Violete

Started by simona2, February 25, 2007, 05:19:45 PM

Previous topic - Next topic

myky

Daunatorii pe care ii prezinta plantele tale sunt destul de greu de eliminat cu produsele care se gasesc in comert. Trebuie sa ai rabdare si sa repeti tratamentul de mai multe ori, la interval de 7-10 zile. Cu solutia diluata de insecticid, pulverizeaza toate plantele, inclusiv cactusii, dar acestia si plantele cu frunze paroase trebuie pulverizate fin. Dupa pulverizare, cu un tampon inmuiat in solutie, incearca sa stergi frunzele si ramurile insistand in locurile unde sunt fixati paduchii, cu grija de a nu zgaria planta. Cu o pipeta, poti picura insecticidul usor si in tecile frunzelor, la incheieturile ramurilor, in frunzele mici, rulate.

Cauta la magazinele de specialitate urmatoarele insecticide: RELDAN, PYRINEX, CARBETOX, KARATHE, CONFIDOR, MOSPILAN.

cara

dragele mele, multumesc enorm! violeta era grena, uni. sper ca am descris bine culoarea. seamana cu una din culorile simonei, doar ca nu are alb pe margine! (da' daca nu aveti asa, si-mi dati eventual cu alb pe margini, ma scot zicandu-i ca s-o albit un pic de dorul ei!  :lol: )
sunt coplestita, de-a dreptul, de gestul vostru! really! multumesc mult!  :D

Aricica

Cara, eu am grena simplu care arata asa:

 
Daca tu crezi ca seamana, spune-mi si arunc cateva frunze spre tine.... sau daca vrei ti le pun eu la prins aici, si ti le trimit prinse.  :)

cara

da, asa era!
(oare de ce vorbesc deja la timpul trecut despre ea?  :roll:  sa fie o prevestire a faptului ca nu va supravietui?   :cry: )

pai cum crezi ca e mai sigur...

si eu ce-ti dau in schimb?

Aricica

Quote from: "cara"da, asa era!
(oare de ce vorbesc deja la timpul trecut despre ea?  :roll:  sa fie o prevestire a faptului ca nu va supravietui?   :cry: )

pai cum crezi ca e mai sigur...

si eu ce-ti dau in schimb?

Cara, atunci iti pun la prins 2 frunze si te anunt cand sunt gata de trimis... dar poti sa ma mai tragi si tu de maneca din cand in cand, sa ma uit la ele  :lol:
Nu e nevoie sa-mi dai nimic la schimb... am deja casa o jungla. Nu mai am loc sa arunc un ac.  :lol:

cara

Quote from: "Aricica"
Cara, atunci iti pun la prins 2 frunze si te anunt cand sunt gata de trimis... dar poti sa ma mai tragi si tu de maneca din cand in cand, sa ma uit la ele  :lol:
Nu e nevoie sa-mi dai nimic la schimb... am deja casa o jungla. Nu mai am loc sa arunc un ac.  :lol:


multumesc frumos!  :D



Quote from: "simona2"si eu pot sa-ti pun frunze la prins, dar a mea este un grena mai aprins .

par obraznica daca cer o frunza si culoarea ta?  :)
si eu ce pot sa fac pt tine?  :D

simona2

Iti pun si eu la prins din violeta mea . Nu trebuie sa-mi dai nimic . Ai timp sa te revansezi !!  :wink:

cara

Quote from: "simona2"Iti pun si eu la prins din violeta mea . Nu trebuie sa-mi dai nimic . Ai timp sa te revansezi !!  :wink:

numai sa nu-mi ceri un portocal cu fructe in marime naturala, daaaa? :lol:

tnx a lot!

simona2

Nu e rea ideea...fac la suc natural...mama , mama  :lol:

Aricica

fetele dragele, de cateva mesaje bune suntem off-topic rau... va mut la schimburi... sau va sterg ultimele mesaje :)  eu oricum mi-am notat ce am nevoie :)

cara

Quote from: "Aricica"fetele dragele, de cateva mesaje bune suntem off-topic rau... va mut la schimburi... sau va sterg ultimele mesaje :)  eu oricum mi-am notat ce am nevoie :)

sa nu exageram!  :D  nu meritam sa ne "dilesti" doar pt ca am deviat nitel de la violete!  :D ca oricum daca ma strofoc un pic si fac sapaturi, gasesc o legatura intre violete si portocali!
(ca in faza aia: ce legatura e intre cartita si vultur? ambele se tarasc pe sub pamant, cu exceptia vulturului!  :lol:  :lol:  :lol: )

simona2

Niciodata o violeta chimera ( ma refer la cele cu dingi , cum este a ta ) nu o sa iasa la fel . Nu-si transmit aceleasi caractere , din pacate .

simona2

Nici asta nu-si transmite carcterele , oricat am incerca noi .

simona2

Infloresec foarte diferit dar niciodata nu o sa obtii 2 plante identice .

simona2

Daca iti place atat de mult , te sfatuiesc sa o cumperi ! Poti incerca sa obtii alte violete din frunze in afara de cele cu dungi .

simona2

Eventual , poti sa-i ceri un pui de la planta mama si atunci esti sigura de culoare .

turturica

da, eu m-am prins acum cativa ani de treaba asta, o sa-mi fac timp sa pun violeta mama si pe "puiul ei",
dar pozele le voi fura din alta parte, sa zicem (si) de la Simona, ca eu nu am aparat foto !


cam asa arata mama , doar ca are in loc de ciclam, violet !


iar puiul  are mai putine fruze, adica  6 ...

[attachment deleted by admin]

simona2

E delicata . Sa-ti traiasca si sa te bucure cu flori mult timp de acum inainte

Aricica

e superba myky. Asa micuta si a inflorit deja.:) Sa te bucuri de ea! ... Poate la vara cand mai creste arunci si-n mine cu o frunza ceva  :wink:  :) .

simona2

Turturica , as vrea si eu din violeta ta . Se poate ?

simona2

Daca ai pui asa de dat iti pot oferi un pui de vio albstru cret .

simona2

Sa va mai arat doua violete frumoase :  

Aricica

Quote from: "myky"aricica, am o frunza care s-a rupt din gresala cand am plantat-o si este pusa in apa asa ca, e a ta, da asta iese ca mama ei sau patim la fel ca cele de care am scris mai sus[/url]
Multumesc frumos myky.
Intr-adevar, violetele chimere inmultite prin frunze nu pastreaza caracterul plantei mama, dar la acestea stiu ca nu sunt probleme.
Sunt doar violete bicolore nu chimere (cu distributie bicolora radiala).

turturica

Se poate, Simona, dar numai frunza as putea, nu si pui, ca nu are!
Ma intreb cum o arata nepoata...

simona2

Fetelor , priviti ce mi-a inflorit
Unde ati disparut ?!