Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Regula speciala ar fi sa nu folosesti pamant ca la cecelalte plante. Scoarta sau ceva special pentru orhidee. A... si nu umbla la radacini, decat daca e cazul.

Ca sa vedem daca e cazul.... in mesajul urmator (si io culc copilul  :D)

opiadc



                      Spuneti-mi si mie, va rog, neste adrese unde sa ma documentez despre cambria, dendrobium si miltonia, ca de ma avant pe google nu termin degraba! ma intereseaza ce sa fac cu cele pe care le-am luat acum....cat de des sa le ud, cat de luminos trebuie sa fie locul in care le tin? la phale imi dau seama dupa culoarea radacinilor cand trebuie udate, dar la astea nu stiu....si caldura cam cum le trebuie? acum vine iarna si aproape de geamuri sunt si caloriferele....care e solutia?

gabriela jalba

Daveco,.procedeaza si tu cum am facut eu cu oncidium.Nu are ce sa le strice.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Am deja 5 orhidee ... fiindca fiica-mea locuieste in Berceni si iubeste orhideele ! Insa nu are timp de ele. Pe langa ele, iubeste si hibiscusii, normal ca nici de ei nu are timp. Asa ca am si 6 hibi.
Cara, orhideea de la tine ma iubeste, face un pui si ii cresc frunzele.

cara

Quote from: vernil on November 06, 2008, 12:06:42 PM
Cara, orhideea de la tine ma iubeste[...]

poi face ce-o vazut la fosta stapana, tu!
ca doar cei sapte ani de-acasa conteaza!  :D

daveco

gabi,merci de raspuns.da' de dendrica asta ce zici?sunt prea tineri puii sa-i despart?

ozimandias

Eu nu as separa puii de Dendrobium Nobile. Mai ales daca sunt iesiti din substrat (si la asta asa ies mereu). Lasa-i acolo. Vor inflori!

daveco

cum adica daca sunt iesiti din subtrat?

ozimandias

Adica de la baza. Adica nu-s aerieni. Pe astia, la orice fel de dendrobium, eu i-as lasa acolo.

Nu vroiam sa va spun si voua.... Au la Hornbach Phalenopsis albe, imense, curgatoare. Doua plante intr-un ghiveci, cu tija florala pusa pe un ... nu e cerc, e ca un U intors, maaaare. Plin de flori. Stiti cum pot arata? Iti lasa gura apa... Sunt 99.99 lei. Mai sunt si cu trei plante in ghiveci, mai scumpe, dar parca astea cu doua sunt muuuuult mai frumoase!

(eu mi-am promis ca nu mai imi iau flori. astept sa primesc. astazi i-am povestit sotului cu lux de amanunte, i-am pregatit si mancarea preferata... insa nu cred ca l-am impresionat. insa nu ma las. trebuie sa iau masuri!)

myky

ai grija cu mancarea preferata, ca ai vazut ce consecinte sunt la unii!
acuma ma chinui sa il aduc la dimensiuni normale

stefana

Fetelor, am vazut la Cora , la o florarie nou deschisa in galeria comerciala, un cimbidium (impropriu numit UN ) cu jde tulpini (cred ca erau vreo 20) toate inflorite, imens. Da' si pretul pe masura : ceva peste 700 lei. Deci nici nu s-au gandit sa desparta tulpinile.
Si nici eu nu sfatuiesc pe nimeni sa desparta o orhidee, isi va reveni destul de greu. Iar puii se dezvolta singuri foarte greu, chiar pot sa moara :(.

ozimandias

Dar Stefana, puii de Dendrobium Nobile, cocotati in varf pe mama lor poti sa-i lasi acolo? Aia nu trebuie separati?

Nicol Caloian

Mugurele care a aparut la phale a mea, a mai crescut si incep sa credca e tija florala si nu un alt keki! Abia astyept sa vad cum evolueaza. E prima experienta cu orhidee, deci imi intelegeti emotia!  :D   ;)

stefana

Cred ca daca is despartiti, trebuie sa aibe parte de conditii speciale (cam ca bebelusii in incubator). In cazul lor umezeala in aer, hrana perfect adaptata. Asa ca eu zic ca tot "mama lor" le asigura necesarul mai bine. Cat o putea  ;D , macar pana la urmatoarea perioada de inflorire (pentru care nu trebuie uitat repaosul hidric si diferentele de temperatura zi-noapte).
La Dendrobium phalenopsis al lui Daveco nu se pune problema despartirii : pseudobulbii mai vechi asigura hrana plantei pana se consuma total (si se vor deshidrata), iar cei noi stau foarte bine in comunitate, producand generatia noua de flori.
Eu nu mai am dendrobium ca asta vara nu am putut sa le asigur conditii  :'(

ozimandias

Pai, Stefana, nu sunt eu mama lor? Si mai bine ca mine cine sa-i ingrijeasca? Puiutii mei stau pe pietre de argila cam de 3 cm inaltime, intr-un acvariu  ;D. Mai mult ce sa-si doreasca?
(mi-am mai luat 5 phale... ...)

einsteinitza

Ai inebunit :o Ce culori, vreau poze....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ella

