Gradina lui Flordel

Started by flordel, September 18, 2010, 04:42:41 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Flordel, crizantema aia roşie e ... roşie  ;D, sau ai meşterit tu poza  ;)

flordel

N-am mesterit poza, dar nici rosie nu e. E un fel de portocaliu, numai cand se deschid bobocii pare mai rosie. As vrea eu sa fie rosie! :D

flordel

Cald astazi, zi de primavara, nu gluma!
Am facut curat prin gradina. Sunt multi boboci de trandafir care se vor deschide daca mai tine caldura! ;;)

paraschivvvv

In unele parti este primavara tarzie ,iar la noi este inceput de iarna cu frig acceptabil;de flori nici vorba

Rux

Boboci de trandafiri care se vor deschide? waw!!!
Azi a fost prima zi in care apa  de baut din stachina cainilor s-a dezghetat ... si voi vorbiti de boboci gata sa plezneasca ...Mama ce diferente !

flordel

Poze de astazi, ca ati crezut ca mananc ciuperci cu bobocii de trandafir... ;D

flordel

Inca...

flordel

Mai multe...

flordel

Una din camelii cu casuta ei - borcanul de muraturi...Si hortensia tot cu borcanul...

Carina

Incredibil, iar imi vine sa-mi iau gradina in spate si sa ma mut in tarile calde. Mai am si eu ceva boboci de trandafiri, dar gata inghetati iar de tufanele ce sa mai zic, anul asta doar una a reusit sa se deschida, restul au inghetat bobocii si n-am vazut nici o floare   :-\
Cum se numeste trandafirul portocaliu?

einsteinitza

Da, ce sa zic, minunat in tarile astea calde! :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Flordel , nu am crezut nici o secunda ca mananci "ciuperci " .pur si simplu constatam  diferentele .(stiam cit de cald este la voi  pentru ca fratele meu si alte rude sint acolo... deci nu se pune problema ca nu te-am crezut .)
Dar dupa ce ai pus pozele astea sint FARA CUVINTE !
Crede-ma ca la noi in fiecare zi a fost ger , totul este palit .. si asta de mult timp nu de doua trei zile .
In sfirsit azi a dat  ceva care seamana cu o ploaie dar nu prea aduce . A stropit asa,sa nu zicem ca nu a fost .
Tot este bine ca s-a dezmortit afara ,este destul de cald ,asa ca poate maine pot planta si eu ... ce a mai rams.

Revenind la gradina ta ,in prag de Mos Nicolae : este SUPERBA ,plina de culoare ,diversificata si lucrata . +rsp


penelopa

Cel mai mult imi plac tufanelele si crisantemele lui decembrie in gradina ta, Flordel! +hypno
La mine s-au cam pleostit toate  :(

flordel

Da, am noroc iarna, dar vara este infiorator!
Vad ca la majoritatea dintre voi s-a cam terminat sezonul, imi pare rau, la mine sunt inca flori si vor fi pana la primul ger puternic sau zapada.
Aici este un microclimat, altfel nu ar fi supravietuit camelii in gradina neprotejate 2 ani. De abia anul asta le-am pus borcanele in speranta ca voi vedea ceva flori in primavara.
Trandafirul portocaliu este Gebruder Grimm. :-*
Ieri am udat trandafirii din jardiniere, asa ca si eu am procedat la irigat! ;D

flordel

Si stanjeneii au inca boboci! ???
Cam ciudat... ::)

einsteinitza

Tu traiesti pe o insula ceva?
Si mai vorbim de decoruri de toamna!....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai nu v-am zis ca este toamna lunga ma da nu vreti sa ma ascultati ... e anul trecut pe timpul asta asteptam rosele de la sirb si ne rugam sa nu fie inghet si sa ninga ... bag seama am imbatrinit si nu mai facem comenzi din astea cum sa le zic ma ca in tinerete cu suspans ridicat si cu infarct aproape de camera de garda

