Amenajarea unei stancarii

Started by gabriela jalba, March 03, 2007, 07:08:24 AM

Previous topic - Next topic

Mihai

De ce numai alba?
Are alte proprietati decat celelalte?
Eu am o tufa,dar este galbena ,daca te intereseza sa-mi spui.

penelopa

Tocmai, Mihai, am zis că "nu numai albă".  ;)
Deci, se pune orice culoare.  ;)

gentiana

dubla negatie face cat o afirmatie!:D(poeteasa ma fac)

penelopa

OK poeteaso! Să-mi dai din coda şoricelului tău cu dedicaţie în versuri. ;)

gentiana

gata !
de acu cum prind vreun soricel la matzele mele il jefui de coditza(esti sigura ca nu vrei coditza cu atasament?) desi o sa am un cor de proteste
si itzi scriu si haiku in versuri albe!:D

gabriela jalba

Quote from: Mihai on February 08, 2010, 12:52:03 PM
De ce numai alba?
Are alte proprietati decat celelalte?
Eu am o tufa,dar este galbena ,daca te intereseza sa-mi spui.

Mihai,da-i te rog lui Peneeee !  Nu cred ,sau mai bine zis nu stiu ,ca cele colorate au aceleasi proprietati curative ca aia alba.
Quote from: gentiana on February 08, 2010, 01:12:59 PM
dubla negatie face cat o afirmatie!:D(poeteasa ma fac)

" nu numai "  , nu-i dubla negatie !!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Quote from: Mihai on February 08, 2010, 12:52:03 PM

Eu am o tufa,dar este galbena ,daca te intereseza sa-mi spui.

Daca ai mai multa, poti sa-mi dai si mie un pic ?

Mihai

Sigur GG, dar asta se poate intampla cam in aprilie,cred eu.
Pene,a doua intrebare era decisiva ;)........nu am primit niciun raspuns concludent ;D

gentiana

Quote from: gabriela jalba on February 08, 2010, 06:37:56 PM
" nu numai "  , nu-i dubla negatie !!!!!!
"numai "e o conditionare care implica negarea anumitor categorii si "nu " e negatie clara
de aia am zis dubla negatie(pt anumite categorii) ,deci prin "nu numai" se reintoarce la "orice"

penelopa

Ba, ţi-am răspuns, Mihai  :) .......... în "stilul" meu  ;)
Deci, mă interesează şi vreau un  pic din codiţa şoricelului de la tine.   :)

ps. Băi, gagici, ia nu vă mai certaţi pentru"părţile" mele de vorbire!  ;D

gabriela jalba

Adevar graiesti,finuto!!! mai ales ca dupa cum vad nu ne prea pricepem...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Apreciez design-ul, dar nu stiu de ce nu ma atrage, cred ca asociez chestia asta cu un mediu arid...

einsteinitza

Depinde ce zone ai. Tu ai o gradina ferita si pe care o gestrionezi bine. Gradinile de campie mai mari pot avea asemenewa zone care se intretin singure, nu trebuie udate, bibilite si disciplinate, te scapa de munca si arata bine. Acelasi lucru si la o gradina mai stancoasa, ma gandeesc la cea a Trandafirei, care se poate bucura de asa o zona si cred ca merge si cu imprejurimile
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Quote from: gentiana on January 27, 2010, 10:21:10 PM
Ai dreptate Dana,uitasem de salvie (are si asta varietati cu diverse culori la frunze)
salvia de papat,cu frunze argintii si flori violet
se pot pune si flori nu numai plante aromatice
se mai poate pune roinita,galbenele ,pelin,tataneasa,oregano,miniroze  cu parfum delicat
marar,patrunjel,anason
depinde de ce doresti exact sa exprime
Cam asa arata "rocaria" cu (majoritar) plante aromatice in 2013

zamfira

As vrea sa intreb: Taiati salvia? (ma refer la acest aranjament).
Postez si eu 4 ipostaze cu pietrele mele inflorite. Am auzit undeva ca daca ungi sistematic pietrele cu apa rezultata de la fierberea pastelor, acestea s-ar acoperi de alge. Ale mele nu s-au inverzit deocamdata...

