Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

Erwin

De la Magnolia le-am luat. 6,9 lei bucata. Am pus poza corecta! :-P
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Nu era subliniat. Era scris normal :)), fara bold, fara subliniere :-P
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Well, se numeste "curatenie" :-P
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

Erwin,  daca tot faci curatenie, fa-o ca o femeie nu ca un barbat:  nu lasa ........ firimituri. Curata  "Gloxinia" asta de tot balastul dar ......... anunta-ne si pe noi ............... sa nu murim proaste !

Erwin

Lasa k faramiturile sunt bune... pt pasarici. :-P Sau se spune pasarele?
Si apropos pene pe tine sunt suparat... ca ai uitat ce mi-ai promis.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

 :D  Vezi ca se supara nenea Base pe tine !

floare mica

Quote from: ozimandias on November 21, 2007, 01:23:28 PM
Quote from: Erwin on November 21, 2007, 12:39:34 PM
Am pus poza corecta! :-P

Daca mesajele noastre au fost sterse, sublinierea ta nu are obiect  ;)
Erwin, ozimandias are dreptate, chiar daca ai pus poza corecta nu trebuia sa stergi mesajele noastre!
deoarece nu exista continuitate in discutie!  ::)

floare mica

Quote from: opiadc on November 21, 2007, 08:43:52 PM
           nu stiu cu ce-ai suparat doamnele, erwin, ca n-am fost pe faza;gsiti voi o solutie sa va impacati...sper ca nu e loc de suparari pe-aci... ;) :) :)

             eu vin cu o rugaminte: dai si mie o frunzulita de gloxinica, ultima, ca roz am? please? ca pana saptamana viitoare ce mai ajung prin cluj nu stiu daca mai gasesc?!
Erwin a postat link-uri cu gloxinicile pe care si le-a cumparat.
Din viteza a postat una din poze de doua ori indicind gloxinie de alta culoare.
Noi am sesizat si l-am facut atent. Atunci Erwin a sters mesajele noastre si a pus poza corecta.
Cine a citit si n-a fost pe faza nu a inteles nimic.  :)

penelopa

ERWIIIIN!
Iarta-ma,  dragul meu!
"Mea culpa". Am devenit cam nerabdatoare si citesc.... "pe sarite".
Vino la Posta plantelor .... sa-ti povestesc  ;)

Erwin

Am poze noi, si totodata am si album nou, pe sunphoto :)
http://erwin.sunphoto.ro/Gloxinii
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cristianabv

Buna, fetele!

Sunt si eu mai noua pe aici si voiam sa va intreb cate ceva.
Am plantat in primavara un bulb de gloxinie din care au rasarit doua plante. Au facut frunze mari si frumoase si doar vreo 2 flori. Au avut mai multi boboci, dar ceilalti s-au uscat inainte de a apuca sa se dezvolte. Stiti cumva care ar putea fi motivul? Precizez ca bulbul este plantat intr-un ghiveci destul de mic...poate asta sa fie motivul?
In al doilea rand, stiti cumva cum pot sa separ cele doua plantute, fara sa le afectez dezvoltarea la anul? Pot sa tai pur si simplu bulbul in doua? Dati-mi un sfat, va rog... tin foarte mult la plantutele mele (fac flori rosii cu marginea alba)
Erwin, sunt super florile tale! Ai vrea sa facem schimb de frunzulite? Imi plac mult cele roz...

PS: habar n-am cum sa atasez poze cu florile mele..

Erwin

Daca ai plantat bulbul in primavara, in acest caz cred ca ar trebui sa lasi bulbul la repaus. Adica tai lastarii si nu mai uzi planta... Gloxiniile sunt plante care necesita repaus.
Sfatul meu este, asa cum am spus mai sus, sa lasi bulbul in repaus si eventual lastarii ce-i doi sa-i pui la inradacinat.
Cum atasezi poze?  Exista doua piosibilitati, fie iti faci un alabum pe sun site gen sunphoto.ro sau photobucket.com, fie atasezi direct poza aici pe forum. Sub "casuta" in care scrii mesajul ai +Additional Options... dai click, te duci la Attach: apezi butonul Browse din dreapta, selectezi poza din PC tau si dai Post.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cristianabv

Am inteles! Faza cu repausul am aplicat-o deja, au inceput sa se usuce frunzele. Ma gandeam sa separ plantele la primavara si nu prea stiam cum.

Multumesc mult pentru indicatii, Erwin, dar din pacate tot nu pot sa atasez...se pare ca poza mea este prea mare. Am sa incerc cealalta varianta.

Erwin

La primavara nu-i sigur ca o sa iasa tot 2 plante din bulb :-P

(daca poza e prea mare nu o poti atasa, trebuie sa o micsorezi)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

dorinas

QuotePot sa tai pur si simplu bulbul in doua?
Da, la primavara cand repui bulbul in vegetatie poti sa-l tai iar taietura s-o pudrezi cu praf de carbune pentru dezinfectie.Exista insa riscul sa pierzi planta daca o uzi prea tare, poate putrezi asa ca cel mai simplu ar fi sa-ti pui funze in apa sa faca radacina si apoi le plantezi in pamant sau toamna cand le trimiti la culcare le tai tulpinile si le pui in pamant, mentii substratul umed si asa o sa ai plante noi in primavara.

cristianabv

Multumesc mult, Dorinas, pt sfaturi!
Incerc sa pun si frunze in apa, iar in legatura cu bulbul am sa vad la primavara cum se prezinta. Ma gandesc ca, din moment ce am plantat o data bulbul si n-a putrezit, imi iese si a doua oara...am sa vad eu..
oricum, nu stiam ca trebuie sa pun praf de carbune, e bine de stiut :,)

Erwin

praful de carbune e dezinfectant :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Au mai inflorit 2 gloxinii:


Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Myrela

erwin,gloxiniile tale nu fac nani?
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Erwin

Gloxiniile astea sunt cele luate de la Magnolia. Sunt puiuti... Deci nu le las in repaus.
Cele care au fost inflorite in vara sunt deja in repaus de ceva vreme.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Myrela

ok,iar ma plimb cu ghivecelele in brate ,scot la lumina tot ce nu are bulb mare.asta e idea,nu?
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Erwin

Myrela, fii mai explicita. te-ai apucat de cautat in fiecare ghiveci ca sa vezi ce marime au bulbii?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

O tai la 2 cm deasupra ghiveciului si n-o mai uzi, dupa o vreme se va desprinde frumos tija de pe bulb.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Myrela

Quote from: Erwin on December 01, 2007, 05:18:47 PM
Myrela, fii mai explicita. te-ai apucat de cautat in fiecare ghiveci ca sa vezi ce marime au bulbii?
la inceputul verii,gloxiniile au inceput sa faca o ''scoarta'' maro pe frunze si tulpini.Am luat pui si frunze neafectate pt inradacinat si toate le-am stropit fin si zilnic cu topsin.CE MI S A PRINS au acum bulb cam cat o aluna.de 1 luna le-am taiat si dus in camara si acum inmuguresc .vegeteaza in continuare,cred,ce ar trebui sa fac?
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Erwin

Sa le scoti... la lumina :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro