cultura ciupercilor

Started by costieanuconstantin, January 07, 2008, 04:09:58 AM

Previous topic - Next topic

costieanuconstantin

buna dimineata, eu chiar am cultivat ciuperci (bureti de fag ) in 2 ture ,prima data in1998 pe butuci de plop si a durat productia 3.5 ani , iar a doua oara pe butci de fag si-i  mai am si anul acesta in productie. am cultivat doar pt. fam. mea. prima data am cumparat cartea d-nei IOANA de la VIDRA este un manual.am respectat tehnologia si am fost multumit de rezultate.

einsteinitza

In ce luna i-ai insamantat?Cum se numeste cartea si de unde ai luat-o?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

felicitari pentru inaugurarea topicului, costi!
daca nu erai tu, ramanea gol cine stie cata vreme....

eu sunt fana a ciupercilor de orice fel, asa ca fiind noi la o aruncatura de bat am sa ma duc sa cumpar ciuperci de la tine. e o promisiune, sa stii! (ori o amnintare?  ::) )

;D

penelopa

Si eu ma dau in vant dupa ciuperci dar.... nu chiar dupa toate   :D
Mai sunt unele ciuperci otravitoare,  daunatoare sau ......  cele ce se cheama ... micoze...... candidoze... etc   ;D).

cara

Quote from: penelopa on January 07, 2008, 09:43:02 AM
Si eu ma dau in vant dupa ciuperci dar.... nu chiar dupa toate   :D
Mai sunt unele ciuperci otravitoare,  daunatoare sau ......  cele ce se cheama ... micoze...... candidoze... etc   ;D).

esti de groaza, mai fomeie>:(

costi, rectific: vreu ciuperci comestibile de la tine! nu vreau candidoze sau micoze! ooofff.... pene, pene.... :-[



ionut

Einsteinitza daca te intereseaza cartea in cauza pot sa ti o ofer eu,care am cumparat o ,am citit o si cumpar ciuperci de la real...pe mess imi lasi adresa si gata,
cartea in cauza se numeste manualul cultivatorului de ciuperci comestibile este scrisa de dr.ing.Ioana Tudor,poate ti servesti musafirii la vara cu ciuperci :D

costieanuconstantin

daca vrei pt. comert (afacere) se aplica o tehnologie sau daca vrei pt. fam. se aplica alta tenologie, fiecare cu avantajele si dezavantajele ei,si de ce vrei sa le cultivi. eu am vrut sa am pt fam. mea
nu pt comercilizare. nu bat niciun apropo

einsteinitza

Nu vreau comert.Vreau pentru familie pe butuc insamantat prin gaurire sau cu rondea de lemn.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

hey, costi! adica daca te duc la muzeu, vrei sa zici ca nu-mi dai ciuperci de-o mancare?  :D

costieanuconstantin

insamantarea se face cand infruzeste fagul (plopul )care trebuie sa fie sanatos-vb. cu padurarul din zona -iar comanda de miceliu se face la vidra sau cluj depinde de unde esti. in ziua cand soseste miceliul trebuie sa ai totul pregatit : locul unde-i ingropi ,folie polietilena noua oameni , drujba,cuie sau masinna de gaurit pt ca in 2-3 h trebuie terminat totul. insamantarea fiind cea mai grea lucrarede calitate ei depinde reusita sau nu. in carte scrie.

ionut

es fiind din Bucuresti,cand vremea se mai indreapta poti merge pana la vidra,este vorba de Institutul de cercetare pentru lagumicultura si floricultura,sau poate aflii un nr de tel,pe director il cheama Costache iar pe dir stiintific Victor Lacatus,daca asta ti foloseste la ceva,eu maine pun cartea la posta

einsteinitza

Multumesc Ionut,raman datoare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Merci de pont, Es. Si eu am taiat cativa pruni batrani asta vara si nu le-am scos radacinile. Au la suprafata niste  buturugi. Deci,  urmaresc ghebele !

einsteinitza

Da,au la suprafata niste buturugi,dar cam la nivelul solului,ca sa stea umede.Doar alea taiate scurt de tot au facut.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

cine are pruni pe care vrea sa-i taie si are diametru peste 18 cm sa ii taie la primavara dupa ce a infrunzit sunt f buni pt pleurotus au o aroma f buna,la fel si pt. castani e o specie de pleurotus mai roscati si cu o aroma deosebita.
  pomi se taie in aceiasi zi cand se face insamantarea, nu se tin in apa au ei seva destula, daca locul ales este mai uscat atunci se stropesc din abundenta in groapa inainte de a fi acoperiti. stau ingropati 6 luni  se mai stropeste pamantul de deasupra, se pot cultiva orice plantacare sa dureze max. 6 luni si radacinile sa nu depaseasca 20 cm (pamantul de deasupra trebuie sa aibe minim 25-30 cm peste folie)
va doresc succes

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

am ceva poze ,am sa le caut

ionut

Es n ai primit cartea despre ciuperci? Am aflat ca ferma producatoare de miceliu este la Mogosoaia,inteleg ca mai aproape,undeva pe centura...eu nexam Bucuresti(nu l cunosc)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ionut

Es,am gasit pe www.anunturi-agricole.ro,doua anunturi date de d-na cu ciupercile,cea care a scris cartea intr-unul din anuntiri isi lasa si nr de tel,daca vrei sa o suni iata l 0745.420.536

einsteinitza

Ionut,muuultumesc,esti grozav.Chiar imi prinde bine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

oana tudor

Buna seara!
Pot sa va raspund ca nu mai lucrez de mult la VIDRA.  Si ca Manualul s-a epuizat de anul trecut. Dar acum am sub tipar Tehnologia de cultura la champignons. Dar e manuscrisul predat de cateva luni si se pare ca editorul nu are fonduri. Nu incerc sa gasec sponsor pentru ca nu cred sa si gasesc. Dar va pot ajuta cu un CD ce cuprinde exact manuscrisul cu poze, cu tot.  Pana va apare cartea am ales aceasta solutie desi nu e tocmai ortodoxa. Tel. meu 0745 420 536. dr.ing. Ioana tudor

oana tudor


Ce sa reprezinte pozele ??

[attachment deleted by admin]

oana tudor

Pentru cultura ciupercilor Pleurotus, am carte noua, actualizata. O pot expedia cu plata ramburs.

[attachment deleted by admin]

myky

+putin miceliu(contracost), pentru cultura de cosum propriu?