Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Stiu ca poate cam toate gospodinele stiu reteta, insa e usor de facut, nu trebuie framantat si nici crescut prea mult, si la noi se mananca imediat
Cozonac trandafir sau Krantz

Se ia o cratita mai mare si se caramelizeaza zahar pe fundul ei, ca la crema de zahar ars.

400 gr faina, 130 gr lapte caldut, un pachet drojdie uscata, un varf de sare, 150 gr zahar, trei plicuri zahar vanilinat, caoaja de lamaie si portocala, o lingura de unt.

Crema
Un pachet de unt, patru linguri zahar, scortisoara, 200 gr nuca sfaramata .


Sirop
O cana de lapte caldut amestecat cu o lingura de miere

Se amesteca ingredientele de la aluat, doar cat sa se amestece fara framantat.
Untul de la crema, tinut la temperatura camerei, se amesteca cu nuca maruntita zaharul si scortisoara pana devine cremos.
Se intinde aluatul de un deget grosim e, incercand sa iasa dreptunghiular.
Deasupra se intinde crema de unt, apoi se face sul pe latura lunga fara sa se preseze. Se taie in opt bucati, care se aseaza simetric in vasul caramelizat. Se acoperea cu un plastic si se lasa sa se dubleze ca volum. Se pune in cuptorul incalzit la temperatura medie spre mare.
Se scoate in cupor si se rastoarna pe un grilaj imediat, altfel caramelul se intareste. Se lasa 10 min la racit dupa care se punee un platou si se insiropeaza cu laptele caldut.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Il recomand cu caldura !!! Este extraa!!!! E bine de ales o cratita mai mica in diametru si inalta. Eu cind am facut prima data,am avut cretita cu diametru cam mare,si in loc sa se duca in sus sa creasca,sa para ca niste trandafiri,s-au cam latit si desfacut bucatile de rulouri. Oricum dispre partea asta,n-a tinut 24 de ore  =)) =)) =)).
Incercati ca merita !!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia


gabriela jalba

Azi, un Stroganoff. N-am facut de mult,si fiindca mi s-a nimerit niste vitel numai bun,si aveam prin casa si restul,i-am dat drumul. Nu am mai facut de vreun an si acum a avut mare cautare  ;)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Geo, eu nu vad cotoaiele si mi- ai facut pofta..... +hypno
Gabi, ce idee,nici eu nu am mai facut de o vesnicie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

cotoaie cu sos din pasta de ardei cu apa si usturoi pui de o mamaliga mica si daca ai chef pune in sos si niste ciupercute albe sau pleurotusi ..garantat 100% MANCATI PINA LESINATI

sicamin

A scris cineva o reteta de prajitura cu foi rupte de placinta si iaurt ,dar nu o mai gasesc .Daca o mai stiti ,va rog sa o mai scrieti odata. Am facut-o dar nu am scris reteta si am uitat-o  +ham

geodezia

 =)) =)) daca va vine sa credeti sunt a doua zi de cura de slabine dukan nu v-o recomand eesttte ffff grea .. trebuie sa ai vointa lada geme de cirnati caltabosi cotoaie etc sacul de cartofi si ceapa portocale am gasit cu 2,4 ron si am luat vreo 7 kile duminica dimineata ca de luni sa incep cura asa ca de ieri iaurt peste si ficatei la tigaia din aia cu gauri ..si imi e ameteala si am si ciocolata si piscoturi si mere si nici eu nu mai stiu ce am pitulat ..... dar nu ma mint pe mine asa ca tineti-mi pumnii si sa nu mai vad retete gustoase vreo 20 de zile de acu incolo ca mor
di vina e cumnata-mea ca zise fii-mea hai sa o vedem pe matusa si pe nepoata-mea si cind ma duc alea doua aveau cu 10 kile ami putin fata de cum le vazusem pe 1 ian asa ca daca ele au avut vointa io jiji de ce sa nu am si io ... asa ca de ieri hop la regim  +ham +ham +ham

flordel

Geo, incearca sa mananci orez integral fiert in apa cu sare, mazare la tigaie cu ceapa si marar sau fasole + carne de pui, de vita, peste si salata.
Dimineata mananci ca de obicei (dar fara dulceturi, unt, etc), oua, branza, paine integrala, mezeluri mai slabe.
La pranz un sandwich sau ce mananci seara.
1 luna = 2 kg. Si nu te infometa. Nu merge cu cure din astea drastice, vei pune la loc daca nu slabesti incet.

geodezia

taci tu ca de bine imi e bine se si vede .. n-oi muri imi e mult mai bine asa cu toata durerea de neuron care se clatina se clatina dupa portocale mai ales da n-oi muri 10 zile alea de atac  pe urma mai vad eu ... taci ca si la galati era regim din asta de mincat din 2 in 2 ore da aveam si fitness in draci ma pune antrenorul de la sala 20 min pe banda pe urma prese 40 min dupa aia iar 20 min banda de ieseam fleasca de acolo de-abia ma tiram la hotel ..acu acasa papica hodina ciuciu sport si gata borhanu la loc si sa nu ma luati las ca vine primavara ca nu tine ca de muncit eu muncesc programta sa nu dau in brinci ca avere nu prea
am lasat totul la cumnat si la cumnata ca alora le place averea noi mai subtirel ca timp pe acasa asa in fuga ... seara adica

