Cerasu - Tabla Butii

Started by einsteinitza, December 03, 2011, 06:11:10 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Azi a fost o zi superba de plimbare. In fiecare weekend de langa Ziua Nationala, facem o plimbare la un cimitir pe deal, sa aprindem lumanari si sa ducem tufanele,un cimitir inedit si foarte frumos ingrijit.
Drumul pleaca din Valeni si urca pe varful dealurilor, peste barajul de la Maneciu, sus, sus, pe la vechea cetate Slon, si ajunge intr-o pustietate, la zeci de kilometri de orice asezare omeneasca.
Acolo, in timpul Primului Razboi Mondial, au pierit ostasi romani in apararea muntelui Tataru.
Iar in 1922, s-a ridicat un cimitir frumos, cu mult bun simt, un cimitir sub un palc de brazi mari, care strajuie mormintele eroilor. E inconjurat de un zid gros de piatra, cu acoperis de sindrila inegrita de vreme, varuit frumos cu var alb. La intrare, o poarta cu motive romanesti.
Inauntru, crucile printre trunchiurile brazilor batrani, si doua firide in zid cu numele ostasilor cunoscuti, si cu tricolorul pictat simplu deasupra. In firide, cateva lumanari arse, doavada ca se aprind acolo din cand in cand.
Am pus buchetele de tufanele cam prapadite, dar asta aveam in gradina, am legat un fular tricolor la crucea de lemn, le-am multumit si am plecat.


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

La venire, barajul se vedea in ceata, ca un sarpe argintiu.
Tot drumul am vazut niste arbusti foarte frumosi, plini de bobite rotunde rosii. Ma gandeam ce bine mi-ar prinde unul in gradina.Cativa ciulini cu flori uscate, dar foarte decorative.Si peste tot, palcuri de mesteceni.
Dealurile erau maro, ca si cum ar fi fost acoperite de blanite de urs. La saritorile de pe Telejenel, apa era inghetata, alba.
A fost o plimbare frumoasa, probabil ultima de toamna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

 Tablita aceea cu numele unor oameni care au cazut acolo ,in razboi , m-a emotiotionat teribil sa m-a ma facut  sa ma gandesc ca poate la anul voi da o mai mare importanta zilei eroilor...
Trecem prea repede pe langa unele fapte ,locuri si lucruri .  
Tufanele tale  asa "prapadite " au valorat infinit mai mult decit coroane de flori puse de unii , din inertie, an de an ... ES, +rsp +rsp +rsp

einsteinitza

Toata atmosfera e cumva de bun simt acolo. Uita-te in prima poza cum se vede cand ajungi in varf, un palc de brazi cu gard varuit si acoperis de sindrila. Fara fasoane, curat, taraneste.
Iar mormintele stau asa aliniate, cu cruci simple si curate, adapostit sub brazi.

Pe 8 august e serbare mare, vin din toate satele sa-i cinsteasca pe eroi, cu carute, calare, e o mare de oameni, desi cred ca sunt vreo douazeci de km pana la localitatea cea mai apropiata. Iar drumul e greu, cu pante,  cu bolovanisuri, nu se ajung usor. Si totusi vin, si tin locul curat, ingrijit, varuit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Abia acum am citit..E formidabil!!! Daca va fi sa mai ajung vreodata in zona aia am sa ma duc si eu.
Copacul ala cu boabe rosii,eu zic ca e un paducel. De mult tot zic ca-mi aduc unul,si nu mai reusesc. Cred ca numai ca mi-s prea la indemina ! Dar vara asta tot o s-o fac.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Din pacate nu am mai intrat pina acum aici si tare rau imi pare. Mie imi plac cimitirele foarte mult. Stiu, e ciudat ce spun, insa cimitirele vechi sint atit de frumoase si te fac sa te gindesti la multe...La Sulina sint 5 cimitire parasite, vechi care merita vizitate. M-au impresionat foarte mult.
Cimitirul pe care tu l-ai prezentat este frumos prin curatenia si simplitatea taraneasca pe care o emana. Te umple de respect numai privind.

einsteinitza

Ma bucur ca ati citit, incepusem sa ma intreb daca mai sunt oameni iubitori de tara prin forumul asta, in afara de vreo doi.
Gabi, Anastassia, oricand sunteti binevenite, va duc acolo eu, merg oricand ca imi place.
Zona are o istorie grea si, dupa mine, e un exemplu de cum ar trebui sa simtim patriotismul, in oricecolt de lume suntem. Curat, simplu, fara audienta, doar pentru sufletul celor care si-au lasat copii, familie , si au plecat, cu ghete grele si haine aspre de postav, sa apere ce...tara..un concept acum aproape uitat.
Ma tot intreb , daca ar fi acum cazul, as putea sa ma rup? Ce as face? Sincer, sper ca ce trebuie....
http://valea-teleajenului.ro/obiective-turistice/cerasu/ruinele-cetatii-tabla-butii/
Si asta mai este pe acolo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Nu stiam!!! Trebuie sa fie foarte frumos. Sanatate sa avem,si daca ne e scris,vom ajunge si in partile alea. Vointa exista,daca va mai fi si putinata...
    Drumetii frumoase !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Rux

Es ,poate aveti timp sa mergeti si pe Valea Doftanei ,la primavara . Dupa mine este mult mai frumoasa decit a Prahovei .
Ce ma bucur ca pui pozele astea ..

einsteinitza

Rux, am facut valea Doftanei, e altfel, dar tare frumoasa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Hehehe,asta stiam (eram sigura ) dar lipseste   "dovada " =)) =))poze ,poze

anasstasia

Quote from: einsteinitza on January 20, 2012, 09:08:15 AM
Ma bucur ca ati citit, incepusem sa ma intreb daca mai sunt oameni iubitori de tara prin forumul asta, in afara de vreo doi.
Gabi, Anastassia, oricand sunteti binevenite, va duc acolo eu, merg oricand ca imi place.
Zona are o istorie grea si, dupa mine, e un exemplu de cum ar trebui sa simtim patriotismul, in oricecolt de lume suntem. Curat, simplu, fara audienta, doar pentru sufletul celor care si-au lasat copii, familie , si au plecat, cu ghete grele si haine aspre de postav, sa apere ce...tara..un concept acum aproape uitat.
Ma tot intreb , daca ar fi acum cazul, as putea sa ma rup? Ce as face? Sincer, sper ca ce trebuie....
http://valea-teleajenului.ro/obiective-turistice/cerasu/ruinele-cetatii-tabla-butii/
Si asta mai este pe acolo.

Nu pot accesa link-ul.

gabriela jalba

Eu l-am deschis usor!!!!
  Acum realizez,ca partea tarii de la Carpati la Dunare,n-o prea cunosc. Am fost in mult prea putine locuri in partea aia.
Poate or fi vremuri mai bune,si-oi veni si eu pe meleagurile alea.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=