TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

ionut

Mada eu am un singur loc de munca... aici :D si am o gradina asa de mareeee ca n am timp si pt alte gradini...

larisa

Foarte bine spus Ionut ,ai o gradina si un....Mushuroi,,,,si o multime de prieteni

einsteinitza

Ionut,s-a produs o confuzie,era si numele unei persoane care s-a purtat urat cu  multa lume si de aici confuzsia,mai ales ca a fost si gluma lui Schnuppe cu banarea.
Oricum,veseliti-va cu trandafiri
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

miha

Quote from: einsteinitza on August 28, 2008, 09:09:51 PM
Oricum,veseliti-va cu trandafiri

Mersi Es...stau si ii admir...si nu ma mai satur de ei... ;) :-*

ozimandias

Quote from: ionut on August 28, 2008, 08:36:54 PM
Es nu stiu despre ce Cornelie vorbesti,eu ma refeream la soiul meu de trandafir al carui nume am vrut sa l aflu de la tine

:D :D :D

Schnuppe

De ce v-ati oprit ? Certati-va in continuare , dar mai serios ... nu asa putin !

Mie imi place cind sint discutii in contradictoriu intre doi oameni care chiar stiu ce spun , afli o gramada de lucruri interesante !

Asa ca va rog ... certati-va din nou ... macar putin !

lala

Dragilor,schimbarea aduce progres!In musuroi e liniste,discutiile sunt constructive si nu inteleg de ce  iubitorii de plante si flori s-ar certa! ??? ???

Ella

Quote from: Schnuppe on August 29, 2008, 01:16:23 PM
De ce v-ati oprit ? Certati-va in continuare , dar mai serios ... nu asa putin !

Mie imi place cind sint discutii in contradictoriu intre doi oameni care chiar stiu ce spun , afli o gramada de lucruri interesante !

Asa ca va rog ... certati-va din nou ... macar putin !

De asta i-am felicitat, au discutat in contradictoriu fara a se certa, asta spune ceva despre ce fel de oameni avem printre noi. ;)

Schnuppe

Quote from: lala on August 29, 2008, 04:33:52 PM
Dragilor,schimbarea aduce progres!In musuroi e liniste,discutiile sunt constructive si nu inteleg de ce  iubitorii de plante si flori s-ar certa! ??? ???

\\

A fost o gluma , am uitat sa o anunt !

stefana

off-topic: si praslea al meu spune uneori cate o chestie de noi, adultii, ramanem blocati. Si apoi anunta nonsalant: a fost o gluma  ;D. Nu toti au acelasi simt al umorului  8).
on-topic: interesante informatii despre trandafiri. Dar eu o sa raman sa ii admir in gradinile voastre. In portiunea de teren din fata blocului am pus si eu doi. Numai ca n-am analizat bine treaba si nu prea s-au dezvoltat cum trebuie: nu au soare direct decat o juma de ora pe zi. In rest sunt umbriti de frunzisul des al unor pomi :(.

lala

Da, eu mi-am dat seama ca e gluma,dar m-am referit la alte forumuri. ;D ;DEu sunt  balanta  si urasc certurile si violenta,refuz sa ma cert,ma retrag imediat cand e vorba de cearta!!deja sunt of topic..

lala

Stefana, trandafirii au nevoie de 5 ore de soare.

einsteinitza

Promit ca am sa ma atin daca am creat asemenea valuri.
Personal cred ca nu a fost decat exprimarea unor puncte de vedere,o sustinere,cu argumente,a unor idei serioase, ambele parti,de schimbare cu ceilalti a unor pareri nu de pe sant ci chiar de la oameni specializati,horticultori de meserie,carti de specialitate.Un asemenea schimb de opinii,chiar contradictorii,sunt dupa parerea mea cel mai bun mod de informare,de a scoate din fiecare o multime de informatii.
Nu e cearta,nu e discutie aprinsa,e doar un schimb de opinii bine argumentat.
Marii filozofi combateau ani si ani,fara cearta,pana ajungeau sa traga o concluzie limpede.Cititi Dialogurile lui Platon :)
Sper ca e si parerea lui Ionut si nu am avut impresia ca a crezut vreo secunda ca ne certam ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil



Doamne, Ionut, credeam ca-s singura care se trezeste noaptea sa priveasca florile (si pe cele din gradina), sa le ascult "respiratia", sa le invelesc cu dragostea mea, asa cum faceam cu copiii cand erau mici ...
Si eu iubesc foarte mult trandafirii, insa nu am suficienta lumina pentru ei. Cu toate astea, tot incerc si am reusit sa am cativa trandafiri infloriti, dar primavara si vara devreme. Dupa aceea, florile lor sunt mai putine si dureaza cateva zile. Cred ca ii chinuiesc si pe ei ...