zamfira

si postarea

bunicutz32

Quote from: zamfira on July 14, 2013, 01:03:56 PM
As vrea sa intreb: Taiati salvia? (ma refer la acest aranjament).
Postez si eu 4 ipostaze cu pietrele mele inflorite. Am auzit undeva ca daca ungi sistematic pietrele cu apa rezultata de la fierberea pastelor, acestea s-ar acoperi de alge. Ale mele nu s-au inverzit deocamdata...
Salvia (officinalis) o curat de uscaturi si tulpini prea batrane primavara devreme apoi nu o tund, doar indepartez de la baza o parte din tulpini, ca sa nu se extinda prea mult.
Completare -- si inlatur inflorescentele trecute, la varietatile care infloresc.

zamfira

Multumesc! Am vazut ca tufele sunt foarte bogate. Le merge bine.

einsteinitza

Am sa reactivez topicul asta pentru ca am o zona cu pietriș si bolovani, cam arida si in forma de doua delusoare. Vreau sa o acopăr cu ceva, plante din astea care se târăsc si acoperă singure zonele, dar rezista cu cantități mici de pământ, sau cu pământ plin de pietriș.
Ce experiențe aveți cu asa plante, aștept idei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Draga Es, am cautat fotografia pe care am mai postat-o undeva. Acolo sunt etichete cu plantele folosite de mine. Dupa cum am mai spus, eu am trecut de la o foarte mica baltuta la o zona cu pietris, un fel de lac secat. Mi-am dorit sa inlocuiesc paraul, adica apa curgatoare, cu niste plante albastre movulii care sa para ca "sar" din piatra in piatra. De aceea am pus aubrieta. A durat ani de zile pana am prins-o si pana a inceput sa se descurce singura. Am plantat-o in punctul cel mai de sus si ea a venit in mod natural tot mai jos. Eu am ajutat-o prin faptul ca, in fiecare an, sparg micile silicve (pastaioare) si imptastii semintele pe o portiune de 10 cm mai jos.
Am incercat cu mai multe varietati, ca sa obtin nuante, dar numai una a mers mai bine.
Am alternat petele cu Cerastium lanata, Phlox subulata, Euonymus, Geranium si altele, dupa cum se vede. Au mers foarte bine, dintre tipurile de Sedum: S. murale album, S. sexangulare, S. rupestris Angelina, S. spurium lavaglut si S. spurium red teppich, S. chamchatticum.  Nu au rezistat Sedum cristatum si Sedum sachalin. Merg bine unle tipuri de cimbrisor (Th. serpylum citriodorus) altele nu merg. Am cateva tufe de heleborus si de adonis vernalis. Primulele, la mine, sunt devorate de melci, nu rezista. Mai am si tufe de menta, de roinita si de ceapa scheonophrassum sau cum ii zice. Ajuga reptans cu frunze purpunii este o planta extraordinara. Face covor si nu permite buruienilor sa se dezvolte.
Am pierdut de-a lungul timpului tufe de Phlox douglasii, Dianthus de stanca, margarete alpine, Silene acaulis - nicio speranta.
Am observat ca plantelorde pietris le place sa nu prea aiba concurente, sa nu fie aglomerate. Si le mai place "sa curga", sa aiba loc sa vina in jos. Pentru ca asta sa se realizeze in mod natural, ar trebui ca axul pantei sa fie astfel inclinat (orientat) incat sa aiba soarele in fata, sa nu fie cu spatele la soare incat plantele sa nu fie nevoite sa se rasuceasca spre soare, adica spre partea de sus a pantei.
Am pus folie contra buruienilor pe partea orizontala. Cu toate acestea, toamna trecuta am avut mai multe musuroaie de cartita care mi-au cam distrus munca.
Es, iti pun un link cu fotografii pe adresa ta de fb.