Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

cara

Quote from: penelopa on April 20, 2007, 12:32:56 PM
...... si cand infloresc doar "aproape",  cum e?
Dar cand intra in perioada de repaus?
Mai bine,  persevereaza cu... violetele! Si cu "ciudateniile" tale!
Apropos:  pentru  colectia ta de ciudatenii contorsionate, ti-am pus la prins  3 bete de  euphorbia.....  nu stiu cum (le-a cules Gabriela din ghiveciul unei imbarligaturi de bete  din aeroport).

hai, tu!  :D
"aproape" se referea la sincronizare. adica nu infloresc toti absolut odata odata. dar infloresc la intervale mici unii dupa altii. asta voiam sa zic! :-[ (m-ai facut sa rosesc!...)
iar in privinta viloletelor...ai vazut ce gogomanii am facut cu aia ce-o am in custodie! daca ma salveaza fetele si din donatii ies bine la inventar cand vine proprietara, sunt mai mult decat fericita!  ;D

cara

Quote from: myky on April 20, 2007, 12:45:19 PM
hai, "lasa vrajeala", scoate albumul ala odata
si inainte sa-l pui pe net sa trimiti si cate o perfuzie sa nu ni se faca rau


mai oameni buni, io n-am ce sa pun in album! singura floare inflorita la ora asta e un amarilis, marul lui adam si lantana. raman la parerea mea ca in album tre' sa fie poze cu plantele inflorite, asa ca pe masura ce-or sa infloreasca o sa le fac poze. si cand o sa am material de un album decent, o sa-l postez.
in  privinta perfuziilor stai linistita, o sa supravietuiesti cu o frectie!  :D :D :D

simonaelena

Quote from: cara on April 20, 2007, 07:25:58 PM



mai oameni buni, io n-am ce sa pun in album! singura floare inflorita la ora asta e un amarilis, marul lui adam si lantana. raman la parerea mea ca in album tre' sa fie poze cu plantele inflorite, asa ca pe masura ce-or sa infloreasca o sa le fac poze. si cand o sa am material de un album decent, o sa-l postez.
in  privinta perfuziilor stai linistita, o sa supravietuiesti cu o frectie!  :D :D :D
Pai ce mai stai? Fa-le poze, deschide-ti un album si pe masura ce infloresc altele, adaugi poze in el.Doar nu crezi ca noi am avut toate florile inflorite deodata? Mor de nerabdare sa vad ce flori ai, poate punem de un schimb, ca si eu am mai multe exemplare din acelasi tip de planta. Si cu violetele......mi-a fost mila sa arunc frunzele asa ca le-am pus la inradacinat. Te tenteaza?

cara

rezist la orice, mai putin tentatiei!  :D :D :D

simonaelena

Quote from: cara on April 20, 2007, 11:01:59 PM
rezist la orice, mai putin tentatiei!  :D :D :D

Te-am prins! (am vrut sa pun un emoticon cu cornite dar nu gasesc...)

myky

am asteptat sa se faca alba floarea dar cred ca ramane la nuanta asta


[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Myky....,daca a le uda numai,inseamna ingrijit....Barbatul meu si mama natura, face asta si eu sint multumita si cu atit. Multe le-am scos din ghivece si le-am plantat in gradina. O sa vad ce-oi mai gasi...
    Tin sa te felicit pt floarea de colocazie!!! rar infloresc. Eu am de 25 de ani (nu aceeasi,ca tare se mai face mare...) si nu am avut niciodata floare la ea..
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Myky , ma bucur si eu cand vad ca o planta care face flori asa rare ,a inflorit.
Eu am Diffenbachia de 10 ani ,aceiasi planta, dar tot astept sa o vad inflorita. Am vazut floarea la persoana care mi-a dat planta.

gabriela jalba

Esti o norocoasa!!! Eu nu am auzit sa faca flori,si am luat la paduchit internetul asta ,de numa-numa!!! ca sa vad si eu o floare... Nicaieri nu srie si nu e o poza cu asa ceva. Daca gasiti careva,poatati-o pe site. Ar fi interesant de vazut cum arata o floare de Diffenbachia !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

dragelor nu stiu daca ati citit postarile mele, eu de paste am plecat 3 zile de acasa si am lasat florile singurele+catel+pisic+papagal, dpdv al liberelor mai puteam sa stau plecata dar eu nu si nu, ma duc acasa sa vad ce-mi fac copiii. cand am intrat pe poarta eram ca sfanta vineri din poveste, le-am inspectat in secunda 2, si ea era imbobocita, era s-o pup da stiu ca e toxica si totusi daca moare mamita cine le mai ingrijeste.
am avut si diffe. ca a lui sica dar a inghetat cand am fost in constructie, acum am un pui de la ea si alt soi,( in general am noroc la flori si sanseviera(sabiuta) a inflorit la mine) floarea este asa( a fost si a mea inflorita, a avut 3 flori odata)


[attachment deleted by admin]

Aricica

Quote from: gabriela jalba on April 21, 2007, 11:27:52 AM
Esti o norocoasa!!! Eu nu am auzit sa faca flori,si am luat la paduchit internetul asta ,de numa-numa!!! ca sa vad si eu o floare... Nicaieri nu srie si nu e o poza cu asa ceva. Daca gasiti careva,poatati-o pe site. Ar fi interesant de vazut cum arata o floare de Diffenbachia !!!
Google-ind putin am gasit flori de dieffe:
http://www.briansgarden.com/pictures/Dieffenbachia.jpg
http://hflp.sdstate.edu/ho311/Indoor_images/Dieffenbachia_amoena_flower.jpg 
http://tkachenko.com/cs/photos/flora/images/16/360x480.aspx
http://www.wschowa.com/abrimaal/araceum/unid/dieffenbachia3flower.jpg

myky

uite una mai ciudata


[attachment deleted by admin]

sicamin

Aricica, planta care o am eu este ca si cea din poza 3. Asa era floarea de la cine am primit planta.

Aricica

Quote from: sicamin on April 21, 2007, 09:32:50 PM
Aricica, planta care o am eu este ca si cea din poza 3. Asa era floarea de la cine am primit planta.
Superba si floarea si planta, daca spui ca asa arata (ca in poza 3) :). Esti o fericita ca ai reusit sa ai floare de la diffe... eu mai am de asteptat. Sa te bucuri de ea!


cara

absolut minunata gloxinia ta!
culoarea asta sunt si frunzele care mi le-ai dat mie?

sicamin

 Ce frumoasa   gloxinica ai Daveco ,sa-ti traiasca ,sa creasca mare si sa te bucure cu multe flori.

gabriela jalba

Sa te bucure mereu!!! E deosebita,si consider ca rara,daca nici pe google nu am gasit...(ziceam de floarea de colocazie)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

Quote from: cara on April 21, 2007, 11:03:13 PM
absolut minunata gloxinia ta!
culoarea asta sunt si frunzele care mi le-ai dat mie?
ale tale sunt altfel dar te procopsesc si cu din asta.deja te asteapta frunze mustacioase si dupaaia le inmultim in paralel ca e o varietate mai putin rezistenta si mai dificila.

cara

iacătă lantana mea cât e de inflorită:

[attachment deleted by admin]

simonaelena

Cara, asta e mama celei care a ajuns la mine, sau sora ei?
Este absolut superba! Sa-ti traiasca si sa te bucure cu nenumarate flori!

cara

e mă-sa!  ;D
să-mi zici şi mie când infloreşte a ta, daaa?

simonaelena

Quote from: cara on April 27, 2007, 09:42:40 PM
e mă-sa!  ;D
să-mi zici şi mie când infloreşte a ta, daaa?

DAAAAAA!!!!!!
Abia stept sa o vad plina de flori. :-*

cara

uite cum mi-a înflorit Stephanotisul de la devaco!

[attachment deleted by admin]

penelopa

Ei, ti-a inflorit! 
Ti l-a dat inflorit!
Te astept dupa ce-i cad florile ca vreau sa facem schimb de experienta. Eu am 2.
Unul mai hepatic decat altul!