Leandrul

Started by myky, April 04, 2007, 10:32:37 AM

Previous topic - Next topic

myky

hai, io prima pe lista, ca m-am saturat sa vin la spartul targului.

Myrela

Fetelor, aveti de asteptat cel putin un an, abia este la prima floare, prins de anul trecut, dar voi incerca la sursa, sa vad ce pot face pentru voi.
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Johana

Si eu as vrea Myrela...please!!!!!....cand se poate. :)

myky

si ce daca, asteptam :D

lala

La cate suntem "sursa"trebuie s-o ciopartesti!!!! :D :D   Avem rabdare,dar vreeeeeeem!

penelopa

Eu m-am amăgit cu un leandru roşu  :(
L-am  cumpărat în primăvară sub formă de butaş înrădăcinat,  cu floare roşie pe ambalaj dar, ia uitaţi-vă ce a produs

[attachment deleted by admin]

penelopa

O altă nedumerire la nerium:
Am luat unul mare, înflorit ... ceva "somon" ( ;D)  care,  pe lângă flori,  face nişte ... "păstăi".
Ce-or fi ?

[attachment deleted by admin]

penelopa

... şi asta-i floarea lui:

[attachment deleted by admin]

sicamin

Pene ,eu cred ca sant seminte in pastaie. Am si eu la leandru rosu o pastaie de aceia ca la leandrul tau. Astept sa se coaca ,sa vad ce iese.

gabi_gabriella

Pene, in pastai sunt semintele , care sunt asemanatoare cu cele de papadie . Lasas pastaia pana se deschide singura , atunci semintele sunt coapte .
Si eu am la cativa leandrii, dar nu stiu daca vor ajunge sa se coaca .

penelopa

Mă gândeam eu că  e fructul lui dar, eram contrariată că, din  6 leandri câti am doar ăsta a făcut păstăi  :o

gabi_gabriella

Mie pana anul asta nu mi-a facut niciunul pastai , iar anul asta 3 au pastai .

myky

penule, a inflorit rozaliul de la tine, a inflorit de mult saracu, acum mai are una pe trecute, n-am avut timp sa-l trag in poza :-*

penelopa

Însemnă că are legărură cu vârsta plantei.
Ai mei au 1 -2 ani iar ăsta l-am cumpărat destul de mare  (nu-mi dau seama cam cât ar avea  ..... ca ani  ;))

penelopa

Myky, spune-mi numai dacă floarea a fost o combinaţie de roz cu alb că, ştii, mai aveam 2 pui  la fel, din care unul aşa a înflorit. Mă gândeam  că a fost o neînţelegere la mine fiindcă ştiu că planta mamă era roz intens... aproape roşu  :o

Nicol Caloian

Pene, in mod sigur in pastaie sunt seminte. Din acelea am adus eu din turcia, dar gabi mi-a spus ca n-au germinat. Probabil nu le-am cules cand trebuia.

myky

hai ca l-am pozat



[attachment deleted by admin]

doina

Sunt foarte frumosi leandrii vostri , pacat ca nu-i putem mirosi  ;D   Am plantat acum 2 saptamani niste butasi de leandru alb , i-am pus direct in substrat cu pet in cap. Nu i-am aerisit pentru ca nu este etans capacul. Astazi am umblat la ei si am scos un butac din substrat , deja are puncte albe la primul nod , deci sunt pe drumul cel cun in doua saptamani pot sa-i trimit la curte la mama mea  :D

cara

intreb iara:

mai fetelor, s-o prins vreun lastar din aia furati de mine din grecia?  ::)

mamaruta

Hai sa va spun ce patesc eu cu lastarii de leandrii ciorditi de mine de pe toate cararile Greciei, sau primiti de la prietene:
Ca de obicei, nici macar nu ma mai mir, pun toti lastarii la gramada la prins (doar in apa). Cei care fac radacini (nu toti, ca nu-s mama ranitilor) trec, fiecare, intr-un ghiveci. Si astept vara...sa vad culori...si uite asa astept eu: o vara, doua, pana infloresc si descopar si eu culorile. Acum am o noutate: unul alb, dublu, miroase tare frumos, e o incantare - astept aparatul foto,care face ture prin oras, sa il imortalizez. Sper ca in cateva zile sa infloreasca si alt leandru, care, again, tot noutate este...si inca mai am vreo 3 leandrii care nu infloresc si pace!dar ma si potolesc!
Bree, tot mi-au ramas 2 leandrii roz, de care ma impiedic prin balcon. Nu ii mai vand, ii donez.. nu ii vrea nimeni?
Pene, am o surpriza pentru tine....dar doar la Buc. o sa o vezi, cand voi ajunge...sper, sambata sau duminica. Ai nevoie de ceva ajutoare, prin curte? Voluntar...zau!

Nicol Caloian

Quote from: Mada on September 09, 2008, 11:15:11 PM
...........
Pene, am o surpriza pentru tine....dar doar la Buc. o sa o vezi, cand voi ajunge...sper, sambata sau duminica. Ai nevoie de ceva ajutoare, prin curte? Voluntar...zau!

Vii la Bucuresti Mada? Poate ne vedem sa-ti dau si dafinul.

mamaruta

Va anunt din timp si facem intalnire mare! :D

myky

binenteles ca ajungi in bucuresti numai cand am eu alte treburi de facut

liana

Quote from: cara on September 09, 2008, 09:21:02 PM
intreb iara:

mai fetelor, s-o prins vreun lastar din aia furati de mine din grecia?  ::)
Cara,  la mine s-a prins, a crescut , a facut si boboci dar de vreo doua saptamani sunt neschimbati, probabil nu are putere sa infloreasca :-*

cara

aleluia!
deci macar un lastar s-a prins!  ;D
ai idee ce culoare e? nu erau infloriti, am rupt din mai multe locuri, habar n-am ce culori...