Numai 5? se terminase stocul sau cum de ai luat numai 5? ::) :D ;)

ozimandias

Quote from: einsteinitza on November 07, 2008, 02:39:02 PM
Ai inebunit :o Ce culori, vreau poze....
M-am dus sa-mi iau una alba, curgatoare... de care va spuneam ieri.
Nu am putut sa ma hotarasc foarte repede, asa ca am dat o raita si prin alta parte a Hornbachului si... erau phale la reduceri (9 lei si 15 lei). Frumoase, fara flori, insa eu le stiu  :D. Cred ca aproape toate sunt galbene. Nu am putut sa rezist si... la un calcul simplu am decis ca ies mai castigata cu cele de la reduceri. Si ca sa nu tanjesc dupa ce m-am dus, am luat si una din cea curgatoare (cu tija de 1m  ::)), tot de la reduceri.
Am realizat ca efectiv nu mai am unde le pune cand eram la casa, dupa ce le platisem... Asa ca mi-a venit o idee.
Uitati ce am mesterit toata ziua astazi:
Am cumparat o sita (?) asa care are si lighean (scuzati expresia, alta nu am gasit...) . In acea sita am pus trei orhidee (as fi dorit sa pun 4, dar nu au incaput) iar sita cu plantele in ea am agatat-o de tavan . Asa am mai gasit loc pentru trei. Pe celelalte doua(dintre care una are bobocel - e in a doua poza, la udat) le-am inghesuit iar. Mai am trei ghivecele cu violete. Doar trei si constat ca tare ma incurca... ::) .
(daca vedeti in a doua poza un phale cu frunzele uscate, sa stiti ca e singura phale pe care am dus-o la soacra mea si careia nu i-a placut acolo. De doua luni ma chinui s-o salvez. Are radacini noi. Cred ca voi reusi.)

Quote from: Ella on November 07, 2008, 04:29:25 PM
Numai 5? se terminase stocul sau cum de ai luat numai 5? ::) :D ;)
Cred ca am doua perioade: primavara vreau streptocarpusi si toamna-iarna-primavara orhidee.  ;D

Stiu ca nu e estetic "aranjamentul" meu... insa nu am alta solutie. Stiu, sa nu-mi mai ziceti si voi... Dar pana imi voi face sera...(sotul meu nu mai are decat o dorinta: sa poata sa deschida geamurile. Sau macar sa dureze 3 minute pana muta plantele de la geam ca sa deschida geamul...  ;D)


stefana

Quote from: ozimandias on November 07, 2008, 04:55:10 PM
...sotul meu nu mai are decat o dorinta: sa poata sa deschida geamurile. Sau macar sa dureze 3 minute pana muta plantele de la geam ca sa deschida geamul... 

Aaaa! Pai la mine nici nu mai avem cum deschide larg geamul la sufragerie, doar aplecat (e termopan). Pervazul din fata lui e atat de lat ca nici nu se punea problema. Si am mai pus un raft la jumatea geamului, in dreptul manerului, ca sa aibe alte plante puse acolo, lumina  ;D. Iar noi deschidem doar usa la balcon  ;D ;D ;D. Mai greu e cand trebuie spalat geamul ala  :P : sunt o sumedenie de plantute de mutat... imi ia juma de zi numai reorganizarea.

cara

ei, ai vazut, Gabi? deci cambria aia ce ti-am dat-o nu suferea, ea voia sa hraneasca puii si de aia se deshidratau pseudobulbii vechi!  ;D

myky

ozi, ai mai lasat si pentru altii?

ozimandias

 :-[
Dar vor mai fi... Adica Myky, treci cand poti (sau spune-mi mie ce vrei)... Maine se pare ca aduc plante noi  ;D

daveco

Quote from: stefana on November 07, 2008, 11:46:21 AM
Cred ca daca is despartiti, trebuie sa aibe parte de conditii speciale (cam ca bebelusii in incubator). In cazul lor umezeala in aer, hrana perfect adaptata. Asa ca eu zic ca tot "mama lor" le asigura necesarul mai bine. Cat o putea  ;D , macar pana la urmatoarea perioada de inflorire (pentru care nu trebuie uitat repaosul hidric si diferentele de temperatura zi-noapte).
La Dendrobium phalenopsis al lui Daveco nu se pune problema despartirii : pseudobulbii mai vechi asigura hrana plantei pana se consuma total (si se vor deshidrata), iar cei noi stau foarte bine in comunitate, producand generatia noua de flori.
Eu nu mai am dendrobium ca asta vara nu am putut sa le asigur conditii  :'(
defapt eu nu voiam sa-i despart din cauza ca le merge rau ci voiam sa obtin mai multe ghivece.m-am linstit ,stefana si multumesc de sfat.
am separat un cymbidium cu floare verde.in ghiveciul nou am stramutat 3 pseudobulbi.sper sa supravietuiasca.

myky

Quote from: ozimandias on November 07, 2008, 07:14:15 PM
:-[
Dar vor mai fi... Adica Myky, treci cand poti (sau spune-mi mie ce vrei)... Maine se pare ca aduc plante noi  ;D
eee, ce vreau io e vanda aia albastra in vaza aia de sticla, dar nu pot decat sa visez, DEOCAMDATA!
maine nu se pune problema sa ajung, dar duminicaa!

Chandra

...doar 5 orhi???  :P
Sa te bucuri de ele si ..sa le vedem si noi.
Haioasa chestia cu sita :D Multumim de idee ;) Sunt curioasa ce se intampla cand epuizam si varianta asta?