Banca de seminte V

Started by einsteinitza, January 08, 2015, 04:29:33 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

In vchea traditie a forumului declar deschisa banca de seminte V.
Desi forumul e mai putin populat, sper sa vi se para tentant. Eu cel putin am avut mereu surpriza desfacerii pachetului.
Ma bucura mult faptul ca am primit si de la userul Bunicutz o oferta de a contribui gratuit cu o selectie de seminte de legume de la el, atent alese.
Deci primim ceva plicuri si de acolo.
Propun data limita 1 martie, ce ziceti?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu


gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Un gest frumos!
Am comandat de la Bunicutz o erie de seminte-deh mania veveritei +ham - la care trebuiau sa se adauge plicurile cu seminte pentru Banca.
Am primit un mesaj in care Bunicutz ma ruga sa amanam putin comanda, fiindca gerul se poate sa influenteze capacitatea de germinare a semintelor, si sa imi trimita coletul dupa ce trece valul mare de ger. Mi s-a parut foarte onorabila chestia asta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Şi cred că mare dreptate are. Şi pe mine m-a sfătuit - ciudat! - tocmai funcţionara de la poştă să mai aştept sau să fac colet bine izolat, să nu sufere seminţele în timpul transportului.    +ham

trandafira

Nu va suparati ca nu stiu, ce este bana de seminte? O banita de seminte?

Radu

Quote from: trandafira on January 10, 2015, 08:54:07 PM
Nu va suparati ca nu stiu, ce este bana de seminte? O banita de seminte?

:D :D :D :D :D
Speeling mistake.
Banca de seminţe.
O chestie minunată, schimb de seminţe prin poştă, draga noastră Corina adună toată căpiţa de plicuri de semincioare şi le redistribuie participanţilor (şi nu numai, sper). Anul ăsta eu trimit lufa şi măcriş.... cam asta am văzut eu că lipseşte. Mai pun eu acolo şi surprize.... nu zic ce. ;;)
Aştept şi eu, precum copilul în pragul Crăciunului, pacheţelul cu cadouri.
Anul trecut am umplut grădina, de la banca de seminţe, cu ardei iuţi - de la Bunicutz - . Nu vă spun ce buni sunt muraţi, mai ales ciupetinho (nu ştiu dacă aşa se scrie, oricum aşa se citeşte - adică iuţi ca naiba - ), cu o aromă extraordinară. Nu mai spun de Peter Pepper sau de M-me Janette.... sau de dovlecei.
Sunt cam incoerent, am stat toată ziua la afumat-tura a doua-, dar ideeea e, cred, clară: fiecare trimite ce are şi primeşte altceva. Unii se bucură.  ;;)

Ca mic rezultat, eu o să rog pe Bunicutz să-mi dea voie să fac o comandă.... de seminţe de ardei iuţi. Sunt incredibili, ardeii lui. O să fac o poz(n)ă cu borcanele de ardei iuţi muraţi. El a făcut atât de mult pentru noi.... ar trebui să facem şi noi niţică propagandă.

On topic: coletul meu pleacă marţi, atunci am drum la poştă şi e deja destul de cald. Rău de tot îmi pare că nu reuşesc să fac să înrădăcineze trandafifirii de dulceaţă pentru Rux.

claude

Daaaa...anul trecut nu am participat ca nici nu prea stransesem seminte (nici anul asta nu prea am strans mare lucru  :P) si oricum ma simteam depasita de cantitatea de seminte pe care o aveam deja in stoc! Anul acesta...am chiar mai multe seminte in stoc de semanat, dar nu ma pot abtine  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Am inteles, multumesc.
Ieri am invatat un cuvant nou: PAIS ( paish). Am reusit sa fac rost de o caruta din acest component fundamental pentru realizarea unei rasadnite pentru ca tot ieri am cumparat seminte de varza timpurie.Spanacul a rasarit deja in sera.

einsteinitza

Ce e pais?


Radu, ma bucur ca te prinzi in joc,sunt deja cativa participanti care mi-au cerut adresa, asa ca se misca treaba! Multumesc tuturor celor care mi-au scris. Va rog , cand trimiteti, sa mentionati daca vreti si seminte de legume sau numai de flori, si daca vreti si legume mai exotice, fiindca am si din astea ( usturoi romanesc de funie, castraveti galbeni Lemon, fasole la metru,  ceapa chinezeasca, etc.)

Trandafira, ma bucur ca ai observat greseala si sper ca l-ai rugat pe Felix sa o corecteze,  pacat sa apara greseli! ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira


trandafira

Quote from: einsteinitza on January 11, 2015, 09:57:19 AM


Trandafira, ma bucur ca ai observat greseala si sper ca l-ai rugat pe Felix sa o corecteze,  pacat sa apara greseli! ;)

Nu m-am prins la timp ca e o greseala. Nici n-as mai  fi intrebat! Pe urma m-am dumirit, cand am vazut ca si din celelalte postari ale tale lipsesc litere.
PS nu mai spera, roaga-l tu pe Felix!

einsteinitza

L-am rugat bineintels, and am vazut ca nu se schimba nimic. Oricum, stiam sigur ca pareri sunt multe, e mai complicat sa se faca ceva constructiv.
Greseala e a mea si forumul e al nostru...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Am o propunere vizavi de trimiterile pentru banca de seminte. Si anume sa fie trimis plicul ca si colet, e mai mic riscul sa se piarda. In plus, sa punem in plic cate 3 lei ca Es sa trimita tot colet!

LE Es, sa nu ma-njuri ca trebuie sa scrii buletine de expeditie  :D
A, sa nu uit...eu vreau legume, dar la exotice te rog sa ma sari cu chestiile prea exotice si, mai ales, amare!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Quote from: trandafira on January 11, 2015, 11:59:59 AM
PAIS = paie +balega de cal si vita.
Iata aici explicatie elaborata :
http://www.cumsafaciogradina.com/2013/11/cum-se-face-platforma-de-gunoi-cald.html

Aia bate campii in articol, cum naiba sa faci mormanul din decembrie? Pai la o rasadnita de dimensiuni normale pentru rasaduri pentru gradina familiala nu-ti trebuie un morman mai mare de L-2 m, l-1 m, I- 80 cm. Ori, daca il asezi din decembrie, in martie gasesti mormanul rece! Eu fac patul de balegar cu cateva zile inainte de semanat! Asez gramada, pun si pamantul deasupra si pun peste pamant o folie. Cand folia a facut condens, patul germinativ e gata! Atentie, patul de balegar trebuie sa aiba suficienta umiditate ca sa inceapa fermentarea, daca e prea uscat  nu se declanseaza procesul
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Si eu stiam ca pentru pat cald se uda foarte bine....... Si apoi cand incepe fermetatia, o zi doua,  pui rama de geam!  Si chestia aia cu balega de vaca cu lucerna e generatoare de boli! Daca lucerna e bolnava! Daca nu...oricum vad ca se cam incurca in date si termene..
dexonline.ro:8080/definitie/Pais
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Da, trebuie sa aiba umiditate, dar iar atentie, nu va apucati sa imbaiati balegarul pana da apa pe dinafara, ca nici asa nu e bine  :D

A, si mai abereaza articolul cu o chestie, cica toate legumele se seamana iarna, ianuarie, februarie, pana cel tarziu la jumatatea lui martie! Eu in rasadnita pe pat de balegar nu seman niciodata mai devreme de 10 martie! Poate in zonele mai calde merge semanat la sfarsit de februarie, dar in ianuarie trebuie sa fii diliu sa semeni! Sa fim seriosi, e AFARA!  Eventual semeni in casa
Si inca ceva...vrea musai balegar de cal...mno bine, da' potcoavele de la cai nu le vrea?  =))  Si doar paie de grau...Pfoai, aia are greieri multi in cap! De citeam articolul asta fara sa fi vazut vreodata cum se face, poate credeam ce spune si nu aveam in veci rasadnita, asa ca vai de bietii oraseni proaspat pricopsiti cu o bucatica de gradina, ca o sa stea sa se scarpine-n cap si o sa li se para mormanul ala de balegar mai ceva ca o problema de fizica cuantica  :D  Eu folosesc gunoi de grajd produs de vaci si nu, nu fermenteaza greu, cum se spune in articol! Auzi, 45 de zile ca sa se incalzeasca...iar ma apuc de scris epistole la bloggeri care se afla in treaba sa bata campii  ::)

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, e diliu, pune pamantul direct pe balegar, fara trat despartitor-folie, etc, de aia s-au imbolnavit ardeii! Pai balegarul ala are seminte cat incape! Ce de balarii ies! Daca citesti in comentarii chiar se plang unii ca nu s-a incalzit- se pierduse caldura din decembrie in ianuarie! Le recomanda sa faca gauri sa toarne apa calda si apoi sa puna repede rama ca sa pastreze caldura! Pai cu apa calda nu e pat cald de balegar!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :D
Sa stii ca nici eu nu pun folie peste balegar, ca mi-a fost teama ca folia se va comporta ca izolator cumva si-mi va reduce caldura in sol,  dar, ca sa evit buruienile am preferat sa pun pamant din sac, pamant universal, ala are si nutrientii necesari pentru perioada de crestere a rasadurlui si nici buruieni n-am avut, poate 2-3 fire de ceva mai obraznic  ;D  Si nu s-a imbolnavit nici o planta de la balegar, asta cred ca e un mit, ma gandesc ca prin cresterea temperaturii in balegar acesta e oarecum sterilizat  :-\ Nu sustin ca am dreptate, dar dupa 3 ani de facut rasadnita in felul acesta nu am avut nici o problema. >Poate a fost norocul incepatorului, poate chiar nu e problema! Eu, de altfel, nu am avut pana acum probleme nici cu rasadul facut in casa, multa lume se plange de caderea rasadurilor dar mie nu mi s-a intamplat pana acum, sper sa nu cobesc   :D    Cine stie ce tampenie a facut de i s-au imbolnavit rasadurile  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Penelopa

Eu nu pot participa la banca de seminte, ca n-am strans seminte de la plantele mele. Dar as vrea sa fac o comanda la Bunicutz si, poate, imi spuneti voi cum sa-l contactez. Multumesc!

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Lara, daca vrei, oricum se strang mule semine si Bunicutz trimite plicuri cu e toate gratuit. Nu e o problema sa iti trimit fara sa trimiti tu nimic. Ai facut tu destule "donatii" la membrii forumului. Deci, scrie ce vrei intr-un mesaj si adresa!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Penelopa


einsteinitza

N-ai de ce. Este de unde, si asa sunt enorm de multe cele care se strang. Sa iti mearga bine!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro