Insecte benefice

Started by einsteinitza, June 26, 2010, 02:00:12 PM

Previous topic - Next topic

claude

Si mie-mi plac coloratele astea, de mult le tot vad tot cate doua, imperecheate, la mine sunt multe, se vede treaba ca le prieste...dar cand am vazul milionul ala de mici puisori rosii ca margelutele mi s-a facut parul maciuca nestiind exact ce hram poarta  :D 

Nici eu nu stiu foarte bine pasarile, in afara de cle comune care mai apar pe langa case...dar insectele, acolo sunt varza rau  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

damienov

Ce stiu eu ca e bine sa ai in gradina:
buburuze:sunt carnivore mici si rele.nenorocesc afidele
urechelnite(nu exagerat de multe):mananca ouale de melci
libelulele:mananca si ele afide
si daca ar fi dupa mine mi-as umple curtea de calugarite:cele mai maiestoase insecte de la noi din tara(din punctul meu de vedere)
asta am gasit-o acum 2 veri in curte:

einsteinitza

Superba, gratioasa, si cand ii misca putin capul intr-oart, parca comunica cu tine!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

damienov

foarte interesant la calugarite:capacitea lor de a deveni invizibile.
un "puiut":

o calugarita toamna tarziu:

einsteinitza

Simpatice poze, habar nu am avut de chestia cu mimetismul!  Ce bine ca le ai in gradina, am vazut si eu una la mine acum cativa ani, din pacate o singura data.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Dane  ,reusite   pozele tale .
Am cam avut  din toate insectele astea prin gradina .  Nici eu nu stiam ca calugaritele astea au  asa capacitati .
Vara asta am avut si un mic sarpe in gradina  :(,care nu stiu de unde a aparut) dar  stiu efectul lasat in urma lui :  m-am zdrobit  muncind sa nu mai fie pic de buruiana ...asta  ca sa-l pot zari daca mai apare. ;D

P.S. Esti intre examene banuiesc ...

damienov

mai am biofizica miercuri si sunt liber ca sarpele printre buruieni dupa ;D

Rux


einsteinitza

Bafta, sa iti iasa cum iti doresti!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

Quote from: damienov on January 28, 2013, 12:50:18 PM
Ce stiu eu ca e bine sa ai in gradina:
buburuze:sunt carnivore mici si rele.nenorocesc afidele
urechelnite(nu exagerat de multe):mananca ouale de melci
libelulele:mananca si ele afide
si daca ar fi dupa mine mi-as umple curtea de calugarite:cele mai maiestoase insecte de la noi din tara(din punctul meu de vedere)
asta am gasit-o acum 2 veri in curte:


ai toate sansele sa le confunzi cu lacustele !!!!??

einsteinitza

Nu prea cred, sunt mai mari, au alta pozitie, , gatul lung si capul triunghiular sunt foarte vizibile, distincte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Au apărut prin grădina puzderie de insecta, unele din ele semănând cu astea
http://www.bentler.us/eastern-washington/animals/insects/wasps/braconid-wasp.jpg
E o bucurie, sunt excelente distrugătoare de omizi! Cam sadice, e drept, dar utile! Injectează ouăle direct in corpul omizilor care după un timp mor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Chiar am vazut anul asta ca sunt multe ca cea din postatrea ta. Oare vor fi si omizi ?ca sa aiba pe cine injecta ..
Sper ca nu

einsteinitza

Sunt si omizi cu siguranta, ca nu au pierit! Bine ca ai apărătorii, asta e important.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro