Oncidium

Started by vikcelmic, February 04, 2011, 04:56:29 PM

Previous topic - Next topic

vikcelmic

Ca sa pastram disciplina, am initiat topic dedicat orhideei Oncidium.  +rsp
Rescriu situatia mea cu orhideea amintita: planta luata acum un an, a mers greu la mine, a facut un bulb-doi, au murit cei doi initiali, acum este iar pe patul de moarte.

La doua metode de reanimare m-am gandit:
1. S-o pun in bile, dar nu are nicio radacina noua, de fapt nu are niciuna buna.
2. S-o bag in stimulator pentru radacini si apoi in ghiveci cu cocopeat.
Daca ati avut situatii similare, va rog sa ma sfatuiti.

einsteinitza

Eu as folosi metoda cu cocopeat, dar mai asteapta pareri de la cei mai experimentati.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Eu te-as sfatui sa folosesti muschi sphagnum umezit si stors bine, pe care sa-l infasori in jurul coletului ciuntit. In nici un caz bile de argila acum.

vikcelmic

Multumesc, muschi sphagnum gasesc oare la magazine cu produse pentru acvariu? Adica stiu ca acolo as gasi, dar este un produs frecvent cerut ca sa-l aiba la vanzare? Ma duc maine sa intreb si sa iau.
Stefana, dar in cocopeat de ce n-ar merge? Normal, ideea e ca ar trebui sa faca priza umeda. Intreb  +ham

vikcelmic

N-am gasit sphagnum azi, l-am pus intr-un minighiveci cu fibra de cocos. Stefana , am citit ca Hoya inradacineaza cel mai bine in sphagnum. Superb avatar  +rsp

doinabacau

  Am avut si eu un oncidium,care a pastrat florile multisor,dar nicicum nu a mai inflorit,asa ca am renuntat! Succes,celor care au!

einsteinitza

Adica l-ai aruncat? Trebuie sa ai rabdare sa faca noi psb.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

 Am asteptat...cativa ani!  Nu stiam nimic despre orhidee, mereu am avut flori multe si mi se parea ca ocupa locul alteia!Avea o multime de pseudobulbi  ,hotarati sa ma infrunte, si nu i-am mai acordat circumstante.

einsteinitza

Sa te infrunte... ??? ??? ??? Biata planta....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

 Es,niciodata nu ai aruncat o planta care te-a dezamagit? Trebuie sa marturisesc ,eu nu stau bine la capitolul rabdare,mi-a albit daja ,parul,totusi,imi cer iertare,n-am dorit sa sochez pe nimeni!

einsteinitza

N-ai de ce sa te scuzi, fiecare face ce vrea, si poate sa-si spuna parerea.
Nu, nu am aruncat nici o planta.Am facut cadou, am daruti, nu pot insa sa arunc plante. Ma duc des in magazine si salvez plante, pomi fructiferi care nu prea mai aveau sanse, plante deshidratate, aruncate, uitate, si incerc sa le salvezi.Mereu zic-Lasa ca te ia mama acasa si o sa fie altfel pentru tine. :D :D
Eu asa sunt si cu  plantele si cu animalele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

     Avem venituri modeste,grevate de datorii,si urmaresc si eu reducerile si reusesc sa resuscitez(impropriu,spus)plante,dar intr-un apartament de doua camere nu pot pastra la nesfarsit ceva ce ma nemultumeste,iar de daruit, iarasi imi cer iertare,nu pot spune,arunca tu,ca eu nu m-am indurat! Si noi iubim animalele,si pasarile si ,de mici copii,Dumnezeu a permis in familia noastra,si a altor cateva sute de mii,poate mai mult,ai caror parinti au umplut temnitele comuniste,sa ne asumam,in privinta lor si nu numai,responsabilitati care,in mod firesc,ar fi revenit,unor adulti,sau unor copii mai mari de sapte ani. Cred ca m-am indepartat de la subiect, Es,ai toata admiratia mea,felcitari!

vikcelmic

Oncidiumul meu fara radacini incepe sa dea semne bune, dupa 3 saptamani de stat in cocopeat, incepe sa faca radacini noi.