flordel

Ei, vad ca-ti cam plac portocalele alea! =)) :-bd

geodezia

da da da da asa ca aseara ciuciu reteta si am halit portocale si mere

einsteinitza

Geodezia, iti tinem pumnii, sa fii tare, te sustinem! Multe din noi au tinut cure de slabire de-a lungul vietii, si stim ce inseamna! Dar daca nu te doboara pe tine treburile, fetele, matusa, motocariciul ;) :D, vei razbi si peste asta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Geo ,cel mai mare dusman al nostru este nerespectarea programului de masa,
3 mese pe zi la    aceesi ora
Ti-e foame,      bea    apa
Dar nu duci sticla la gura si bei pina iti faci plinul
Bei inghititura cu inghititura ,ca si cum ai bea ceai fierbinte
Corpul nostru reactioneaza doar la cantitati mici
Nu manca dupa ora 6 seara
3 mese pe zi la ore fixe ,pina in ora 6 seara
Nu te flamanzi,doar incearca sa respecti programul

larisa

Sa nu crezi ca spun despre cai verzi pe pereti.
Am 152 cm,inaltime si ajunsesem la un moment dat la 64 kg.
Cind ma aplecam dupa ceva,imi ieseau ochii din cap ....ca la melc.
Nu sunt o persoana sedentara(nici nu as avea cum la o familie cu 5 barbati in casa),dar anii si hormonii :D :D
Asa ca am inceput incet ,incet,sa dau jos ,nu peste noapte,nu intr-o saptamina ,incet dar sigur
Acum am la 58 de kg,inca e mult pt inaltimea mea dar eu ma simt bine,nu mai icnesc la orice miscare

geodezia

fara dulciuri fara piine pot dar fara fructe imi e imposibil asa ca acum maninc fara piine si dulciuri dar maninc mere si portocale asa ca ioc dukan deja ma simt mai bine fara piine si dulciuri ca vorba ta Larisa de-abia vazusem si eu ce bine e fara kile in jurul burtii ca am pus la loc acum iar la regim deja se observa .. naspa ca o sa ninga eu sper din tot sufeltul ca nu sa pot merge pe jos cite 2-3 km ca asta e cel mai sanatos

gabriela jalba

Prajitura greceasca cu sirop, din foi de placinta

(E rapida, gustoasa si cu ZERO grad de dificultate in preparare. E chiar perfecta pentru un sfarsit de saptamana). 

Ingrediente:
- 1 pahar ulei
- 1 pahar zahar
- 1 pachet foi de placinta (400 g)
- 1 pahar iaurt (200 ml)
- 1 plic praf de copt
- 1 plic zahar vanilat
- 4 oua
- 1 lamaie
- 1 fiola esenta de rom
- sirop de zahar ars (6-7 linguri zahar, 3 cani apa)




Mod de preparare:
Se dezgheata foile de placinta.Se zdrentuiesc fara mila  Se bat ouale cu zahar; se adauga ulei, iaurt, zahar vanilat si praful de copt stins cu zeama de lamaie. Se adauga esenta de rom si se amesteca totul bine: Se pun zdrentele foilor de placinta si se omogenizeaza: Se toarna compozitia intr-un vas termorezistent (nu e nevoie sa ungeti cu nimic forma).Se da prajitura la cuptor cca. 35-40 de minute pana se rumeneste, la foc potrivit (180°C) Intre timp se prepara siropul de zahar ars: ardeti pe foc foarte mic 6-7 linguri de zahar (se poate si zahar brun). Cand incepe sa se caramelizeze (nu are voie sa fumege sau sa se arda/sa se inegreasca, fiindca va fi amar), adaugati 3 pahare mari de apa. Lasati sa se topeasca caramelul si fierbeti pana scade putin.Siropul se pune peste prajitura cat inca e calda: Nu va grabiti, siropul se va absorbi incet, incet... pe masura ce-l turnati: Se taie cand e rece:   ( existau si poze )
  Mi-ai amintit de ea.E delicioasa si chiar am s-o prestez

  Geo, nu uita de mersul pe jos !!!!!
Sint garant la cit de bine arata Larisa !!!!! E alta!!!!




Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Multumesc Domna Gabi ,pentru reclama ,dar stiu ca mai trebuie sa dau jos,

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Gabi ,multumesc si eu pentru reteta. Asta o cautam .

GetaV

Geo ,am o colega ce-a slabit 40kg. cu regimul Dukan ,ai rabdare si tine-te de el :-bd

geodezia

ba am renuntat ca ma durea stomacu cind ma gindeam la portocalele alea asa ca ...  =))o las mai inc et cu piinea si  mai ales cu chesburgherii ca imi placeau io lacoma ... si incer sa merg pe jos da ceva mai iute nu ca la plimbare  =))

einsteinitza

Geo, nu citi aici! ;) ;D
Ca tot vorbeati de dulceata de citrice, mi-am adus aminte de o reteta de pe blogul unui pasionat de paine d la care eu am invatat enorm, el a fost inspiratia mea in painea din faina integrala.
Dulceata de grapefruit si lamai
http://www.thefreshloaf.com/node/30541/grapefruit-marmalade-and-tarts-pain-au-levains
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia