Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

stefana

Gabi, orhideea ta este un hibrid de oncidium (+odontoglossum si altele  ;D ), dar are o denumire ... regeasca: Comanara Jungle Monarch.

gabriela jalba

Iubita!!! iti ramin datoare pe viata!! Atit cit m-am mai frasuit sa stiu cum o cheama....Doamne ce ma bucur ca are un nume!!1 Acu-i scriu" buletinul"!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

Gresala de dactilo  :-[ :'(
COLMANARA

gabriela jalba

Nici o problema!!! Facem al buletin.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

E superba , Gabi,la mai multe floricici parfumate !
Celelalte frumuseti ce mai fac?

gabriela jalba

N-as vrea sa le deochi,dar sint incintata de cit de bine le merge. Sa vedem cum o saq ma descurc cu ele pe vreme calduroasa!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ELA

martipan,stefana, luminati-ma si pe mine:care e diferente intre miltonia si miltoniopsus( cu poze,daca se poate); am cumparat ceva si  scrie doar orhidee pe eticheta dar floarea e putin visinie si seamana cu panseluta, planta nu e prea inalta-mai mica decat dendrobiumul,de ex.


ELA

martipan,multumesc mult,cred ca m-am pricopsit cu o miltoniopsis,dupa poza!

vciupa

Sa o stapanesti sanatoasa si sa faca cat mai multe flori!

stefana

Are dreptate Martipanu'  ;D.
E o Miltoniopsis, originara din America de Sud, Columbia. Ii place aerul curat, umezeala in jur, dar nu trebuie stropita pe frunze ci doar substratul.
Iar faptul ca pe eticheta scrie, simplu, Orhidee, este doar pentru comercializare  :P. Va spuneam si inainte: Miltonia, Cambria, Cattleya se retine mai usor decat Miltoniopsis, Odontocidium sau Laeliocattleya.
Toate astea nu vi le spun din experienta mea proprie (eu am doar 4 feluri de orhidee) ci din cele citite dupa ce am facut greseli in cultura lor  si mi-au murit unele din cauza conditiilor in care traiau  :'( (caldura mare, aer uscat...).

martipan

 ::) ::) Am avut dreptate  ;D ?
Vaaaai,ce bine ma simtesc ,ma gandeam ca era ceva mai alambicat  :D !
Felicitari,Ela,florile sunt ,intr-adevar,frumoase,mai ceva ca ale panselelor  ;) !
Sa o0 stapanesti sanatoasa,poate ne-o arati si "la ochi" pe dragalasa !


Codruta

Superbeeeeeeeee. Sa-ti traiasca!

vciupa

Cara, m-am molipsit si eu de "boala" orhidee.
Imi plac foarte mult!
Felicitari!

cara

pe mine ma uimeste asta, ia:



[attachment deleted by admin]

larisa

,C"est magnifique,Cara .nu am cuvinte ,cit e de frumoasa .Sa te bucure cit mai mult

cara

bre, io ma gandesc ca dupa ce cad florile astea s-o tai, ca asta nu are simtul masurii....

e inflorita intruna de cand am cumparat-o, de peste un an. pe aceeasi tija, dupa cum lesne se vede.  ::)

Nicol Caloian

Draga Cara, nu pot decat sa fac o reverenta in fata lor! Superbe!

myky

iti spune stefana daca e cazul sa o tai, eu nu m-as indura, au dat si frunze in timpul asta?

floare mica

Quote from: cara on June 05, 2008, 03:02:20 PM
bre, io ma gandesc ca dupa ce cad florile astea s-o tai, ca asta nu are simtul masurii....

e inflorita intruna de cand am cumparat-o, de peste un an. pe aceeasi tija, dupa cum lesne se vede.  ::)
Dupa ce cad florile si nu-i mai da boboci poti sa tai din tija doar portiunea pe care au fost florile.
Pastrezi doar portiunea de tija care are nodurile intacte, doar din ele apar alte tije.  :)

gabriela jalba

eu zic sa nu o tai. Ce daca tot creste? O faci "coronita".
A mea ,phale,aia mare ,incepe sa se faneze. A in facut prima floare in decembrie. Toate orhideele mele dau frunze noi si lastari(dendrobiu,cambria,oncidium)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

 :o M-ai lasat cu gura balind dupa phalae acela cu picatele  ;D :D :D :D !
Sunt niste frumoase,dar vad ca ai o atractie fatala fata de mutante  :D :D :D : cea "extra large" si ultima din fotografii sunt orhidee pelorice (petalele din centru-parca labelele- nu se deschid,nepermitand polenizarea).
E o mutatie interesanta,creeaza ceva diferit la orhideele noastre,cele de toate zilele ;D !
Cat despre "pasari-lati-lungila",nici sa nu te gandesti sa o ciopartesti,las-o sa creasca si sa infloreasca cat vrea ea,la cat de harnica e,ii trebuie o medalie :D !
Bafta!

cara

Quote from: myky on June 05, 2008, 08:09:21 PM
iti spune stefana daca e cazul sa o tai, eu nu m-as indura, au dat si frunze in timpul asta?

da, i-au dat 2 frunze. una creste acum, abia a scos nasul la aer.

Quote from: floare mica on June 05, 2008, 10:12:11 PM
Dupa ce cad florile si nu-i mai da boboci poti sa tai din tija doar portiunea pe care au fost florile.
Pastrezi doar portiunea de tija care are nodurile intacte, doar din ele apar alte tije.  :)

draga mea, cum am spus mai sus, tija refuza sa se opreasca din inflorit. cum incep florile de la baza sa se usuce, in varf se formeaza alti boboci. de peste un an se intampla asta. daca te uiti atent la poza, ai sa vezi locul unde au fost de-a lungul timpului florile: pe o lungime de cca 50 cm din tija.  ::)


ozimandias

Cara, eu nu as taia tija sau o bucata din ea. Eu sunt de parere ca trebuie taiat numai ce-i uscat.

Sa va spun si eu minune:
Acum ceva timp va povesteam ca luasem o orhidee de la reducere, care a facut flori si apoi a murit. Orhideea, acasa am constatat, nu avea nici o radacina intacta. Ma miram toata ca a putut inflori. Am omis sa o arunc, era bagata intr-un ungher si nici n-am mai udat-o, fiind pe moarte. Asteptam sa se usuce frunzele definitiv, ca sa nu-mi para rau...
Si, azi dimineata:
Nu va spun cat sunt de uimita. E prima data cand cineva produce keiki in casa mea. Acum e la rehidratre. Sunt deja doi si cred ca si din nodul dintre ei mai vrea sa iasa unul.
Nici nu stiu ce sa fac in continuare. Planta nu are radacini. Cred c-o s-o bag intr-un fel de incubator...
Oricum, saraca, mi-a facut o mare bucurie.