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Saraci da avem frumusetile in batatura ... k la kit ca jumulesc fetele de parai astia imi ramin florile astea frumoase ... le dau si le dau degeaba .. cind vin acasa imi fac inventarul si incep ca pe asta nu il aveai data trecuta ai mai cumparat tu ceva ca nu ai astimpar . da si eu le dau cu tifla .. ca doar lor le ramine ca nu o sa ii iau cu mine dupa ce m-or incinera .. ca doar nu ma las devorata de viermi ... brr se zbirleste parul pe mine cind ma gindesc sa ma ingroape si sa ma manince viermii. asa ca am decis ma incinereaza si cenusa o arunca pe mare sa calatoresc in adincuri fiecare particula sa se plimbe aiurea pe mari si tari .

flordel

Hai Geo, ca-i trist rau ce spui tu, uita-te la topicul cu trandafiri sa vezi unul de-mi place mie.
Pana una alta sa ne uitam la ei ca-i gratis! :-*

claude

Flordelo nu-i trist, a realitate, obisnuieste-te cu ideea  :D   Nici eu nu vreau ingropaciune, poate doar cenusa dupa incinerare sa mi-o ingroape la radacina unui trandafir  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Super gradina ta!!!! Parca e in...Grecia !
Flo,daca ai pus in grdina crizantemele ale globulare, nu taia tijele,mergi de le musuroieste si lasa pamintul afinat,aduna ceva fin,buruian uscat si pune peste. Acopera cu flolie noua,si trage pamint mai mult peste marginile foliei. Asa ai sanse sa le ai si la anu. Am si eu 3,dar sint inca inflorite(erau boboci). Cred ca dupa sarbatori le tai si o sa le iernez la racoare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Dacă tot am transformat grădina Flordelicăi în cimitir  ;D... să zic şi eu că... chestia cu incinerarea mi se pare ... neortodoxă  :-\
Geodezia, dacă tot nu mai ştii/simţi nimic după ce mori, de ce să nu accepţi ideea să îngraşi pămîntul din care te-ai născut??!!! ... că, vorba 'ceea "din pământ ne naştem, în pământ ne întoarcem"   :)

geodezia

Pene sunt claustrofoba pe de o parte si pe de alta ce eu am stricat muma de mincare atitia ani de zile ca sa  ma manince viermii . neortodox neortodox da ce au ei cu mine fac ce doresc eu cu corpul meu dupa moarte ... .. credinta este una da sa ma manince viermii e alta . si nici mumie nu vreau sa fiu . ...iar Popa de la noi o sa fie foarte bucuros sa nu ma aiba clienta pe acolo ... pe de alta parte eu nu sunt deacord cu ce se face acum atita tam -tam atita cheltuiale numai ca sa putrezesc eu .. pomeni peste pomeni la noi se fac vreo 10 rinduri de pomeni  adica 1 cind ma duc la groapa 1 la 3 zile 1 la 9 zile 1 la 6 sapamnini 1 la 6 luni 1 la 1 an si pe urma din 3 ani in sapte ani in 14 ani si uite asa de ajungi sa te imprumuti prin banca si nu mai termini cu poemnile ca zici sa fii in rindul lumii ... plus ce dai la parinte si al cintaret plus parastase si pomelnice peste pomelnice , plus apa plus 2 saptamini dai de mincare in fiecare zi plus si plus ... nu va mai spun ca va luati cu miinile de cap .. asa ca eu simplu fara slujbe fara nimik ...  le las la fete tablourile sa isi aduca aminte de mine si alte alea nu sa stea prin cimitire sa ma jeleasca .. si apoi Pene tu crezi ca fetele daca or pleca din tara ma mai viziteaza pe mine cineva ?. vezi de treaba... e mai igenic mai  usor ...

einsteinitza

Oare cenusa nu in pamant ajunge, oricum?Tot pamant se face si cenusa aia, ca ajunge pe pamant si pamant se face.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro