Kalanchoe

Started by gabriela jalba, February 27, 2007, 02:35:38 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Din ce am citit eu se pare ca Kalanchoe are nevoie de ore multe de intuneric ca sa infloreasca. Eu am de 3 ani si in fiecare an in ianuarie-februarie m-au incantat cu o multime de flori. Anul aceste am inmultit pentru prima data, prin lastari. Dupa ce lastarii au facut radacina i-am pus in ghivece si timp de 2-3 saptamani am acoperit mereu ghivecele. Le lasam lumina doar cateva ore pe zi. Apoi i-am scos afara. Toata vara au fost cu flori. Una mai are si acum. In schimb plantele mama, care au avut flori in iarna peste vara nu au facut nici o floare. Sper ca vor avea la iarna.

sicamin

Iti multumesc Vernil. Ma bucur si pentru "bonus" ca tot nu aveam. Am avut una(craciunita) dar am tinut-o la gradina pe o masuta si au ciugulit-o vrabiile de a ramas doar betele.Acum am dus ghiveciul in pivnita, unde este loc destul si lumina suficienta ,in speranta ca poate mai da ceva lastari.
Voi astepta pachetul.

vernil

Sica, am pus pachetul ieri, ai ca bonus 3 frunze de violete deosebite. Sa le tii la caldura, in 2 saptamani vor avea radacini (erau puse mai demult la inradacinat) si sper ca la primavara sa-mi spui daca iti plac culorile lor (alb cu pete bleu, alb cu pete roz)

sicamin

Vernil  :-* :-* :-* si multumesc, abia astept sa primesc pachetul.

Codruta


gabriela jalba

e foarte interesanta cu frunzutele ei argintii,si cu floricelele mov....Sa-ti traiasca si sa faca flori multe si sa nu faca boli!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Multumesc Gabi.
Pana acum am avut noroc cu Kalanchoe dar aveam doar din cele cu frunze verzi. Am si inmultit o gramada cu succes dar pe unii din pui i-am terminat cand i-am scos in gradina. Nu stiu de ce la unii le-a placut (cei pusi cu ghiveci direct in pamant si apoi, in timp aproape acoperiti de dalii) iar la cei pusi cu ghiveciul pe un suport nu le-a mers bine deloc.
Voi incerca sa-l tratez si pe acesta la fel ca pe ceilalti si sper ca e la fel de rezistent. Boli, doamne iti multam nu i-a atacat inca si trebuie sa vedeti cum arata 2 plante, cele batrane; sunt mari, le lipsesc o multime de frunze si totusi fac lastari noi si chiar flori. Pe una am adus-o in casa iar pe alta am lasat-o afara. Ambele fac inca flori. E drept ca sunt cam anemice dar sunt flori. Sunt curioasa cum va trece de iarna.

Codruta

Si eu am constatat ca, cel putin peste iarna, le place tare mult pe pervazul de la geam.

vernil

Sunt cateva plante carora le plac temperaturile mai scazute, chiar au nevoie de cateva ore zilnic de racoare pentru a inflori frumos. Ar trebui sa tinem seama de asta intotdeauna, atunci cand le asezam alaturi de altele iubitoare de caldura. Dintre plantele care iubesc racoarea amintesc:
- gardenia,  camelia,  kalanchoe,  cyclamen, muscate, azalee, fucsia

Completati voi cu altele, nu-mi mai amintesc

cristianabv

Buna fetelor!

Sunt si eu noua pe aici si imi face placere ca pot sa invat de la altii mai experimentati.
Am si eu cateva plantute si uneori am nevoie de sfaturi.  :P

Opiadc, de unde ai luat tu Kalanchoe roz ciclam?? N-am vazut nicaieri asa ceva. Cred ca e super...daca vei vrea sa dai puiuti..ma inscriu si eu!
Eu am doi rosii si doi galbeni simpli..cei rosii n-au inflorit niciodata, inca experimentez cu ei.  :P Am primit in primavara unul galben inflorit ca un glob, iar acum infloreste din nou. Din el am mai facut o plantuta si astept sa vad daca infloreste si ea. Le-am mutat de curand pe pervaz. Daca infloresc va arat.

vernil

Este un secret pentru kalanchoe ca sa infloreasca: doreste sa stea la intuneric minim 8 ore/zi, chiar mai mult. Drept pentru care, daca nu ii poti asigura asta, pentru o luna de zile acopera planta cu o punga neagra. Ai grija sa nu fie prea stramta punga, sa se aeriseasca bine, altfel face umezeala si nu-i place. Imediat face fainare si pierzi toate frunzele.

gabriela jalba

Vernil,crezi ca acum ar mai fi nevoie de punga in cqp ,cind e intuneric 12 din 24??
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cristianabv

Ce e drept, la mine in casa e cam intuneric in general..mai stau si la parter. Plantutele despre care vorbeam au stat pana de curand in sufragerie dar am mutat-o pe cea galbena la geam, in bucatarie, pt ca avea purici. Intre timp am scapat de purici si a inceput sa faca boboci - in bucatarie nu stam cu lumina aprinsa decat cateva minute seara - si asa le-am mutat pe toate din familia ei  :P. ma gandeam eu ca le place acolo mai mult.
oricum,  multumesc mult pentru sfaturi!!

Apropo de fainare..cum le tratati voi? am o banuiala ca una s-a imbolnavit..dar i-am rupt repede frunzele respective. sper sa fie de ajuns. In plus, nu le-am mai pus asa multa apa, nu vreau sa se imbolnaveasca.

Codruta

Plantutele mele de kalanchoe obtinute anul acesta in primavara din lastari au devenit adevarate "tufe" si ieri au inceput sa imboboceasca. Ce e ciudat? Imobobesc 2 care sunt in geam si altele doua, la fel de bine dezvoltate dar care stau pe o noptiera in camera (cam la 1 m de geam) nu fac inca nimic. Toate 4 le-am luat in acelsi timp din 2 plante una cu flori rosii si una cu flori portocalii dar nu mai stiu care din care sunt. Voi vedea cand infloresc Concluzia mea este ca la geam le place cel mai mult. Au nevoie de ore multe de intuneric dar si cand e lumina vor cat mai multa.

Primavara, dupa ce lastarii au facut radacina si i-am pus in pamant, timp de vre-o 2 saptamani i-am acoperit zilnic cu o folie neagra. Ii acopeream dupa-masa si ii dezveleam dimineata pe la 10-11. 4 din ei i-am lasat in casa (cei de care va spuneam inainte) iar 5 i-am dus in gradina. 3 i-am pus mai al soare, s-au inrosit frunzele si la un moment dat i-am aruncat. 2 au fost in gradina la umbra si ambii desi nu au prea crescut au inflorit peste vara.

vernil

Quote from: gabriela jalba on November 22, 2007, 08:46:02 PM
Vernil,crezi ca acum ar mai fi nevoie de punga in cqp ,cind e intuneric 12 din 24??
Chiar daca noaptea este mare, la mine nu este intuneric. Avem becuri pe strada care lumineaza foarte puternic, asa ca nu consider ca le tin la intuneric... Le pun punga in cap ... in fiecare seara ...

Fainarea trece rapid daca nu mai uzi asa de des, mai bine lasa-le sa rabde putin de sete, sunt suculente, retin apa in frunze, le tii un timp la rece, iar frunzele afectate rupe-le. Eu asa am procedat si si-au revenit rapid.


cristianabv

m-ai linistit putin, vernil! chiar asa am facut. astept rezultate..adica sa nu mai apara..  :P

cara

gabi, cam cand ma pot astepta sa infloreasca si la mine kalanchoe ce mi-ai dat?

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Da' tu crezi ca eu stiu ??? Dupa aspect,eu zic ca de acum incepe sa faca tija de floare...Numai una ti-am dat? Stii si ce culoare?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

rosie, mi-ai zis atunci ca e. :)

eu

I-ar trebuie putina racoare, udat nu prea des si o zi mai scurta.  ;)

cara

Quote from: EU on December 09, 2007, 09:49:04 AM
I-ar trebuie putina racoare, udat nu prea des si o zi mai scurta.  ;)

o tin la aprox 10 grade. si o ud rar, cand substratul de deasupra s-a uscat 1-2 cm. in ce priveste lungimea zilei da, nu i-am pus punga in cap ca sa i-o scurtez, gandind ca e iarna si oricum orele de lumina sunt mai putine...

gabriela jalba

Va inflori,Cara!!! Precis va inflori!!! Eu zic ca ramurica din stinga da semne de floare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

ok, va inflori. intrebarea e: dupa ce va inflori pot s-o aduc in casa? unde-s 23 de grade? ca in mansarda unde o tin acum n-o pot admira.
(hai sa zic ca ii pot gasi in casa un loc unde sa aiba cam 19 grade. e bine?

vernil

Cand incepe sa infloreasca o poti aduce in casa. Ii trebuie perioada de racoare si intuneric ca sa isi formeze floarea. Dupa ce infloreste - floarea poate sa reziste si 2 luni -  are nevoie de o perioada de pauza, cand o poti "arunca" undeva, apa rar, lumina putina. Ca si alte plante, trebuie sa treaca prin acest ciclu - racoare+lumina/intuneric, apoi inflorire, dupa car pauza cu racoare, cand se poate. Garantat va inflori mereu.

Cara, incerc sa te corup cu o kalanchoe alba ? Am la serviciu si creste ca nebuna, am tuns-o ca nu mai am loc de ea. Daca vrei, da-mi mesaj.

Nicol Caloian

Quote from: vernil on December 09, 2007, 11:44:57 AM
Cara, incerc sa te corup cu o kalanchoe alba ? Am la serviciu si creste ca nebuna, am tuns-o ca nu mai am loc de ea. Daca vrei, da-mi mesaj.
Ai un butas si pentru mine, Vernil?