Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

daveco

stati ,bre.stiti voi cu pomu' laudat.ati vazt ce-i prin florarii?
daca-mi aduc aminte va zic in ordine analfabetica.
aechmea,bromelia,calathea,yuci dracene ,hibiscusi,schlumbergere,cyclamen,gloxinii.violete,ficusi,anthurium,solanum .nerine,..am uitat
miecurea viitoare iau oferta si zic.
depozitul este in bacau.sigur este si in bucuresti.in moldova nu mai stiu altul ca vad masini din toate judetele venind.

martipan

Multumim,multumim,asteptam nerabdatori (no sa te uiti bine la orhidee  ;D ,daaaa ?  ;) )

stefana

Am mini-orhidee  ;D ;D ;D (mi-a facut surpriza sotzul).
Dar sunt fleaaasca de apa  :o. Le-am pus in servetele sa absoarba surplusul de apa din substratul in care se afla (muschi sphagnum).

ozimandias

Felicitari Stefana.
Dar cate ai? Si vrem si noi pozeeee...

(singura mea orhidee mini a facut niste frunze uriase  ;D. Cred ca nu o mai pot numi mini. Are tija noua, astept sa vad cum va inflori, daca va face florile asa cum erau cand am cumparat-o  ::) )

martipan

Felicitari Stef,mini sunt intr-adevar niste bijuterii,iar majoritatea au niste combinatii de culori care nu se gasesc la phalae mature !

stefana

Sunt intr-adevar niste bijuterii, culoarea este visiniu obisnuit (doar asa aveau)


Am avut de lucru cu ele  ;D: radacinile erau infasurate strans in muschi sphagnum extrem de ud si foarte rece. Dupa ce l-am scos cu grija, am spalat cu apa calduta si le-am pus in servetele de hartie sa se zvinte.

einsteinitza

Sa-ti traiasca, tu ai maini de aur la orhidee asa ca nu va fi nici o problema. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Daveco,chiar vroiam sa te intreb daca nu la Bacau ! Daca mai zici si unde!!!!!!!!!Eu am vazut tot ce zici tu la Baumax ,la Bacau!!!1 Flori foarte multe,varietati multe,foarte ieftine(comparativ cu restul ofertelor) si bine intretinute. As fi plecat cu multe de acolo...,dar cum trebuie sa ma abtin,mi-am luat totusi un cactusel mititel.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

nico.agat

   stefana intradevar este o bijuterie,cred ca sunt foarte sensibile!

Ella

Quote from: stefana on October 25, 2008, 05:31:04 PM
Sunt intr-adevar niste bijuterii, culoarea este visiniu obisnuit (doar asa aveau)


Am avut de lucru cu ele  ;D: radacinile erau infasurate strans in muschi sphagnum extrem de ud si foarte rece. Dupa ce l-am scos cu grija, am spalat cu apa calduta si le-am pus in servetele de hartie sa se zvinte.


Eeeei seamana cu una ce am cumparat-o eu ieri :D sa-ti traiasca!
Cum le replantezi, in ce substrat? ale mele toate sunt in sphaghum, nu-i ud, insa as vrea sa nu umblu la radacinile lor, sunt plantate in niste ghivece faine, cu gauri din loc in loc, de ceramica albastra si cred ca or sa dea tare bine cu ce am eu prin casa. Una este alba si a treia cred ca este o mini, visinie cu degrade alb, petalele sunt catifelate si foarte rigide, parca-i de plastic. Sa nu radeti :'( sunt incepatoare si ordideele raman inca mici enigme pt. mine.

stefana

Ella, le-am pus din nou in sphagnum. Dar pentru ca muschiul nu se uscase deloc, desi il stersesem bine cu servetele, l-am bagat la microunde inainte de a-l aranja printre radacinutele orhideelor (nu va spun ce miros s-a raspandit in bucataria mea  ;D).

Ella

Multumesc Stefana! ma temeam ca spui scoarta si asta ar fi cazut prin gaurile ghiveciului.

martipan

Sunt foarte frumoase Stef,au o culoare interesanta ,mai ales cu dungulita alba de pe margine  ;) !
Am vazut eu una mai demult , la cineva in album,avea o superba culoare de galben-portocaliu si rosu ,era prima mini vazuta i atunci mi-au picat cu tronc piticutele astea,sunt foarte interesante,au o alta forma a florilor  si parca sunt de portelan !
Bafta cu ele !

daveco

Quote from: gabriela jalba on October 25, 2008, 05:36:37 PM
Daveco,chiar vroiam sa te intreb daca nu la Bacau ! Daca mai zici si unde!!!!!!!!!Eu am vazut tot ce zici tu la Baumax ,la Bacau!!!1 Flori foarte multe,varietati multe,foarte ieftine(comparativ cu restul ofertelor) si bine intretinute. As fi plecat cu multe de acolo...,dar cum trebuie sa ma abtin,mi-am luat totusi un cactusel mititel.
depozitul e pe E85 inainte de bacau cum vii dinspre iasi.este pe partea stanga exact la inceputul localitatii bogdan voda.ceva cu voda,oricum.ai dreptate si cu baumax insa eu nu am treaba acolo asa ca nu pot sa zic mai mult.

martipan

Am si eu papucul meu  ;D !!!!
Avea tija plina de lanosi,asa ca atunci cand i-am evacuat de urgenta,i-am rupt bobocul ... partea buna e ca e multifloral,asa ca poate mai face o floricica  ;)
http://marean.sunphoto.ro/Paphiopedilum

ozimandias

Aha... deci pana la urma ti-ai luat papuci?  ;D
Mi se pare mie sau chiar are multi boboci?
Ce culoare e?


martipan

Se vede asa fiindca e multifloral,adicatelea face mai multe flori pe tija,secvential...ce se vede acolo sunt locurile unde a fost inflorit,momentan nu are niciun boboc,l-am rupt eu pe cel din varf  :'( ...dar astept ;) !
Dupa ce am rupt bobocul,am disecat usor gogaltul si am zarit culorile : ciubotica e galbuie, mustatile sunt paroase cu pete maro si caciulita e verzuie  ;D !

Ella

Quote from: martipan on October 25, 2008, 11:04:51 PM
Am si eu papucul meu  ;D !!!!
Avea tija plina de lanosi,asa ca atunci cand i-am evacuat de urgenta,i-am rupt bobocul ... partea buna e ca e multifloral,asa ca poate mai face o floricica  ;)
http://marean.sunphoto.ro/Paphiopedilum

Sa-ti traiasca papucul!

martipan

Multam fain,acuma sa si infloreasca mai trebuie  ;D !

martipan

Ozi,mai recunosti micuta ?
http://marean.sunphoto.ro/Papilionanthe_teres/SXCJPZAKEGNRUOFBJZH
http://marean.sunphoto.ro/Papilionanthe_teres/IMIEVWCPUJLNPPCBJJC
Si-a dublat marimea de cand o inec cu apa cate 12 ore,se pare ca si muschiul ii e simpatic,sunt tare bucuros sa o vad asa de dornica sa creasca  :D !

ozimandias

Ma bucur Marti ca (zici tu) a crescut ( ::)).  ;D
Cata rabdare ai.... Sper sa ne-o arati intr-o zi, inflorita. Desi cred ca tu vei avea barba alba iar eu nu cred ca voi gasi dioptriile potrivite ca sa mai pot vedea...  :D

martipan

 :D :D :D Daca te uiti atenta la poza,vei vedea la baza o frunza mica-mica ...aceea e prima frunza crescuta la mine in ograda,pana s-a obisnuit cu mediul,apoi restul frunzelor sunt mari siviguroase !
Acuma ca i-am prins rostul,cred ca va creste mai repede,asa ca in vreo 3 anisori poate am noroc si o vad cu floricele !

cara

cui ii ruginesc lamele sau ochii, se poate uita aici ca sa-i treaca  ;D

asezati-va intr-o pozitie comoda, click pe View album si apoi  Play slideshow....

http://share.shutterfly.com/share/received/album.sfly?sid=0Actm7Zi5btmLF1g&startIndex=0&fid=9a34a70074ff428e

P.S. multumiti-i lui Vernil, link-ul e de la ea.  ;D

vernil

Este Gradina Botanica din Singapore. Se pare ca Singapore se numara printre cele mai civilizate locuri din lume.