Iarna si privelistea ei inedita

Started by trandafira, February 13, 2012, 06:35:45 PM

Previous topic - Next topic

trandafira

Iarna ne ofera  imagini inedite, precum copaci cu crengile incarcate de...ciori   sau secvente din filmul lui A Hitchcock - Pasarile-
Stiti de ce acele pasari atacau oamenii? Mancasera o specie de algă toxică ce provoacă pierderea simţului de orientare şi amnezie!!!
Aceste pasari insa, cauta hrana. Stau pe crengi si asteapta... apoi , una din ele vede sau simte ceva la orizont, da repede un semnal doar de ele cunoscut si inteles si atunci toate isi iau zborul spre acel loc. De cateva zile vad aceasta migrare a ciorilor, zboara jos, parca s-ar lovi de ferestre, semn ca vremea va fi tot rece. Cand zboara sus, timpul se face cald, am observat zborul lor de-a lungul multor ani si inaltimea la  care zboara a devenit certitudine pentru a prevedea starea vremii.

einsteinitza

Multe pasari s-au retras spre sate, spre localitati, fiindca probabil nu au ce manca. Am vazut stoluri de pasari pe care nu le-am mai vazut pana acum.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Padurea de brad, semeata sub zapada.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai



flordel

Es, frumoasa poza, dar unde-i facuta?
Pene, asa e si la mine in gradina, sper sa fac maine poze. ;)

einsteinitza

In Predeal, ca am marturisiy ca am fost la ski ;) ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Deci te-ai dat si tu huta! ;D
Era tot asa multa zapada ca in Buc?
Au mai amenajat alea 2 partii, Cocosu si Clabucet? In Poiana le-au mai latit.

einsteinitza

Vineri a fost ger puternic si viscol, nu mare, dar te ardea, am schiat cu cagula, dar nu-mi plce.
Sambata a fost soare, partia mai inghetase peste noapte, dar a fost bine.
Ce era frumos era ca Predealul era gol, absolut gol. Si partia la fel, aproape nu era nimeni.
Noi am fost la niste prieteni-doar grupul nostru mai anima lucruile ;D ;D Cred ca toate codurile aste bagasera spaima in schiori.
Duminica la pranz nu era nimeni pe DN1 :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ce bine, auzi sa fie partiile goale!
Uite aici, sus la Postavarul.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai


anasstasia


trandafira

 
Trandafirii cumparati care au dat muguri deja, asteapta sa se topeasca zapada pentru a fi plantati. Pana la topirea zapezii .... vor inflori !

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

A trecut aproape un an de cand am deschis acest subiect..... Ce repede trece timpul!


einsteinitza

Si ce frumos evolueaza gradina!
Abia asa iti dai seama cate s-au intamplat, cat de mult  au crescut.......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro