Suspiciune Yucca

Started by TheNextLevel, February 09, 2012, 04:36:04 PM

Previous topic - Next topic

TheNextLevel

Acum cateva luni m-am mutat, si in noua casa am gasit mai multe plante, dintre care 3 care cred ca sunt o specie de dracaena. Erau intr-o stare cam proasta, dar in timp si-au mai revenit, sa spunem. Am luat una dintre ele in camera mea, si celelalte doua le-am lasat in curte, toate 3 fiind in ghivece. Au crescut destul de mult de cand le-am gasit, si cum nu cunosc deloc plantele, am observat ca varfurile frunzelor sunt cam uscate, din cate am citit, din cauza umiditatii prea scazute din camera, dar, unele frunze sunt parca taiate, iar majoritatea frunzelor de la mijloc sunt lasate in jos. Datorita lipsei mele de experienta in domeniul plantelor, nu pot spune daca planta este bolnava sau este normala.

Orice fel de ajutor este bine primit, chiar daca deduceti ca planta nu este bolnava. Mi-ar fi de folos sugestii despre cum sa am grija de ea, cata apa sa-i pun, etc. De asemenea, este adevarat ca plantei ii ajunge umbra, adica nu are neaparat nevoie de contactul direct cu soarele?

Multumesc anticipat!

Acestea sunt cateva poze cu planta din camera mea:








http://i41.tinypic.com/3135c0p.jpg
http://i41.tinypic.com/v3lq9e.jpg

Si cu cele de afara:

http://i41.tinypic.com/eb3skz.jpg
http://i39.tinypic.com/2091q2s.jpg
http://i42.tinypic.com/8yui2q.jpg
http://i39.tinypic.com/f1h3br.jpg
:yrk

flordel

Nu are nimeni?
Eu nu am plante din astea, nu pot sa-l ajut pe Nextlevel...

BoboROM



este suspiciune de Yucca. Nu trebuie sa aiba lumina directa pe frunze. Ar trebui expozitie nord-estica.

anasstasia


TheNextLevel

Dap, e Yucca. Am dat si un google pe langa imaginea de la anastasia, si toate seamana perfect cu a mea.

Expozitie nord-estica? Adica?

einsteinitza

Da, Yucca e, fara soare prea mult direct, udari rare, lasa pamantul sa se usuce bine de tot intre udari.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Citeste topicul http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=268.0  Plantele "de afara" si acum sint tot acolo (afara ) ????
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Planta este de interior pentru climatul nostru, dar vara poate sa stea si afara in ghiveci, de aceea sunt pozele de afara puse de TheNextLevel.

Arata bine si i-ar prii o camera un pic mai racoroasa si bine luminata, dar nu direct in soare ca este posibil sa-i arda frunzele.

einsteinitza

Da, dar zice ca e planta din camera lui/ei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Yucca ta, TNL (n-am rabdare sa scriu pseudonick-ul intreg  ;D) pare sa fie sanatoasa!  Pana si faptul ca frunzele de la baza se lasa in jos, iar cele dinspre varf stau "batoase" demonstreaza asta, fiindca asa se comporta, in mod normnal, yucca.
Petele si "rupturile" de pe frunze pot fi urmarile ploilor care s-au abatut asupra ei cat a stat afara.
Varfurile maronii ale frunzelor arata ca aerul din camera este uscat. Pentru a preveni acest fenomen, pulverizeaza apa pe frunze , o dat pe saptamana.
Acum, iarna, poti s-o tii in apropierea geamului,  intr-un spatiu mai racoros. Daca nu are loc racoros, macar sa nu stea langa calorifer si sa n-o uzi prea mult. Pui  apa putina cand pamantul este uscat,  turnand  cu grija pe marginea ghiveciului, evitand sa ajunga apa direct pe tulpina plantei ( o poate inmuia).
Abia am aflat ca o yucca matura (planta mare) poate ierna si la caldura, dar isi cam pierde din frunze in acest caz  :o
Acum stiu de ce a "chelit" yucca mea mare  :(

Vara, Yucca se scoate afara fiindca ii place aerul proaspat! 

TheNextLevel

Multumesc enorm, tuturor, pentru tot ajutorul!

Eu pana acum o udam odata la 2 zile, turnandu-i apa 'in cap' xD Ma gandeam ca-i place sa faca si o baie cand este udata, nestiind de pericolul putrezirii radacinei/inmuierii tulpinei, si ziua chiar o mutam prin casa dupa razele soarelui, crezand ca orice planta iubeste contactul direct cu soarele :D

De asemenea, mai am o problema cu ea.. Eu am 3 pisici, care, considera tulpina plantei loc de ascutit gherutele. Deobicei yucca sta afara pe balcon, dar in diferite circumstante(cum ar fi frigul, vantul puternic, etc.) o iau in casa, unde este 'atacata' de pisici. Acum tulpina este foarte zgariata, si nestiind ce sa fac am pus niste pamant umed pe toata partea zgariata si am infasurat-o cu niste material. Aveti alte sugestii? :/

Cheers!

penelopa

Da, as avea eu o sugestie  :)... educa-ti pisicile! =))

einsteinitza

Pune bete de frigarui in ghicveci, sa nu mai ajunga pisicile la tulpina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Aoleo Pene, educi orice mai repede decit o pisica. Daca ele vor sa faca intr-un fel, pai asa vor face.
Ideea cu betele de frigarui este buna, adica daca le vei impiedica sa ajunga ai sanse de reusita, cu educatia....eu zic pas. Am 2 motani si nu reusesc sa-i conving de nimic. Tot ce vor ei vor face. E adevarat ca daca vor sa mi se urce in cap, ii las  =)) =)) =))

TheNextLevel

Eh, vad ca pansamentul a fost de-ajuns. Nu s-au mai luat de planta. Acum sa vad ce fac cand il dau jos. Cred ca o sa ascult de voi si am sa pun planta pe o noptiera :D (betele sunt prea riscante: pisicile mentionate mai devreme sunt foarte, foarte jucause:))  )

Cat despre pisici si comportamentul lor, toti spun ca-s pisicile lor, ca bla, ca ble, dar defapt ele sunt doar niste prieteni care stau la noi acasa pentru ca le place, si sunt pregatite sa plece in orice moment :D, deci educarea lor e similara cu incearcarea de a-ti educa prietenii fara sa vorbesti. :)) Si inca, ador pisicile si randamentul lor, si, intr-adevar anasstasia, nu e ca fac ce vor, ci te fac pe tine sa le lasi sa faca ce vor :))


Deci, cam atat cu Yucca! O sa revin cu alte specii :D Multumesc de ajutor!

einsteinitza

Eu ti-am spus din experienta, asa salvez plantele mici de curiozitatea lor.
Am 11, asa ca pot spune ca am ceva experienta ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

11 yuca sau 11 pisici??  =)) =)) =)) =))
Stiu,stiu, 11 pisici. Respectele mele.  +rsp

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Doar 11?
In general pisicilor le plac anumite plante
Cipyrusl,dracenele si yucca le folosesc ca salata

anasstasia

Mai, sa stiti ca motanii mei care sint maaaaaaaaaare devoratori de tot ce-i verde, nu se apropie de yuca. Cred ca nu le plac marginile lor taioase. In schimb au mincat: dracaena, feriga, chiar si agava, difenbachia (desi este otravitoare). Toate plantele pe care le tin in apartament (mai putin yuca si ficusul), sint la mare inaltime iar ei nu au acces la ele. :o

TheNextLevel

Intradevar, pisicile sunt pretentioase la ce verdeata sa manance. Am citit un articol care spunea ca pisicile mananca iarba pentru ca le ajuta extrem de mult la digestie si le curata corpul. Oricum, din aproximativ 25 specii de plante care le am in casa, am vazut pisicile sa muste doar din doua. Si ce am mai observat ciudat la ele, e ca parca se mangaie de plante. Adica isi baga nasucul intre frunze, se invart in jurul lor si chestii de genul. Cumva, ele simt ca fiecare planta e practic o persoana, ca e o forma de inteligenta pe care noi poate nu o intelegem inca. Dar oricum de aici intram in alte subiecte, asa ca ma opresc. :D

Cum e sa ai 11 pisici, anasstasia? Eu initial am avut doar 2, dar la un moment dat motanul a disparut de acasa, si am ramas doar cu una, care dupa ce a nascut de cateva ori, inainte sa-i fac operatia, si ultima oara am ramas cu 2 pui care nu am reusit sa-i dau nimanui, asa ca le-am tinut pe toate trei pana in prezent :D Situatia a fost si un pic mai complicata, ca pisica si-a ascuns puii chiar dupa ce a nascut, undeva in podul unei case lipita de a mea, si i-am auzit doar dupa cam o luna jumatate cand culmea, probabil mama nu mai putea hrani toti 4 pui deja destul de maricei, si in ziua aia gatisem niste peste, care, din cauza mirosului au facut toti puii sa inceapa sa miaune. Atunci in urmatoarele 2 zile pisica a coborat 3, dar ultimul ramasese blocat pe acoperisul casei mele, si mama nu stiu de ce nu putea sa-l coboare. Era foarte frig si ploua afara, si a trebuit sa ma urc pe acoperis cu greutate, ca era foarte alunecos, si in fine, pana la urma pisica care ramasese afara am tratat-o putin mai special o vreme ca ne temeam sa nu raceasca, timp in care ne-am atasat de ea incat ne decisesem deja sa nu o mai dam. Apoi, nu am mai reusit sa dam decat 2. :D Imi imaginez ca ai destule povesti despre pisicile tale.



gabriela jalba

Mai,eu iubesc mitele de numa-numa,dar nu fac ce vor ele. Imi stiu de frica,si nu le bat. Chiar nu-mi fac pozne si nici nu se leaga de plante. In general,is cam muta in casa,sau le dezmierd,dar de ma supara si am ridicat tonul,in secunda doi au disparut.
  Iar ne-am gasit a vorbi de animalute prin alte parti decoit la topicul lor  +ham +ham +ham
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

TNL, eu am 11 nu Anastassia =)) =))
Bantuie un val de zapaceala de ceva vreme pe aici, si eu am patit-o =))
E bine, pisicile sunt curate, fiecare are alta personalitate. Toate au o istorie, au fost salvate din cate un necaz si ma bucur ca sunt bine toate.
Pisicile mananca iarba fiindca le face sa vomeze, de aceea se zice ca le curata organismul. Ele se ling mereu si isi curata blana, si inghit par, care in stomac se aduna ca o pasla. Mancna iarba si dau afara bila de par.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro