Catina

Started by liana, January 14, 2008, 07:18:58 PM

Previous topic - Next topic

trandafira

Cum sa rodeasca singura daca-i dioica?  ::)      Precis e catina pomul ala?  ???
[/quote]

Iata ce am aflat despre catina:
Catina alba este o specie unisexuat dioica, avand plante deopotriva femele si barbatesti. Plantele barbatesti sunt mai viguroase decat cele femele, au ramuri anuale mai lungi, mai groase si de culoare inchisa, precum si mugurii mai mari. Florile barbatesti sunt grupate in conuri scurte de culoare bruna, si se afla pe ramurile anuale. Florile femele sunt grupate cate 10-12 intr-un racem foarte scurt.
Fructele sunt drupe false, mici, de forma variabila, de la ovoida la globuloasa, chiar turtita. Culoarea lor predominanta este portocalie, cu treceri spre galben

Catina se prezinta ca un arbust inalt de 1,5 - 3,5 m, cu numerosi tepi puternici. In functie de conditiile de clima si sol, ea creste diferit, si anume ca tufa joasa taratoare in zonele aride si pe soluri sarace, sau sub forma arborescenta de 8-10 m inaltime pe soluri fertile. Catina alba intra pe rod in anul 3 de la plantare si are o durata de productie de 18-20 de ani

claude

Pai da, faptul ca e dioica inseamna ca e nevoie atat de planta femela cat si de planta mascul pentru a se efectua polenizarea si ca planta femela sa produca fructe. Exista alte plante de catina prin apropiere,in afara gradinii tale?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Mie mi-ar placea o astfel de Catina si fara fructe!!!  :) Sub forma de copac este deosebita prin frunzele ei argintii. ;)

yorasta

nu stiu ce zici u acolo claude dar prin TM pe unde am vazut tufe de catina toate aveau fructe ori ca erau mai multe ori ca era singura am chiar la vreo 3 blocuri de mine o tufa de catina cu fructe si alta nu mai exista prin zona ca ii mai culeg seara cand nu e lume fructele pt. pasarile mele  ;D

claude

In cazul asta chiar nu stiu ce sa zic, logica spune ca nu se poate dar eu stiu  ??? ??? Poate ne lamurim cumva  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Yorasta, ai vazut catina cu frute ca lumea nu pozeaza catina fara fructe ;D
Dar am sa ma duc pe deal in weekend, daca nu ninge, sa vad daa sunt si tufe fara fructe.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

yorasta

pai daca mergi pe deal nu merge pe langa seminte sa mai pui si o tufa de catina cu radacina? mai dau o bere

yorasta

upsss ai zis fara bere  ;D un citro , un cico , un pepsi o cola un suculete ceva  ;D

einsteinitza

Nu prea am vazut tufe mici dar daca vad, si tu imi aduci aminte, in  primavara iti trimit.
Ma uit in weekend mai atent, sa ved e-i cu catina asta si cu barbatii ei.
Desi probabil trebuie sa schimb bicicleta cu sania, s-a dus sezonul plimbarilor frumoase cu bicicleta. :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

yorasta

daca ai husky e buna si sania  :D

Rux

Es ,ce te-a oprit sa mergi mai departe cu ideea ta ?

einsteinitza

Faptul ca nu stau inca acolo, iar cu ideea am ramas, doar am amanat-o.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

După ani de staruință :

gabriela jalba

Ai la Podu Olt ? Puna anul trecut mergeam toamna la Vio la Vaslui si culegeam. Acum nu ne mai ajungem cu banii si cumpar din piata cite 4kg si pun la congelator si in fiecare zi,cite o mina buna.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

costieanuconstantin

da , avem 3 soiuri : 2 dioici si unul autofertil !!!

gabriela jalba

Ala autfertil m-ar interesa. Nu ai pui ??? Cumpar !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

costieanuconstantin

din butasi ,va pot oferi gratis ,nu drajoneaza ,ceilalti drajoneaza !!!

gabriela jalba

Cind spui tu,si cum spui asa procedez cu ei. Sigur ca vreau!!!
+rsp +rsp +rsp +hug +hug +hug
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

costieanuconstantin

acum sunte acasa la 40 km de gradina.
tinem legatura !!!

gabriela jalba

Stiu. Crd ttusi ca primavara se face treaba asta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=