azalee din butasi

Started by liana, February 04, 2008, 09:51:23 PM

Previous topic - Next topic

liana

Astazi am pus la prins direct in pamant, cu pet in cap , sase butasi de azalee. La fel am facut si in martie , anul trecut  cand din patru butasi sau prins doi. Au facut cateva frunzulite noi sub pet dar dupa ce le-am luat petul s-au ofilit si apoi s-au uscat. O vreme am fost suparata  :'(pe aceasta frumoasa floare dar acum mi-a trecut si am decis sa incerc din nou. Cred ca stiu unde am gresit anul trecut... probabil trebuia sa le acomodez treptat pe micile plantute. Am sa va tin la curent cu evolutia lor. Daca stiti mai multe despre inmultirea acestei plante va rog sa-mi spuneti si mie.

gabriela jalba

asa se inmulteste;am incercat si eu anul trecut,dar l-am omorit(butasul prins) dupa ce i-am luat din cap.Cred ca ,la fel ca si tine,nu l-am acomodat treptat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

liana

va anunt ca din cei  sase butasi de azalee mai traiesc doar doi. :'( Sunt curioasa cat or sa reziste ???

gabriela iuliana

Buna ,am vazut acest topic si am inceput si eu un experiment,sper sa fie unul reusit.Pe 19.03 am pimit doi butasi azalee(multumesc opiadc :-*),citeva zile i-am tinut in apa si pe masura ce am citit pe forum cam de ce conditi au nevoie,i-am pus in pamint si cu pet in cap,necitind inca i-am tinut cam la temperatura mare,dar pe urma i-am dat intr-un loc mai racoros,le-am schimbat petul ca era cam mic,si am vazut ca le-au dat frunzulite noi ,unele vechi se cam uscase si le-am rupt,asa ca acum eu spun ca arata bine.Ma gindeam sa le mai las un pic si pe urma sa le fac cite o baura in pet chiar deasupra ,doua si asa mai departe ca sa le invat treptat cu mediul exterior ,sa nu patesc la fel ca liana. O sa va tin la curent cu volutia lor. :)

gabriela jalba

Cind am facut eu un asa experiment,abia dupa 6 luni am vazut radacinutele(in pastila de turba)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela iuliana

Eu nu indraznesc sa umblu la ei sa vad daca au radacini,insa de vreo trei zile le-am facut prima gaura in pet sus,sa vad cum le merge acum, :)nu stiu exact cum sa procedez nu vreau sa-i pierd :(.