Gradina lui Flordel

Started by flordel, September 18, 2010, 04:42:41 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Multumesc.
Gentiana, la mine a inflorit in anul urmator. +dns

Mihai

 +apl +apl +apl
Imi plac "bilele" alea de crizanteme sa stii.
Ce faci cu busuiocul acela? ;)

flordel


Mihai


penelopa

Să ne spui ce visezi, Flordel, după un somn cu busuiocul sub pernă. ;)
La anul poate îmi pun şi eu busuioc  :) ....... în grădină. ;D Anul acesta am ratat perioada de însămânţare.

Aşa cum am remarcat de la început, ai flori frumoase în grădină. Tufănelele/crisantemele alea roşii le tot urmăresc şi eu dar nu le-am dat de urmă până acum. Anul acesta, ca de altfel, în fiecare an,  ratez ocazia de a tunde tufănicile şi, ca urmare, în toamnă ajung nişte lungane  contorsionate. :(

einsteinitza

Adica cum nu le dai de urma, le cauti si nu ai sau infloresc si nu le vezi?Ieri era plin dn1 de vanzatori de ghivece de-astea toate culorile si marimile, pana la Ploiesti, erau zeci.
Daca vrei Aster rosu ciclam,aia iti pot da eu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Flordel, superba tufanica ta +hypno
Pene, acum este sezonul sa cumperi tufanele.
In Auchan au la 4 lei ghiveciul ;D

penelopa

Da, am văzut că e plin peste tot de tufănele, dar n-am văzut cu flori roşii.

flordel

Nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar va spun o chestie citita (pare logica) si verificata (oarecum): crizantemele (tufanelele) care le plantati acum au cam 50% sanse sa se prinda. Sunt crescute in sera si au nevoie de acomodare, este mijlocul lui octombrie. Cele mai mai mari sanse sunt in septembrie, acum depinde si de vreme. Eu am pus 4 anul trecut si am ramas cu 2 (din cele 4, ca mai am). Pur si simplu nu sunt acomodate, au fost fortate in sera...

penelopa

Nici eu n-aş vrea să-ţi dau dreptate dar trebuie să-ţi dau. ;D
În fiecare toamnă am plantat tufănici/crisanteme  cumpărate şi în anul următor dacă mai ieşea una care, uita să răsară în anul al 2-lea. Şi anul trecut am plantate vreo 4  şi a ieşi (şi înflorit) doar una.

Mulţumesc Es, dar anul ăsta mă cam opresc din plantat. E cazul să pregătesc de iarnă plantele care le am.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Tentanta hortensia aia,daca ma gandesc bine am si eu o fatada spre nord

einsteinitza

Creste repede, e foarte deasa, frunzisul e verde inchis si des, are si flori, eu zic ca merge de paravan.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Este foarte frumoasa, pe mine m-a rugat cineva sa-i iau o planta cataratoare si i-am luat-o de la Gardenstore. Am incercat sa prind dintr-un butas, dar era mijlocul verii si n-a mers. Mi-a parut rau ca n-am luat si pentru mine, este super.

Es, ziceai ca ai urcatori si se vede urat baza, nu ar merge o hydrangea arborescens Annabelle. Ma uit la a mea in gradina si este foarte frumoasa acum pe vreme de toamna.

einsteinitza

Spatiul este mai ingust, cam de jumatate de metru.Imi trebuie ceva care sa nu aiba pretentii mari si sa creasca repede in primavara, sa ascunda uratenia bulboaselor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Brugmansiile mele care inca n-au ajuns la subsol.

flordel

Cateva plante si flori la sfarsit de octombrie. Inca nu mi-au inflorit crizantemele inalte, le astept.

einsteinitza

Frumos, pozele astea de toamna, ultimele, parca sunt cele mai frumoase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

În zona de Nord a Bucureştiului, crisantemele/tufănelele se cam lasă aşteptate. :( De vreo 3 ani încoace, la mine le apucă înfloritul când vine zăpada peste ele. ;D
Brugmansiile abia de 2 zile le-am dus la iernat. Sunt cam tuflite că le-a prins nopţile friguroase de săptămîna trecută afară.

flordel

Pana la sfarsitul saptamanii la mine aproape toate vor fi inflorite, exista mari diferente intre soiuri, unele infloresc mai devreme, altele mai tarziu.

flordel

Yupee!... Astazi am reusit sa scot din pamant tuberozele, daliile si gladiolele (astea din urma cam vroiam sa nu le mai scot, dar nu m-a lasat sufletul).

Am adunat seminte de Carciumarese, Craite, Ochiul boului si Canepa Codrului.
Am plantat un Cotinus coggyria Royal Purple care zacea in ghiveci de 2 luni.
Am scos toate plantele anuale care se scofalcisera.

In gradina sunt o gramada de albine care aduna nectar de la tufanelele inflorite, a trebuit sa am grija sa nu ma pun rau cu ele ca altfel imi faceau un tratament antireumatic. ;D

flordel

Da, carciumarese tip "cactus", din astea am reusit sa strang mai multe!  Altfel n-am reusit sa adun nimic pana acum, cand aveam timp ploua sau erau umede de la ceata, dar azi a fost o zi perfecta.
Si sa stii ca albinele erau multe rau si destul de vioaie!

Claudiu

Ceva poze?

Quote from: flordel on November 13, 2010, 03:22:41 PM
... Si sa stii ca albinele erau multe rau si destul de vioaie!

Model cu dungulite albe ai avut?



Quote from: einsteinitza on November 13, 2010, 03:25:32 PM
La mine azi a ost plin de fluturi.

Dar tu, cu dungulite albe pe antene?



:)


flordel

Multumesc din suflet Claudiu! Uite ce fauna a fost pe la mine astazi:

flordel

More