Bougainvillea

Started by Loredana06, May 12, 2007, 03:56:05 PM

Previous topic - Next topic

vivi23ro

stie cineva de ce oara bougain rosie dupa ce a trecut de inflorire acum face flori cyclam?

Fleurf

 O fi ceva cu ph-ul solului Vivi. Pune-i putin otet in apa de udare ca ea este acidofila.

vernil

Am inteles ca nu este tocmai indicat otetul in apa. Indiferent de procentaj. Mi-a explicat asta un inginer horticol. Mai bine schimba-i pamantul cu unul pentru acidofile (are mai multa turba) si pune-i ingrasamant pentru acidofile. Avand multe plante acidofile (gardenia, camelia, azalee, bouga) am in permanenta ingrasamant pentru ele. Se dezvolta minunat, toate.

gabriela jalba

Pamint6ul de conifere nu-i bun si pt buga?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mamaruta

Sunteti sigure ca bouga este o planta acidofila? eu nu am tratat-o niciodata ca pe o acidofila; stiu sigur ca ii place un pamint cu drenaj bun, soare cit cuprinde si apa zilnic. Apropos, am uitat sa va spun, am vazut la Baumax in Sibiu bouga de toate culorile, inclusiv rosie. Dar cardul era in mana la sot....asa ca doar le-am privit! :P >:(

penelopa

Mai, d-na Consilier (pot sa-ti zic asa, Mada   :D),  bine ai facut ca  doare le-ai privit ca si eu le-am privit si m-am  tot  invartit   printre ele dar cand le-am vazut preturile ...... le-am amestecat culorile  :D
Deocamdata ma multumesc cu uriasa mea mov careia ii pun si apa de fantana (calcaroasa) dar si de ploaie, sta in soare si sta sa infloreasca.

gabriela jalba

A mea,aia alba de la Mada a inflorit. O sa fac si poze...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Mie nu mi s-a parut exagerat de scumpa bouga achizitionata de la expozitia din Herastrau. Avea doua tulpini separate in acelasi ghiveci si era destul de inalta, adica 30 cm fiecare tulpina. A costat 35 ron. De atunci a mai crescut si are in continuare multe flori. Soare nu are decat 3 ore/zi.

mamaruta

Pene, iubito, ...consiliera-neconsiliera...eu tot Mada raman  :-* Si ma bucur ca m-am intors intre voi, mai ales ca forumul fanaticilor a sucombat (serverul free-bb a cazut...poate chiar de tot). Dar incercam sa ne mutam pe un alt forum...sper sa avem mai mult noroc de data asta. Frate, si ce am mai muncit la el, toata echipa!!!!!! :'( :'( :'( :'( :'(
Sa ma linistesc eu ...si pun la inmultit si bouga alba. Si la mine cea cyclam a decedat....pacat. >:( >:(

vivi23ro

de crescut cea rosie creste aproape si a dublat dimensiunea, astept o tura noua de flori sa vad ce iese

vernil

Quote from: Mada on June 06, 2008, 02:30:23 PM
Pene, iubito, ...consiliera-neconsiliera...eu tot Mada raman  :-* Si ma bucur ca m-am intors intre voi, mai ales ca forumul fanaticilor a sucombat (serverul free-bb a cazut...poate chiar de tot). Dar incercam sa ne mutam pe un alt forum...sper sa avem mai mult noroc de data asta. Frate, si ce am mai muncit la el, toata echipa!!!!!! :'( :'( :'( :'( :'(
Sa ma linistesc eu ...si pun la inmultit si bouga alba. Si la mine cea cyclam a decedat....pacat. >:( >:(

Mada! Felicitari! Mai ales ca esti, ca intotdeauna, pe partea baricadei care trebuie! :-* :-* :-*

vickylucia

Quote from: Mada on June 06, 2008, 02:30:23 PM
Pene, iubito, ...consiliera-neconsiliera...eu tot Mada raman  :-* Si ma bucur ca m-am intors intre voi, mai ales ca forumul fanaticilor a sucombat (serverul free-bb a cazut...poate chiar de tot). Dar incercam sa ne mutam pe un alt forum...sper sa avem mai mult noroc de data asta. Frate, si ce am mai muncit la el, toata echipa!!!!!! :'( :'( :'( :'( :'(
Sa ma linistesc eu ...si pun la inmultit si bouga alba. Si la mine cea cyclam a decedat....pacat. >:( >:(

Am eu bouga roz.facem un schimb cu bouga alba?

vivi23ro

are cumva cineva mova butasi?

mamaruta

Multumesc, vernil! :-* :-* :-*
Vicky, nu vreau bouga roz; dar voi pune la inmultit alba (ma si duc sa notez). Sper ca maine sa incep si eu sa ma tin de promisiuni, sa incep sa inmultesc din ce am promis.

vickylucia

Mada,multumesc!Azi,insa mi-am cumparat o bouga alba si una porocalie[teracota],mari amandoua[80RON-bucata],asta ca sa-mi bucur sufletul insetat.............de bouga.As dori rosie,galbena,mov;

gabriela jalba

Mada,cu rabdarea,treci marea!!!
Uiteee!!!!   . Sa vedem daca cea portocalie,va face ceva !!! Daca nu,..la anu  !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

E minunata ,sper sa va infloreasca si cea portocalie .A mea cea ciclam de-abia a dat lastari ca a suferit tare asta iarna iar cea mov tot creste dar nu face nici floare ,sa o vad si eu ,ca e un pui primit anul trecut ,

penelopa

Priviţi bougăinuţa .... înflorită:

[attachment deleted by admin]

martipan

 :D " bougăinuţa"? E ditamai copacioiul  :D :D :D!Dar e foarte frumoasa ,felicitari!

Fleurf

 E direct in pmant Pemelopa, sau nu se vede ghiveciul?

penelopa

 :D Nu se vede ghiveciul  şi nici băţul de care am priponit ghiveciul  ... ca să n-o răstoarne tornadele care se mai abat prin zonă  ;D

vernil

Quote from: penelopa on July 03, 2008, 03:29:09 PM
Priviţi bougăinuţa .... înflorită:

Wow! Super! Ii trebuie un fratior alaturi, sa nu se plictiseasca ! Felicitari!

Fleurf

 Iata si "copacelul" micut, dar harnicut. Nu luati in seama zidul de langa el dar numai adpostit acolo sta in picioare.

[attachment deleted by admin]

myky

cand o sa ajunga si ale voastre ca asta din korfu


[attachment deleted by admin]

costieanuconstantin

 "incet cu rabdarea treci marea" ;)