citrice

Started by emilizzaa, March 20, 2008, 07:37:31 PM

Previous topic - Next topic

ati

Si sa nu uitam ca a mea este doar o perte din copacel ca este compus din 3 parti adica o parte adica un altoi o creanga mare lamai una portocala  si una mandarina  ;)
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

simonaelena

Myky, daca ai de acum 3 ani, ar trebui ca mirosul sa nu mai fie asa puternic. Ia-ti o masca  :D si verifica  ;)

myky

Quote from: simonaelena on January 18, 2010, 08:38:41 AM
Myky, daca ai de acum 3 ani, ar trebui ca mirosul sa nu mai fie asa puternic. Ia-ti o masca  :D si verifica  ;)



crezi, ca a avut capac.
o sa fac asta la primavara. :D

flordel

Mandarinul meu care astepta sa fie relocat in casa.

gentiana

L-ai cumparat asa sau a facut flori si fructe la tine?


flordel

Are 2 ani, era mic (ca toate plantele mele) cand l-am luat. A inflorit toata vara. Cica este Feng Shui bun sa ai citrice inflorite si/sau cu fructe. Mie mi-a placut cum arata.

gentiana

Arata superb
Te-am intrebat pt ca am facut cadou cuiva acum 1-2 un copacel de asta si a decedat dupa 1 an(adica cand si-a pierdut fructele cu care fusese cumparat)
M-ai niste prieteni si cunostiinte care si-au luat diverse citrice si i-au pierdut rapid
Daca la tine rezista de 2 ani e ceva
Inteleg ca-s fructe facute de cand e la tine
Eu am doar un lamai batran,care se pare ca a pierdut altoiul
Eu l-am primit batran,il am de prin 90-91,daca nu si mai inainte(cred ca are vreo 30 de ani)
N-a inflorit niciodata de cand il am eu,iarna se umple de paduchi San -Jose
Mi-a rupt carca de cate ori l-am carat pe scarti pana la etajul 2+
Vara insa miroase superb,mai ales dupa ce ii fac dus cu furtunul(asa ca ma sacrific)

flordel

Da, la mine a facut toate acele fructe (flori). I-a mers bine de cand l-am luat. L-am mutat intr-un ghiveci mai mare asta primavara.

gentiana

Cu ingrasaminte pt citrice?

flordel

Am luat si ingrasaminte pentru citrice, dar eu nu prea tin cont, in sensul ca atunci cand umblu cu un ingrasamant pun la toate din ala...

gentiana

Aha
Ia sa-i pun si eu domnului lamai ceva ingrasaminte
Chiar daca e nealtoit sau a pierdut altoiul.........ar trebui macar flori sa faca nu?

GetaV


astazi am observat lamaiul plin de testosi ,cu ce-l tratez ;D

myosotis

Cu manuta   :D . Curata-i si stropeste cu zeama de tutun.

GetaV

Si nu raman pe tulpini? Oricum am rupt fructele si l-am tuns zero,apoi am sters cu spirt crengile goale .La fel am procedat si cu plumeriile care stateau aproapesi aveau si ele

penelopa

Lămâiul meu a fost prins afară de zilele alea cu  - 5 grade. Ştiam că-i place temperatura mai scăzută dar, de data asta, cred că am exagerat. :( Vârfurile au fost afectate şi fructele mai mici, înnegrindu-se. :( Le-am eliminat şi am adus pomişorul în casă ..... la rece. :)

ati

Pene  draga sa stii cai cam place figul la citrice eventual cand mai lasi afara asa sai pui un fel de sac de acela  veche sipoti tine pana la -7 grade eu odata am ancercat dar ziua era +14 grade deci rezista el daca nu tine mult si este cat de cat protejat ,apropo chiar ieri am gasit asa ceva la practiker
gentiana tu de ce nu zici  ca ai asemenea animal mare prin casa  :Dtrebuie neaparat altoit na daca vrei si ai cine sa o faca eu an vara ca cam atunci se face altoirea eu promit ca ati voi trimite ce sa altoiesti an ea daca o mai ai exac ca si la mine
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

penelopa

Ştiam, Ati, că le place frigul citricelor şi pe asta am mizat când nu m-am grăbit să le aduc în casă. Dar la noi au fost vreo 3 zile cu temperaturi negative
(noaptea) şi le-a afectat. Acum ,în casă, şi-au revenit şi arată bine.

doinabacau

   Vecina care locuieste deasupra noastra a renovat apartamentul si praful a patruns si la noi,asa ca ieri am facut cate un dus caldut,majoritatii plantelor din casa.Din balcon am adus doar lamaiul,fiindca mi s-a parut mai prafuit.Am insistat destul de mult si abia cand  l-am asezat sa se zvante am observat ca e plin de boboci,unii mai mari,altii abia aparuti. L-am  udat  mai binisor si l-am lasat asta noapte in casa,dar imi inchipui ca tot in balcon trebuie sa-l duc. Cred ca-i place acolo,nu cred sa fie probleme cu florile  mult asteptate si o sa-i fac polenizare artificiala,cu un bat de chibrit,infasurat in vata. Va rog sa va spuneti parerea, poate nu gandesc bine,va multumesc!

sicamin

Esti o fericita Doina  +apl ,Vei avea lamai ! Al meu nu are de gand inca.Acum l-am pedepsit si nu il mai ud ,poate da boboci si la el ,ca ar cam fi timpul .

penelopa

La vară voi mânca şi eu 2 lămâi cu îngrăşământ pentru citrice din pomul meu, fiindcă am mai mâncat vreo 5 şi n-am păţit nimic. ;D

doinabacau

  Eu nu i-am pus ingrasamant,doar mranita,si nici apa ,decat foarte putina,chiar arata deshidratat,parca.Nu am indraznit sa-l scot in balcon,mi-am zis ca are''picioare" ude,sa nu -l deranjeze.Am alungat murraya  din locul privilegiat de la geamul insorit si am pus lamaiul.
  Multumesc,Sica,iti doresc bafta cu al tau!
  Penelopa,toti consumam citrice ingrasate artificial,nu cred ca se pune problema cine a pus ingrasamantul! Am citit cred,ca fructele fara luciu si mai putin dezvoltate sunt bio. Felicitari ca ai obtinut fructe si bafta multa,pe viitor!

einsteinitza

Fructele mai putin lucioase nu au atata substanta de protectie pe ele.Toate citricele se dau cu un fel de lac pentru prevenirea deshidratarii la transport.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau


Dan Hibiscus

Pana la urma un lamai e o mare bucurie , sa poti sa iei iarna o lamaie si sa ti faci ori un ceai cu lamaie ori sa pui miere de albine cu lamai

penelopa

Dar tufele alea  de citrice  mici şi galbene de prin magazinele de specialitate, ce citrice sunt?  ;D