Impatiens

Started by larisa, May 11, 2007, 08:42:37 AM

Previous topic - Next topic

nico.agat

  nicol nu ma uiti si pe mine din seminte nu a iesit nimic pana acum , mai am un plic o sa il pun si pe acesta poate,poate :-*

Nicol Caloian

N-am cum sa uit! Cererile le am trecute in fisier cu rosu, sa-mi sara in ochi.  ;)

Fleurf

La mine anul trecut a lastarit desi mai ramasese doar niste cioturi. Cine are curte le poate pune peste vara in pamant si vor arata super fata de ghiveci unde le plangeai de mila.

gabriela jalba

Nicol: un set batut. Eu pot sa-ti dau rosu simplu din ala de la tine. E mare si-i merge bine. Pt el am gasit un loc tare bun si vad ca e frumos.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

rox94ana

si la mine au ramas niste cioturi din Imaptiensii mei. credeti ca mai au vreo sansa cu ei?

gabriela jalba

L mine la fel.Ii las acolo un timp;poate dau ceva nou..
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

rox94ana

bine. o sa mai am rabdare cu ei. multumesc.

nico.agat

   la mine nu au rararit pentru ca am pus pamant putin pe seminte
  am citit intr-o carte de specialitate ca nu trebuia samanta deloc astupata,germineaza la lumina
    ce iti este si cu semintele acestea ;D
    la fel si primula

gabriela jalba

Quote from: nico.agat on February 13, 2009, 10:02:34 PM
   la mine nu au rararit pentru ca am pus pamant putin pe seminte
  am citit intr-o carte de specialitate ca nu trebuia samanta deloc astupata,germineaza la lumina
    ce iti este si cu semintele acestea ;D


E bine de stiut !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

nico.agat

 astazi am vazut 2 plantute  :o, cam mult am asteptat ;D

Codruta

Ce inseamna cam mult? Dupa cat timp au rasarit si cate seminte ai pus?
Eu am semanat ieri impatiensul galben din comanda. Au fost 16 sau 17 seminte. Sunt curioasa cate vor iesi si cate vor supravietui. Nu stiu ce fel de impatiens e acesta dar florile din poza sunt superbe.

nico.agat

  Codruta , am plantat semintele pe 25 ianuarie,au fost 4 pachetenu stiu cate seminte au fost ,ieri 21 februarie am vazut 2 plantute ,o luna mi se pare cam mult.Si mie mi-a placut impatiensul galben avea o culoare si flori aparte. :-*

Claudya

m/am molipsit si eu cu ei. ;D ;D vazand la voi ce frumosi sunt nu ma pot abtine. ;D astept si eu semintele de la Codruta si sa vad ce o iesi si la mine. :P dar nu stiu pe unde eram eu cu gandul de mi-a scapat cei galbeni.of of

Francesca

Claudya nu esti singura.Si eu am comandat impatiens si nici eu nu i-am vazut pe cei galbeni....offfffff :'(

gabriela jalba

Codruta,te-ai ars!!! Iti ies toti,traiesc,cresc faini,si la vara cind vii,aduci butasei,gata prinsi!!! dam lui Nicol,ca ea ii trece iarna cu bine,si incearca si "eu" la anul sa-i trec peste iarna
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Toti butasii pe care i-am pus in apa au inceput sa faca radacini!  ;D
Cei vechi au inceput sa-si revina, Doar cel variegat e inca mai amarat dar am sperante!

rox94ana

Din toti butasii pe care i-am avut, a mai ramas doar unul, care vad ca are un puisor. Ceilalti s-au "topit" pur si simplu. Dar nu imi dau seama care este cauza, ca poate asa nu o sa mai fac aceeasi greseala.

Codruta

Dupa pierderea totala de anul trecut de musai ca de voie buna trebuie sa trimit pentru iernat la Nicol ;D Trist e ca in toamna nu am reusit sa prind nici un lastar ... asa mi-am pierdut toi impatiensii... si durerile de cap peste iarna :D Gabi sper sa ai dreptate si sa iasa toti. Promit sa pun din timp la prins ca sa nu mai am surprize neplacute.
Pentru fetele care nu au vazut semintele vreau sa va spun ca se pare ca s-au epuizat din stoc. M-am uitat azi ca sa copiez poza sa o arat Claudyei dar nu mai erau pe site.
Rox94ana, poti fi mai explicita? Cum adica s-au topit?

rox94ana

adica tulpinile s-au maronit si s-au inmuiat.

Marmoset

Doreste cineva sa-si incerce abilitatile de gradinar cu seminte de Impatiens, flori involte, mix de culori?

gabriela jalba

Asta am facut acum o saptamina. Am avut 27 de seminte intr-un plic.Astept sa vad ce-o iesi si unde o sa ajung cu plantutele. Am mai incercat intr-un an,dar nu am avut succes.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

liana

Flori involte, adica batute?

Marmoset

Da, liana, floarea involta e totuna cu floarea batuta  :-*

liana

Te-am intrebat pentru ca eu stiam ca se gasesc seminte doar la soiurile cu floarea simpla :).

Marmoset

Eu am din cele cu floare batuta  :) :-*