Clivia

Started by penelopa, August 29, 2007, 04:07:51 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Băi, Geodezia, vezi că mă duc la Discuţii diverse să-ţi pun şi io o întrebare, că nu vreau să îmbârlig topicurile. ;)

geodezia

OK .Sa  vad daca ma descurc cu navigarea da zi-mi la care ca vazui ca si la divesre sunt multe mai bina da-mi pm

Ionela

La Cafeterie e topicul Discutii diverse ;)

Cand a inflorit Agave la botanica din Iasi, a facut o tulpina florifera de nu stiu cati metri, de au scos acoperisul serei! Am uitat la cate zeci de ani infloreste ??? ??? ??? 

PS Tare asta cu doua baragladini :D :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Sunt unele de infloresc la 50 de ani si altele la 100 depinde de rasa sunt fudule rau
Ale mele nu au decit 4 ani ca am luat puiutu ,a mosului avea vreo 10 ca era mare intr-un buduroi de 50 kg .Ca de-aia nu am luat-o eu ca statea prietena aprope de mos .Eu din alt oras si nu aveam cum sa o transport da m-am multumit si cu puiutu .Ehe am dat tircolae si pe la primarie la tg jiu ca le aveau si ei de vreo 15 ani mari frumoase le pastrau la sere la apele romane da nu m-am putut lipi ca puiuti de acolo faceau picioroange repede la alti .La inceput a fost greu ca nu stiam ca trebuie repaus de udat asa mare si dai si dai cu furtunul pina ma vazut eu ca vrea sa dea coltul si nu am mai udat-o si nici vasul nu trebuie schimbat des ca nu mai face pui si nu dezvolta frunze frumoase dezvolta radacini in detrimentul frunzelor .E naspa .
Baragladine, eu si prietena ca suntem mari multe iti dai seama cind ne-a vazut mosul ala cu 2 haidamace eu 130 ailata si ea 100 ca cred ca ar fi vrut sa dea agava numai cind ne-a vazut asa mari ce o fi zis mosu ma bat astea 2 de ma snopesc .Da noi asa suntem pasnice iubitoare de flori nu de bataie

Ionela

 :D :D :D :D   Tare de tot!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vivi23ro


geodezia

Super vivi  faina rau culoarea

Ionela

Superbe flori!  Cum ai facut fotografia, Vivi?? :o :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vivi23ro

cum adica cum? e afara in aer liber, si din cauza soarelui prea puternic aici a iesit crema

Ionela

Nu stiu de ce imi da senzatia de intuneric :D :D 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vivi23ro

e umbra poate.. daca sta ea in soare iese alta culoare

paraschivvvv

Geodezia clivia ta este mai deosebita la floare decat clasicele portocalii;am vazut ca in interiorul florii sunt niste stiatiuni pe care celelalte clivii nu le au.Super!Si citrina lui Vivi23 este super;sa va traiasca si sa infloreasca cat mai mult

geodezia

Da are asa ceva asta cred ca a stat mult pina sa infloresca si pe urma ce a zis hai sa iti arat eu ce pot .Acum a trecut am lasat floarea si a facut capsule si ma intreb daca pot sa recoltez seminte de la ea sa o las sa faca seminte .Am mai incercat la amarillis da nu s-a uscat bine capsula .Incercari am mai facut cu gladiolele cu puisorii aia mici care apar pe linga bulbi toamna i-am prepus acum al 2 lea an si sunt multi multi rasariti prin vase .Va dati seama citi bulbi de gladiole o sa am peste 2 ani si o sa-mi infloricioseasca?Asa si cu clivia incerc sa vad daca imi reuseste chestia cu uscatul capsulei


penelopa

G-g, ai mai multe plante intr-un ghiveci  +hypno sau, mi se pare mie ... de ciuda  ;D

paraschivvvv

Gabi  mi-ai dat o idee,mai multe clivii in jardiniera-castig de spatiu.Dezavantaj-necesar jardiniera mare si adanca caci la dezvoltare?Dar am sa incerc cu puii ce imi vor mai ramane de la cele 4 clivii.

geodezia

D-l Paraschiv ce culori aveti de clivia ?

emilia68

Foarte frumoasa-i clivia ta, Gabriella, sa te bucuri de ea :-bd :-bd

doina

Sa-ti traiasca Gabriella , e suparba  +rsp

GetaV

Geo dar cati ani astepti pana infloresc puii tai de gladiole +dns ,iar culorile  :-bdcine stie cum s-a facut polenizarea +hug

gabi_gabriella

Multumesc  :-*
Pene, ai vazut bine, sunt 4 fire in ghiveci, mama care a facut 3 pui si acum toata trupa are flori

doinabacau

 Sunt superbe toate,sa va traiasca! La mine nici clivia nu infloreste,dar nici nu se prea dezvolta,cred ca o ud prea putin!

vivi23ro

eu nu ud putin , dar ud rar, dar si cind ud... torn, pina acum nu mi a putrezit nici una

geodezia

Draga Geta V a foste de experiment cine o mai face c a mine ca mine sa pateasca . asa ca nu va invat sa puneti rasadnita proprie la galdiole ca va albeste barba pina vedeti cxe si cum obtineti din puisori . dar esperimentul vorba lui Es este esperiment

paraschivvvv

Geodezia am 2 portocalii clasice mature si 2 galben citrina  mature si toate patru au pui