Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Rux


claude

deci tu l-ai prostit pe Ulise  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Hmm, la asta nu m-am gandit,  :-\ ??? ??? Chiar? Incep sa fiu mandra de mine :-\ ??? ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Pai nu prea l-a prostit ca Ulise si-a pus oamenii sa-l lege de catarg si aia nu l-au dezlegat decat dupa ce nu s-a mai auzit cantecul sirenelor.
In schimb sirenele au prostit pe multi altii.... ;D

Radu

M-am intrebat intotdeauna... daca vaslasii aveau ceara in urechi de nu mai auzeau nimic iar Ulise era legat cobza, de unde au stiut cand au trecut de zona periculoasa, sa-l dezlege? Ulise nu se putea misca sa le faca semn, de spus le spunea degeaba, ca aia nu auzeau...
Of-of... eu cred c-au patit-o si-a dres-o Homer din condei, dupa aceea. Cu sirenele astea nu poti fi sigur niciodata!  :P

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Deci, nu va mai legati de Ulisse ca o sa aveti de-aface cu ... Pemelopa  ;D

Radu


geodezia

de 1 dec am avut festin D-l Pipi a adus peste mare mare de la Dragasani si am executat 3 zile la rind la putori (asa le zic la fete) peste fript .. ele saracele numai asta au vrut sa manince ca cica asa cum il fac eu nu il face nimeni. adica nu il frig uscat uscat cu crusta .. las uleiul sa se incinga dau pestele doar prin sare ( nu si faina sau malai) si cind uleiul este incins trintesc pestele in tigaie si pun capacul la tigaie (ca m-am dotat acum cu niste tigai de inox cu capace termoizolante ) si niste cutite inox de mi-am retezat de 2 ori destele prin varza .. si las eu asa pestele sa fiarba mai mult in sucul facut din ulei si grasimea care o lapada dinsul pina imi miroase la nasul meu a prins adica se scrojeste pielea la spinare ( ca pun prima data pestele cu pielea in jos ) dupa care execut intorsul pe partea cealalta . dar nu intorc decit in momentul cind pestele este fript bine pe partea cu pielea ... e si  in felul asta se fragezete si mai abitir pestele si devine gustos de te lingi pe deste .. le-am facut si tavalit prin faina dar au zis ca mai gustos este prima metoda . asa ca am facut repetir pina nu a mai fost peste  a si am executat usturoi facut maioneza cu smintina si patrunjel ca sa  nu ma frece ficatul si mamaliguta fierbinte de sa daii palme la ea de aurie si frumoasa  ce a fost  iesita din tuciulete
acum vrind nevrid cind or veni de craciun acasa trebuie bagat iar coada la balta si prins feste (nu peste )
aseara iar am gatit varza cu cotoaie de gaina ... de iar s-a minunat d-l Pipi ca mi-a iesit ca la cartea frantuzeasca adica cu  mult chetchap de ardei si rosii ..  +hypno
zicea ca nu e a buna cu mine si atunci am mutat pe paprika ... si i-am aratat ca de acolo m-am inspirat sa fac ceva retete ca e mai usor ..
acum stau si ma gindesc deseara sa fac niste mamaliga cu otira smintina si niste unt si slanina fripta bine bine si bagata in mamaliga cu 2 oua pe deasupra .... of ... ce mai vise o sa am toata ziulica pina ajung acasa

einsteinitza

 +apl +apl +apl +apl +apl
Cum de ai putere sa le faci pe toate, si ne iei si pe noi de dimineata??
Peste prajit cu sos de usturoi si mamaliguta aburinda.....hai ca la fel mi-ai facut si cu fasolea, de m-am apuct sa fac in ziua aia cand vorbeai tu de fasole in toate felurile!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Si eu!
Diseara, cand vin de la scoala prajesc peste.  ;;) :-bd

geodezia

zicea cineva de o reteta irlandeza cu fructe hai ca vazui una la paprika
smintina batuta cu citeva linguri de iaurt pentru a fi un pic acrisoara .. se bate bine bine smintina pina devine teapana dupa care se amesteca cu sirop  legat prin fierbere cu ce frunt doreste sufletul tau adica zmeura coacaze portocale sau kiwi .. e super si usor de facut .. mai ales cu coacaze si zmeura arata dumnezeeste la tv ( zmeura nu o fierbeti )

einsteinitza

O reteta nemaipomenita de turta dulce, va promit ca cei care gusta nu se mai opresc! Si tine mult timp in punga de hatie sau o cutie de carton, pot fi facute din timp
Dupa prima zi se intaresc, apoi a doua zi se fragezesc din nou si sunt o bunatate.

