa-ti spun ca unele sunt foarte florifere iar altele sunt lenese. Eu cred ca Polish este din cele harnice si o voi urmari si eu pentru gradina!

Carina

Si eu zic ca merita sa o cumperi mai ales că am luat-o si eu primavara asta  ;D
Am cumpărat-o tocmai pentru ca am citit că e un soi viguros. Si o s-o combin cu Coral Dawn, sa vedem ce-o sa iasa

flordel

Multumesc Adrianam si Carina, am sa o iau.

flordel

Am mai primit niste informatii despre Polish Spirit si as vrea sa vi le spun si voua.
Se pare ca este un soi extrem de viguros, creste foarte mare si nu ar fi prea indicata sa creasca langa un trandafir, deci Carina daca n-ai pus-o langa Coral Dawn gaseste-i alta locatie.
Florile nu sunt mari, in schimb este foarte florifera si rezista bine la temperaturi scazute.
Eu vreau s-o pun sa se urce pe gard, deci nu ma deranjeaza daca creste mare. Pana acum nu am reusit sa combin clematitele cu trandafirii, am avut o tentativa nereusita.
Per total Adriana cred ca merita s-o iei si tu.

Carina

Eu tocmai am ramas fara ea  :'(
Era inclusa in comanda de la Eutopia si m-au lasat astia cu ochii in soare, din 33 plante comandate mi-au trimis 20. Lipsesc toate clematitele (4), cornus kousa, viburnum carlesii, hortensia vanille fraise si nikko blue, liliacul si ceva perene. Le-am dat telefon nervoasa, că nici nu m-au anuntat inainte ca nu-mi trimit toate plantele, si mi-au indrugat o poveste cum ca au avut un furnizor nou din Polonia, care nu le-a livrat plantele etc etc. In fine, am ramas fara ele sezonul asta, asa ca mi-am luat pana la urma Star of India ca s-o combin cu Coral Dawn. Am eu un fix cu combinatiile astea, nu ma las pana nu-mi iese una  +ham
Flordel, mai spune-mi o data cum se numeste firma de unde ai luat cornus kousa Milky Way ca vreau s-o trimit pe sora-mea sa-mi ia. Daca or mai avea, ca deja e cam tarziu ...

flordel

Firma care are magazin la poarta la Facultatea de Agronomie. Din pacate anul acesta nu au adus. Daca vad iti spun ca eu mai trec pe acolo. Poate gasesti un Cornus Florida si acela este foarte frumos si seamana destul de bine cu Kousa.

flordel

Hai ca pana la urma a inflorit si la mine ceva!  ::)

sicamin

Foarte frumosi irisii albi . +apl Vad ca sant plini cu boboci ,asa ca te vei bucura mult timp de florile lor.
Eu am doar cateva fire si abia au imbobocit ,ca sant cam la umbra.

einsteinitza

Ai o tufa foarte frumoasa, va fi un spectacol saptamana asta. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Merci Es si Sica, chiar e mare tufa aia, de fapt au fost 3 radacini. Am mai pus in toamna o radacina mov inchis, dar pana se va face asa mai dureaza vreo 3 ani. Si ala mov are un boboc in varf, asa pentru identificare. ;D
Mie imi plac foarte mult irisii, sunt pe lista mea de plante preferate.

einsteinitza

Si mie imi plac, mi se pare ca merg bine cu trandafirii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux