CONCURS - VIOLETE de la frunze la plante

Started by Erwin, November 18, 2007, 10:18:09 PM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Pai a fost propunerea cu frunze de violete. Daca vreti si frunze de gloxi, trebuie (cred) deschis un topic separat. Nu de alta dar e ca si cum ai judeca un cal si un magar dupa aceleasi criterii.

Nicol Caloian

Asa cum am spus si la concursul de gloxi, o sa tin evidenta inscrierilor. Am si deschis lista cu primii inscrisi.

Shalymar

Am sa intru si la violete, tot cu trei substraturi diferite de cultura, sa vad care merge mai bine la mine nu de alta! :-*

vciupa


Fleurf

  Fiindaca azi am primit mai multe frunze de violete ma inscriu si eu la concurs.

Nicol Caloian

Va amintesc ca astazi la ora 24 se incheie lista inscrierilor iar maine, trebuie sa postati poze cu plantarea frunzelor cu care intrati in concurs!



simona72

ma inscriu si eu ,dar astept pe fiul meu sa imi pozeze frunzele cu care sa ma inscriu .cate frunze?

Myrela

http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

simona72

eu am facut poze la frunze dar nu stiu sa le arat.ajutati-ma

Fleurf

 Iata si pozele cu frunzele mele: 2 primite ieri de la Nicol si o variegata de la Ana Maria.
Am folosit turba+nisip la toate  dar le voi pune in locuri diferite. Deci: "cu toata viteza inainte!"
Succes tuturor!

[attachment deleted by admin]

Shalymar

Gata si la mine ,am pus o poza dar nu stiu s-o fac mica, eu am folosit substrat pentru hidrocultura, un gel care absoarbe apa si o elimina treptat impreuna cu substantele hranitoare!
http://shalymar.sunphoto.ro/violete_africane/TMGGTYKXMNXHQIJUJGC

simona72

 nu ma ajuta si pe mine cineva sa le arat si eu

[attachment deleted by admin]

simona72

se pare ca am reusit.... sunt frunze de violete ma's soire
double black chery
lele marie
bucheye colosal
si cu asta va doresc sa aveti cat mai multe violete frumoase

liana

Am facut si eu poze la frunzele de violeta

[attachment deleted by admin]

miha

Am plantat si eu doua frunze...si asta si ca o experienta pentru mine...una de la o chimera si una de la o violeta obisnuita...sa vad care face mai repede pui...am zis ca daca tot e experienta...macar sa invat ceva din asta...care e mai harnica... :P
Plantele mama :  

si frunzele:

Am folosit pamant de flori, perlit si putin nisip...

vciupa

Postez si eu frunzele mele puse astazi in apa:

Shalymar

Ale mele nu sunt asa de renumite:am o frunza de la o chimera sharon la care vreau sa vad ce sport obtin si una obisnuita lila cealalta e tot o chimera dar lianne se numeste tot pentru sport am pus-o la inradacinat!Azi dimineata le-am pus si eticheta cu data de plantare!

simona72

chimerele se inmultesc prin petiol,asta ca sa iasa tot ca planta mama ,daca o inmultesti prin frunza iese o amestecatura

miha

Stiu...si eu am pus o chimera la inmultit...tocmai pentru ca imi place si amestecatura ce iese din ea...si mai ales ptr. ca e  surpriza...ce infloreste... ;)

simona72

ai dreptate.se poate sa iasa o floare albastra si o floare alba....ceva unic

gabriela iuliana

Buna tuturor si mult succes,deoarece nu detin aparat foto propriu ma facut pozele ieri si azi mi le-a adus doamna care mi le-a facut pe cd,asa ca nu le-am putut posta mai devreme ,sper sa nu fie nici o problema,si asa vad ca sunt ultima sper sa nu fiu si la frunze ultima  ;).Deci sa incep cu inceputul,am 2 frunze de violete de la soacra mea ;D,le-am pus doar in perlit ,am vazut si eu pe undeva acest lucru si am spus sa incerc ;),in pet:



Le-am pus si petul in cap si cu dopul taiat pe jumatate dar am uitat sa le fac poze >:(,incerc cit mai curind sa le fac si sa le postez;recipientul l-am pus intre geamurile de la birou unde am soare numai dimineata.cam atit deocamdata. :) :-*

lyana

Ieri 19 mai am plantat dupa regulile concursului 5 frunzulite de violete de 3 culori -roz, alb si mov, dar nu am putut posta din cauza netului care nu a functionat dupa amiaza, asadar voi posta acum si sper sa nu dau gres cu ele , mai ales ca nu sunt asa de priceputa ca la gloxinii sau begonii ... doresc tuturor concurentilor mult succes!!!

[attachment deleted by admin]

Nicol Caloian