3cani jumatate de faina
2 lingurite praf de copt
1/2 lingurita bicarbonat
1 pachet de unt
1 cana de zahar
1/4 cana miere
1 ou
1/2 lingurita sare
1 lingurita ghimbir macinat
1 1/2 lingurita scortisoara macinata
1/4 lingurita piper alb macinat
1/2 lingurita cuisoare macinate
1/2 lingurita cardamom macinat


1 cana zahar pudra pentru glazurat

Se amesteca toate ingrdientele bine de tot. Aluatul va fi uscat si sfaramicios, dar nu adaugati apa. Amestecati cu mana, fiindca de la caldura mainii untul se moaie si cuprinde ingredientele uscate, devenind ca o plastelina. Luati cu mana cam cat intr-o lingurita, faceti cate o bila si puneti-o pe hartia de copt, atentie ca mai cresc la copt.
Se incalzeste intre timp cuptorul la cea mai mica temp, apoi se pune tava si se da la 3. Deci temperatura trebuie sa fie mica, sa creasca frumos . Dupa 14-15 minute se scot.
Se pune umatate din zaharul pudra intr-o ponga. Imediat se pun , fierbinti, cate 5-6 prajituri in punga. Cel mai bine se manevreaza cu clestele de snitele :D
Se pun in punga, se tine punga inchisa si, cu multa delicatete se agita acolo sa se acopere cu zahar pudra.Mare grija ca sunt foarte fragede. Se scot si se pun pe o foaie de hartie de copt sau asa ceva.

Din cauza caldurii zaharul se topeste putin si se prinde bine de prajiturele. Cand s-au racit complet, se repeta operatiunea, zaharul prinde acum foarte bine si ele se fac albe de tot.
Se servesc dupa minim o zi doua, insa tin si doua saptamani la loc inchis in hartie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Ma innebunesti cu atitea ingrediente ...
ziceti ce preparati de Craciun da ceva simplu nu ma bagati in bucataria italiana si spaniola ca ma omoriti .. am sa tai porcul pe 23 vineri cind vin pitipoancele acasa .. asa ca o sa am timp scurt pentru pregatire masa festiva .. si daca o sa si ninga mama ce frumos va fii .. fara taiat busteni caldurica in casa miros de carne sarmale si alte bunatati ... uf
Hai hai intreceti-va sa imi ziceti ce preparati sa stiu ce ma apuc sa fac
oricum peste voi praji sigur cu usturoi cu verdeata si smintina

flordel

Mai, eu fac din astea simple:

Antreuri
Salata de Boeuf
Piftie
Si ajunge, ca pe urma nu mai manaca nimeni nimic.

Fel principal
Sarmale
Friptura de porc (ecologic) la cuptor cu cartofi inabusiti + catraveti murati (saramura), gogonele, etc...

Desert
Cozonac cu nuci si cacao, stafide
Tort cu blat obisnuit cu crema de cacao si ornat cu vad eu ce...nuca de cocos...au promis copii ca sar cu decoratiuni pentru el. ::)

Banuiesc ca nu te-am inspirat in nici un fel, suna extrem de comun, stiu... ;D , dar sunt toate yummy...

Radu

 +hug
Intre ceea ce fac eu si Flordel, diferentele sunt minime.

- Piftia e totuna cu raciturile ?  +ham Eu fac racituri.
- friptura de porc o combin cu piure de cartofi
- la desert, eclere in loc de tort.

Oricum, salata de boef, sarmalele, friptura si muraturile nu pot lipsi.  ;D

Carina

Da, raciturile sunt tot una cu piftia. Parintii mei, care locuiesc la cativa kilometri de tine, fac racituri, aici la socri se face piftie  :)

geodezia

pai da ca asta e meniul principal si pe la noi .. da eu dupa ce tai pe Giorgica (asa chema toti porci mei fie cu e fie cu i de la an la an ) ma apuca o sila de carne de porc de nu ma mai uit la ea vreo 2 saptamini adica pina se satura lumea de carne .. ca de ex .. miine taie cumnata-mea 2 porci si stam 3 zile sa facem cite alea acolo pe urma taie matuse-mea ( de sta in curte cu cumnatu-meu,nu cea cu care ma hirai eu peste gard ) pe urma vineri tai eu si uite asa ma apuca  >:( da si pe urma 1 saptamina nu sunt buna de nimik ) ca vine anul nou si iar pregatiri umblat , nu va mai zic ca simbata sunt pitaraii pe 24 si acolo cumpara stai la poarta degera pian trece alaiul pe urma treci in casa dai cu hapciu ca racisii si uite asa e bine ca vin fetele acasa ca scap de cite unele de cite altele

einsteinitza

CRACIUN

Saratele cu paste de ardei iute
Salata de ciuperci cu patrunjel si usturoi
Creveti picanti pe pâine prajita
Cur an umplut
Tort
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


Mihai

Quote from: einsteinitza on December 16, 2011, 08:49:14 AM
CRACIUN

Saratele cu paste de ardei iute
Salata de ciuperci cu patrunjel si usturoi
Creveti picanti pe pâine prajita
Cur an umplut
Tort

Ala e finalul??? =)) =)) =))

Mihai


Rux

Nu as vrea sa stiu ce gust are ... =)) =)) =)) =))

claude

 =)) Pai macar meniul lui Es e original, e diferit. Toata lumea de craciun face cam aceleasi mancaruri traditionale, iar dupa 2 zile cand deschizi frigiderul si vezi tot aceleasi mancaruri te apuca depresia si-ti trece foamea  ;D   Si nici n-are sens sa mergi la rude sau prieteni ca sa schimbi meniul ca si ei au in frigider tot ce ai tu  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Salata de ciuperci suna interesant. Fetelor mele le plac ciupercile... cum o prepari, Es?