ionut

ES,ce e val ca valul trece...drept sa ti spun eu nu am simtit nici un val,discutiile purtate aci exprimau doua puncte de vedere putin contradictorii,pana la urma cred ca toata lumea s a lamurit ca trandafirii se inmultesc prin seminte(pt creearea de soiuri noi)prin altoire,prin butasi ,prin marcotaj,din cate imi amintesc  esti de aceiasi parere asa ca cine a inteles ca ne certam este rugat sa si reconsidere parerea.. :D

ionut

Vernil,cineva spunea cred ca aici ca trandafirii au nevoie de 5 ore de soare pe zi,eu as spune ca trandafirii au nevoie de soare si de lumina toata ziua,ca se adapteaza si la mai putin soare asta e altceva,dar tufe zdravene cu flori intens colorate,cu lastari vigurosi care sa se coaca pana toamna numai la soare...
intelepciune este sa respiri
usor,si dupa lacrimi sa zambesti,
petalele ce cad din trandafiri
si nu s-aud cand mor sa le iubesti...
in privinta florilor eu sunt bolnav(categoric :D) cauta te rog in gradina ta un loc mai insorit si muta i acolo...

vernil

Exact asta am si facut, Ionut. Am o zona in care soarele de dimineata sta cam 3 ore, apoi, aceeasi zona este luminata mai greu la pranz (stejari), printre frunze ... iar dupa ora 4, este luminat foarte puternic . Singura mea problema este ca acolo am plantat si tuberoze, de care sunt indragostita datorita parfumului inegalabil.
Multumesc de sfaturi, astept cu interes si altele. Mai ales ca am inmultit foarte multi trandafiri, i-am plantat prin alte gradini, pline de soare. Cand ii vad infloriti, mis e umple sufletul de bucurie.

gabriela jalba

florile mele preferate sint tuberozele.....(mai "off!!!" de atit,nici ca se poate...)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

vreau sa intreb daca un trandafir precum cel din imagine e posibil sa am si eu in gradina. adica e compatibil cu zona mea de munte, e rezistent la boli, alea-alea...


multumesc

[attachment deleted by admin]

vernil

Eu zic ca este posibil. Am vazut tufe imense de trandafiri in zona Bran-Moeciu, asta inseamna ca in Sacele le va fi la fel de bine  ;D. Totul depinde de pamant, sa aibe soare suficient si stropit regulat, sa nu sufere de sete. Foarte important, trandafirii trebuie sapati periodic.

Am tuns toti trandafirii, stiind ca temperatura va fi destul de ridicata pana la sfarsitul lui octombrie. Anul trecut, la inceputul lui septembrie, am procedat la fel, am avut trandafiri sanatosi si infloriti. Nu cum mi-as dori eu, insa au avut flori in doua randuri.

einsteinitza

E un trandafir cu trunchi.Invelit frumos,rezista.La noi au fost -25 si sunt bine mersi.
Vernil,te-ai cam grabit cu tunsul.Daca va fi toamna lunga s-ar putea sa fi stimulat cresterea de noi lastari care vor ingheta fiind prea cruzi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

multumesc de respunsuri.
acum va rog mult spuneti-mi daca stiti cum il cheama, sau ce sa caut, despre ce sa intreb.
spun ca vreu un trandafir cu trunchi? ori cum?

sa nu radeti, ca plang!  :'(


;D

myky

printeaza poza si o prezinti la vanzator :D :D

Fleurf

 Chear asa se cheama Cara trandafir cu trunchi si in primavara avea si Rosafruct in oferta, dar se gasesc si la Metro, Bricostore etc cam 20-35 lei in functie de marime. Am avut si eu unul dar nu s-a prins >:(

gomez99

trandafir cu trunchi sau trandafir pomisor. ceea ce infloreste e altoit pe un trunchi de ceva. de regula altoiul e de trandafiri acoperitori, pentru ca cei tufa cresc viguros si pomisorul trebuie tuns cu abilitate ca sa nu arate ca o matura. am vazut unul absolut superb cu trandafiri curgatori (probabil un soi urcator?) arata ca o salcie din trandafiri. cel din poza cred ca are 6-7 ani, poate mai mult, dupa trunchi. la bekka [parca] au reclama de un trandafir pomisor tricolor. sint de fapt 3 tulpini de trandafiri  impletite si conduse cu sirme, ca bonsaii, ca sa capete o corana sferica cu 3 feluri de flori. foarte complicat de intretinut.
din cite stiu eu la rosafruct poti sa dai comanda si iti altoiesc ei din soiurile potrivite cam care iti place.
ginditi-va ce se poate face pe un sol bun cu putina indeminare: 5-6 tufe de trandafiri acoperitori, in jurul a 3 tufe de floribunda si in mijloc un pomisor! o piramida de trandafiri!
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999