Gradina lui Flordel

Started by flordel, September 18, 2010, 04:42:41 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Flordel pacat ca n-ai fost la Indagra sau nu te-ai intalnit cu Pene ,Stefana si cu mine
Am zis ca nu mai cumpar nimic si totusi am umplut masina(iar)

Mihai

Flo,tare frumos e la tine.Si pozele sunt deosebit de interesante.

flordel

Multumesc pentru aprecieri, o sa incerc sa mai fac poze la gradina ca este plina de flori.

Si de Indagra n-am stiut, poate mai bine asa ca precis ma intorceam cu vreo planta!

Claudiu

Deci vaz ca se poate  +apl +apl +apl

Continua, n-ai idee cate aventuri si descoperiri te asteapta in gradina!  Nu se sfarsesc niciodata. Totul e sa stii sau sa inveti sa privesti. Si vad ca ai prins ideea. Ori poate o stiai ... :D

flordel

Multumesc, a fost super astazi, imi pare rau ca n-am putut sa redau si cate albine au fost... Erau absolut pline crizantemele cu albinute.

Claudiu, ai dreptate, totul depinde de cum privesti!

flordel

Uite, nu mai pun decat 2 poze, ca mi-e frica sa nu stric baza de date! >:D


penelopa

Crisantemele alea roz-pal chiar sunt deosebite! Culoarea lor nu am văzut-o prea des. Nici la Indagra n-am văzut astfel de crisanteme.
Aşa că, Flordel, ai grijă de  ea şi perpetueaz-o!  ;)

flordel

Merci!
Cand am cumparat-o pe cea roz pal anul trecul era ca cele de florarie cu florile mari, daca stateam sa o copilesc se facea la fel! Am luat-o din piata. Celelalte mov inchis au aprox 1.5m, sunt toate cazute la pamant, am vreo 6 tufe asa imense. Si mai am si galbene, etc...

flordel

Ieri trandafirul meu galben urcator "Golden Gate" a fost adoptat de catre o familie inimoasa, care l-a scos, i-a luat pamant de florarie si l-a si plantat. I-am zis ca nu ma supar, sa se duca unde ii este mai bine, ca eu nu aveam cum sa-l leg si sa-l rasfir ca la carte...Dar pot sa-l vizitez oricand.
Rosa foetida persian yellow din pacate nu a fost adoptat, asa ca este trecut pe lista neagra. >:D
Bineinteles ca m-am mai sucit de nu stiu cate ori cu amplasarea noilor trandafiri (care vor sa apara). Doi ii tot mut in capul meu, ba asa ba invers...

Carina

Ce noroc pe tine ca ai dat peste asa niste oameni draguti si de treaba! Eu am in gradina nu mai putin de 4 (patru!!!!!!) trandafiri Peace, pe care-i am de pe vremea cand cumparam cu bratul trandafiri de la Yurta, fara sa ma gandesc prea mult  +ham Iar acum nu stiu ce sa fac cu ei, ca-mi ocupa locul in gradina si nici nu gasesc vreun vecin dornic sa-i adopte (pe aici toata lumea pune gazon si tuia). Cum nici la tomberon nu-i pot arunca, ca nu ma lasa inima, sunt intr-o mare dilema ce sa fac cu ei  :-[. Cred ca o sa-i fac cadou lui taica-miu, ca el nu-i in stare sa ma refuze

Si daca tot am dat buzna la tine in gradina, sa stii ca-mi plac mult florile tale  +apl


flordel

Merci, erau verisorii mei, si oricum gradina lor este in constructie, i-au gasit un loc si lui Golden Gate...
Asa m-am bucurat ca nici eu nu puteam sa-l arunc!
Si eu urasc gradinile pline de conifere si gazon. Mai ales ca cei care au plantat conifere habar nu au cum se vor face in  timp.De fapt nici nu le pasa, cum nu le pasa de gradina in general!
Norocul meu cel mare este ca am cumparat un singur trandafir din magazin, pe impulsul de moment, si el a avut bunul simt sa ma paraseasca intr-un mod foarte elegant.
Restul au fost destul de bine alesi, mai mult sau mai putin, ca toti facem greseli. ;D
Nici tata nu ma poate refuza, este cel mai bun prieten al meu si ajutor in gradina...
Multumesc pentru aprecieri! +hug

gentiana

Carina,dupa stiinta mea in ardeal inca se mai poarta amenajarea spatiului verde din fata portii
Asa te bucuri de ei si nici nu ocupi spatiul.......
Flordel ai avut inima sa dai trandafiri?
Eu am mania sa-i si inmultesc(da recunosc ca nu-s chiar chiar cu biscuitii acasa)
Pe langa cele vreo 30 de catalpe am si trandafiri de acelasi model in vreo 2-3 marimi(norocul meu e ca inca mai am garduri spre vecini care trebuiesc innobilate

gentiana

Ups!
Uite ca am gasit si eu un suflet sa ma inteleaga in privinta coniferelor in gradinile mici din Bucuresti si mai ales a gazonului si a nesfarsitelor randuri de tuia(zici ca-s trase la indigo)

flordel

Eu stiu de ce ai mania sa-i inmultesti, vrei sa-i dai unui suflet bun!
Conifere si gazon! Uhhhh, brrrr, iahhhh.............
Uite vezi? Ai avut intuitie buna! :-*

gentiana

As suflet bun!
Ii inmultesc din egoism,nu suport sa nu am cel putin 2 plante la fel(daca pierd una sa am de rezerva)
La catalpe insa e alta poveste,imi plac,imi place parfumul lor,faptul ca tin umbra si mai ales ca sunt vrednice la crescut si pot sa ma fererasca de indiscretiile vecinilor
Nu-mi pot permite sa dau curs firii mele de ardeleanca si sa ridic garduri inalte de zidsi atunci ma "baricadez" prin plante(din pacate plantele nu izoleaza suficient )
Conifere si gazon!
Baneasa  e plina,Pipera,tunari de asemenea si cam toate zonele noi sau relativ noi de vile sau blocuri
Mai nou asazisii peisagisti numesc stilul asta "office" si pangaresc fiecare petecut de spatiu verde cu el
Educatia............ehe hehe!
Vorbea cineva de boieri?
Astia sunt ciocoi nu boieri!
Daca isi pun brazi in curte au senzatia ca sunt si ei proaspeti si mandri ca brazi...................doar iluzii

adrianam

Dar cu ce a pacatuit Golden Gate-ul de l-ai mazilit?

Te intreb pentru ca si eu am unul, a facut doi ani la mine si imi place floarea lui, dar dupa ce a inflorit asta-vara, i-au crescut niste lastari lungi de tot- vre-o sase cred. Au aproape 2,5 metri fiecare si sunt rigide, am incercat sa le infasor, sa le impletesc, dar mi-e teama ca le rup.
Incerc sa pun si poze, dar mai greu ca am probleme cand deschid Photobucket si totalmush in acelasi timp, pe calculatorul de la servici.

flordel

Draga Adrianam, la mine crescuse imens si nu aveam nici o solutie cum sa il leg. Gardul meu din spate este de fapt un zid si nu era nici foarte aproape plantat de el, ca-i puneam eventual niste sarme prinse de gard. Sa-i fac un suport special ar fi aratat urat. La mine n-a facut decat vreo 5 flori. Nu l-am omorat l-am insurat...Poti sa-l vezi cum arata daca intri pe sunphoto la mine.


flordel

Foarte frumos Adrianam, la mine n-a inflorit asa bogat. Inseamna ca-i place mai mult la tine! +apl
Sa-i faci topic la trandafiri si sa pui pozele cu el, eu n-am decat niste macese pozate, contribui si eu...

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: flordel on December 02, 2010, 10:47:02 PM
Ce frumos se asorteaza! Foarte optimista compunerea! +apl
...

Compunerea a facut-o natura. Daca iti place, iti dau si tie unul  :)


flordel

Multumesc ca te-ai gandit si la mine, mie imi place galbenul. Din pacate la flora salbatica nu ma pricep absolut deloc, deci ma bucur pur si simplu fara sa stiu ce e!

flordel

Poze, astazi...

myosotis

Vaaai, bietul trandafir, cu cate flori l-a prins gerul !